-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Ciśnienie krwi w ciąży

Ciśnienie krwi w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia kobiety, ale także dla rozwoju dziecka. Nieinwazyjne badanie ciśnienia należy przeprowadzać systematycznie nie tylko podczas wizyty u ginekologa, ale także w domu.

-Reklama-

 

Jak się zmienia ciśnienie krwi w ciąży?

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży mieści się w przedziale od 110/60 do 140/90 mm/Hg. Zmiany zachodzące w organizmie w czasie pierwszych miesięcy ciąży najczęściej nieznacznie je obniżają. Rosnące dziecko, a wraz z nim łożysko i macica pobierają znacznie więcej krwi. Tętnice i żyły tracą swoją warstwę mięśniową, w związku z czym krew wolniej w nich krąży. Taki stan utrzymuje się zwykle do 7. miesiąca ciąży.

Zbyt wysokie ciśnienie krwi w ciąży

Nadciśnienie dotyka nie tylko kobiety, które leczą się na tę chorobę od lat. U około 6-8% kobiet w okolicach 5. miesiąca ciąży pojawia się nadciśnienie, nazywane gestozą, tzw. stan przedrzucawkowy. W grupie ryzyka są kobiety z nadwagą, po 40. roku życia, z cukrzycą, z chorobami nerek lub układu odpornościowego. Stanowi przedrzucawkowemu zazwyczaj towarzyszą obrzęki ciała i białkomocz. Kobiety, które jeszcze przed zajściem w ciążę miały wysokie ciśnienie, w trakcie ciąży chorują na nadciśnienie przewlekłe.

Które nadciśnienie jest bardziej niebezpieczne?

Niezależnie od rodzaju nadciśnienia, każde wymaga stałej opieki lekarskiej. Najbardziej niebezpieczne są powikłania, towarzyszące nadciśnieniu, które pojawia się w ciąży w okolicach 5. miesiąca. Towarzyszy mu patologia łożyska, której konsekwencją jest ograniczenie wzrastania płodu, niedotlenienie płodu, czy przedwczesne odklejenie się łożyska. Gdy ciśnienie jest bardzo wysokie, może dojść do rzucawki. W czasie ataku pojawia się ryzyko niedotlenienia zarówno matki, jak i płodu, ostrej niewydolności nerek, obrzęku płuc, czy uszkodzenia wątroby. Z tego powodu podaje się kobiecie leki obniżające ciśnienie. Nadciśnienie ciążowe zwykle mija po porodzie w ciągu 6 tygodni.

W przypadku nadciśnienia przewlekłego często się zdarza, że ciąża w pierwszej połowie normalizuje jego poziom. Gdy pomiary są niższe niż 160/110 lekarze zwykle wyłączają farmakoterapię.

Nadciśnienie w ciąży – niepokojące objawy

Wśród najbardziej niepokojących objawów u kobiet ciężarnych, które cierpią na nadciśnienie przewlekłe lub na stan przedrzucawkowy należą m.in. obrzęki twarzy, rąk i nóg, wymioty, bóle głowy, bóle w nadbrzuszu, zaburzenia widzenia, a także objawy grypopodobne. Każdy przypadek wymaga konsultacji lekarskiej.

Zalecenia dla kobiet z nadciśnieniem

Kobiety ciężarne powinny ograniczyć aktywność fizyczną, unikać stresu oraz dbać o systematyczny odpoczynek. Do tego niezbędna jest kontrola przyrostu masy ciała i dieta uboga w sód (sól), a także spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. By ściśle monitorować poziom ciśnienia, ciężarna powinna zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. W czasie ciąży należy także systematycznie wykonywać badania moczu na obecność białka i USG płodu.

Zbyt niskie ciśnienie krwi w ciąży

Nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dziecka. Przede wszystkim odbiera przyszłej mamie energię. Zwykle dotyka młode, szczupłe kobiety. Towarzyszy mu osłabienie, senność, zawroty głowy, szum w uszach, poranne mdłości, a nawet omdlenia będące skutkiem niewystarczającej ilości tlenu dopływającego do mózgu. Wskazany jest wówczas odpoczynek. Niskie ciśnienie nie wymaga przyjmowania leków. Główne zalecenia dotyczą zmiany trybu życia. Umiarkowana aktywność fizyczna ograniczająca się do spacerów i pływania, duża ilość snu, spożywanie 2-3 litrów płynów dziennie, kontrolowanie ilości spożywanych jednorazowo posiłków. Przyszła mama powinna unikać długiego stania oraz pracy w pozycji pionowej, a także długotrwałego siedzenia. Sprzyja to gromadzeniu się krwi w nogach, a to obniża ciśnienie. Powinna również eliminować gwałtowne zmiany pozycji. Bezpiecznymi zastrzykami energii może być picie 1-2 filiżanek niezbyt mocnej kawy, gorącej czekolady lub kakao, a także czarnej lub zielonej herbaty.

WPIS GOŚCINNY
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!