-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Bezsenność u kobiet – jakie są przyczyny?

Bezsenność to nieznośna dolegliwość, często pojawiająca się u kobiet ze względu na m.in. cykl menstruacyjny, klimakterium oraz wpływ stresu na gospodarkę hormonalną. Jak więc radzić sobie z bezsennością? Podstawowe działania powinny odnosić się do właściwej diagnozy i sprawdzenia, co stoi za insomnią.

-Reklama-

Jak bezsenność wpływa na organizm?

Bezsenność to zaburzenie snu, które ma wpływ na zadowolenie z jakości snu lub jego długości. Może objawiać się m.in. poprzez problemy z zasypianiem, przebudzanie się w trakcie snu i po krótkim czasie jego trwania, płytkim snem itp.

Insomnia może być objawem lub chorobą. Wśród negatywnych skutków problemów ze snem można wymienić:

 • rozdrażnienie;
 • osłabienie odporności;
 • problemy z koncentracją i uczeniem się;
 • osłabienie pamięci;
 • przemęczenie;
 • rozstrojenie emocjonalne;
 • bezsenność wtórna;
 • pogorszenie zdrowia psychicznego.

Bezsenność rzutuje na wiele płaszczyzn życia i może powodować problemy w funkcjonowaniu lub pogłębiać te istniejące. Jeśli jest to zaburzenie nabyte, warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i rozpocząć szukanie przyczyny, ponieważ może być to bardziej złożony problem. Z tego względu zdarza się, że diagnoza jest czasochłonna, a więc skutki insomnii będą w tym czasie mocno odczuwalne.

Bezsenność w czasie okresu

Zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym wpływają na samopoczucie kobiet i mogą objawiać się na różne sposoby. Większa podatność na stres w związku z PMS i towarzyszące temu objawy mogą wpływać na pogorszenie jakości snu. Podobnie skurcze w trakcie menstruacji oraz obawa przed przeciekaniem krwi generuje problemy ze snem, jego jakością, długością i ciągłością.

W trakcie miesiączki sen mogą utrudniać bolesne skurcze brzucha i nóg, napady gorąca i dreszcze, zmiana temperatury oraz obrzęk ciała, wrażliwość skóry (szczególnie piersi).

Bezsenność w czasie menopauzy

Okres okołomenopauzalny i wejście w klimakterium dla wielu kobiet wiąże się z pogorszeniem jakości snu, wczesnym budzeniem lub wybudzaniem się w trakcie nocy. Zazwyczaj przyczyny pokrywają się z objawami menopauzy: uderzenia gorąca, nocne poty, zmiany hormonalne i wahania nastroju, większa podatność na zaburzenia psychiczne, w tym depresję.

Bezsenność jest skutkiem zachodzących zmian i związanych z nimi stresem oraz przystosowywaniem się do nowych warunków, z którymi musi radzić sobie organizm, czyli ze zmienionym stężeniem progesteronu i estrogenu.

Niedobór witamin u kobiet

Jedną z przyczyn insomnii mogą być braki witamin, szczególnie z grupy B: B3, B5, B6, B9 i B12. Mają one wpływ na jakość pracy układu nerwowego oraz ilość produkowanego tryptofanu. Ten z kolei ma związek z wytwarzaniem melatoniny w organizmie. Dodatkowo przy wystąpieniu bezsenności warto skontrolować poziom witaminy E, która może odpowiadać za problemy ze snem.

Pod uwagę warto wziąć także poziom witaminy D – jej niedobory mogą sprzyjać bezsenności. Suplementując składnik, należy to robić w godzinach porannych, ponieważ przyjęty przed snem może prowadzić do pogorszenia jakości snu i rozdrażnienia.

Zamiast suplementacji dla zachowania właściwego poziomu witaminy D w organizmie, wystarczy przez 20 minut dziennie wystawiać się na naturalne światło słoneczne – wystarczy do tego odkryć 20% powierzchni skóry. Takie zachowanie jest podwójnie korzystne, ponieważ aktywność na świeżym powietrzu poprawia późniejszą jakość snu.

Zadbanie o właściwą dietę, bogatą w warzywa, pestki dyni, orzechy, wątróbkę czy drób to sposób na uzupełnienie niedoborów witamin i innych składników, a także niwelowanie przyczyn potencjalnej bezsenności.

Do jakiego lekarza z bezsennością?

Leczenie bezsenności może być niekiedy problematyczne ze względu na charakterystykę schorzenia. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy jest to objaw innej choroby, czy problem sam w sobie. Wśród specjalistów leczących zaburzenia snu wymienia się psychiatrów, psychoterapeutów i neurologów. Najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wizycie zdecyduje o dalszym leczeniu u specjalisty.

Zależnie od potencjalnych przyczyn bezsenności może być ona leczona przez farmakoterapię. Niezwykle skuteczną metodą radzenia sobie z problemami ze snem jest terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli za bezsennością stoją inne schorzenia i choroby, pomocny będzie udział innych specjalistów w całym procesie. Dzięki podejściu holistycznemu w trakcie leczenia udaje się dojść do pierwotnej przyczyny i ją zniwelować, a nie zaleczać wyłącznie skutek.

Bibliografia:

 1. M. Forszpaniak, Bezsenność – przyczyny, leczenie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a592-Bezsennosc__przyczyny_i_leczenie, [dostęp: 20.12.2022]
 2. P. Brudkiewicz, Bezsenność – rozpoznanie i leczenie, https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie/, [dostęp: 20.12.2022]
 3. M. Germak, 9 witamin i minerałów, które pomogą Ci lepiej spać, https://odzywianie.hellozdrowie.pl/9-witamin-i-mineralow-ktore-pomoga-ci-lepiej-spac/, [dostęp: 20.12.2022]

artykuł partnera

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?