-Reklama-

Baby brain – syndrom, który może dopaść cię w ciąży

Czy obserwujesz ostatnio u siebie kłopoty z pamięcią, roztargnienie i problemy z koncentracją? Być może to baby brain syndrome! Czy stan ten powinno się skonsultować z lekarzem? Wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne.

-Reklama-

Czy obserwujesz ostatnio u siebie kłopoty z pamięcią, roztargnienie i problemy z koncentracją? Być może to baby brain syndrome! Czy stan ten powinno się skonsultować z lekarzem? Wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne.

Zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest baby brain? Skąd pojawiło się takie pojęcie.

Termin ten odnosi się do problemów z pamięcią, obniżonej koncentracji i roztargnienia, zgłaszanych przez wiele kobiet w czasie ciąży i w okresie wczesnego macierzyństwa. Ponieważ objawy te są charakterystyczne są dla odmiennego stanu oraz zgłaszane są głównie przez kobiety w ciąży właśnie, niektórzy badacze zdecydowali o zakwalifikowaniu ich pod wspólna nazwą: syndrom „dziecięcego mózgu”.

BABY BRAIN – jak częsta jest ta przypadłość? Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Według statystyk, od 50 do 80% kobiet ciężarnych deklaruje, że doświadczyło objawów charakterystycznych dla baby brain syndrome. Duża część badanych kobiet twierdzi, że przypadłość ta w znacznym stopniu zakłóca ich codzienne życie. Gorzej radzą sobie z wysławianiem, mają problemy w pracy i zapominają o umówionych spotkaniach. Czy to jednak prawidłowość, czy przypadek?

Pozostaje też pytanie, czy powinniśmy kwalifikować takie objawy jako odrębną dolegliwość, czy po prostu następstwo wielu innych czynników, których doświadcza ciężarna kobieta. Dla niektórych badaczy, syndrom dziecięcego mózgu jest niczym innym, jak tylko mitem. Twierdzą oni, że choć problemy z pamięcią były zgłaszane przez wiele ciężarnych matek, o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że były one wynikiem ogólnego zmęczenia niż faktycznych zmian w funkcjonowaniu mózgu.

Co na ten temat mówią poszczególne badania?

Poniżej prezentujemy kilka teorii wysnutych na podstawie badań ciężarnych.

Baby brain syndrome tak, ale nie jest to regułą”

Niedawny przegląd 20 badań oceniających ponad 700 ciężarnych i 500 nieciężarnych kobiet wykazał, że ogólne funkcje poznawcze, pamięć i funkcje wykonawcze, były znacznie gorsze u kobiet w ciąży. Zmiany te zwykle są jednak bardziej zauważalne dla samych kobiet i ich bliskich niż dla innych osób i rzadko wpływają na ich wydajność w pracy. 

„Powiązania z depresją

Inne badania sugerują, że problemy z pamięcią podczas ciąży nie są tak rozpowszechnione, jak się uważa, ale można je zaobserwować u kobiet doświadczających depresji na krótko przed porodem.

Ciąża faktycznie zmienia mózg

Kolejne badania utrzymują, że ciąża zmienia mózg na okres do 2 lat!, co dało się zauważyć na skanach, które wykazały zmniejszenie szarej istoty mózgu. Poza związkiem między ciążą, a pamięcią, niektórzy badacze przyglądają się także temu, w jaki sposób ciąża może wpłynąć na mózg kobiety, ale pozytywnie!

W niedawnym badaniu porównano skany MRI mózgów kobiet przed ciążą i po porodzie ze skanami mózgu kobiet, które nigdy nie rodziły. Skany kobiet po ciąży wykazały zmiany w strukturze mózgu, które mogą pomóc kobietom dostosować się do roli matki.

Nie bój się szukać pomocy

Jeśli jesteś w ciąży lub właśnie zostałaś matką, nie zakładaj, że na pewno doświadczysz pogorszenia wszystkich swoich funkcji poznawczych. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego nastroju, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Pomoc psychologa też jest czymś zupełnie normalnym, także w czasie ciąży. Pamiętaj, że oprócz tego, że w twoim ciele szaleje cała masa hormonów, to jeszcze stoi przed tobą widmo zupełnie nowego życia! Zmian, które w bardzo dużym stopniu wpłyną na twoje życie. Masz więc zupełnie uzasadnione prawo do tego, by od czasu do czasu mieć chwilę słabości!

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.