-Reklama-
-Reklama-

Baby brain – syndrom, który może dopaść cię w ciąży

Czy obserwujesz ostatnio u siebie kłopoty z pamięcią, roztargnienie i problemy z koncentracją? Być może to baby brain syndrome! Czy stan ten powinno się skonsultować z lekarzem? Wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne.

-Reklama-

Czy obserwujesz ostatnio u siebie kłopoty z pamięcią, roztargnienie i problemy z koncentracją? Być może to baby brain syndrome! Czy stan ten powinno się skonsultować z lekarzem? Wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne.

Zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest baby brain? Skąd pojawiło się takie pojęcie.

Termin ten odnosi się do problemów z pamięcią, obniżonej koncentracji i roztargnienia, zgłaszanych przez wiele kobiet w czasie ciąży i w okresie wczesnego macierzyństwa. Ponieważ objawy te są charakterystyczne są dla odmiennego stanu oraz zgłaszane są głównie przez kobiety w ciąży właśnie, niektórzy badacze zdecydowali o zakwalifikowaniu ich pod wspólna nazwą: syndrom „dziecięcego mózgu”.

BABY BRAIN – jak częsta jest ta przypadłość? Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Według statystyk, od 50 do 80% kobiet ciężarnych deklaruje, że doświadczyło objawów charakterystycznych dla baby brain syndrome. Duża część badanych kobiet twierdzi, że przypadłość ta w znacznym stopniu zakłóca ich codzienne życie. Gorzej radzą sobie z wysławianiem, mają problemy w pracy i zapominają o umówionych spotkaniach. Czy to jednak prawidłowość, czy przypadek?

Pozostaje też pytanie, czy powinniśmy kwalifikować takie objawy jako odrębną dolegliwość, czy po prostu następstwo wielu innych czynników, których doświadcza ciężarna kobieta. Dla niektórych badaczy, syndrom dziecięcego mózgu jest niczym innym, jak tylko mitem. Twierdzą oni, że choć problemy z pamięcią były zgłaszane przez wiele ciężarnych matek, o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że były one wynikiem ogólnego zmęczenia niż faktycznych zmian w funkcjonowaniu mózgu.

Co na ten temat mówią poszczególne badania?

Poniżej prezentujemy kilka teorii wysnutych na podstawie badań ciężarnych.

Baby brain syndrome tak, ale nie jest to regułą”

Niedawny przegląd 20 badań oceniających ponad 700 ciężarnych i 500 nieciężarnych kobiet wykazał, że ogólne funkcje poznawcze, pamięć i funkcje wykonawcze, były znacznie gorsze u kobiet w ciąży. Zmiany te zwykle są jednak bardziej zauważalne dla samych kobiet i ich bliskich niż dla innych osób i rzadko wpływają na ich wydajność w pracy. 

„Powiązania z depresją

Inne badania sugerują, że problemy z pamięcią podczas ciąży nie są tak rozpowszechnione, jak się uważa, ale można je zaobserwować u kobiet doświadczających depresji na krótko przed porodem.

Ciąża faktycznie zmienia mózg

Kolejne badania utrzymują, że ciąża zmienia mózg na okres do 2 lat!, co dało się zauważyć na skanach, które wykazały zmniejszenie szarej istoty mózgu. Poza związkiem między ciążą, a pamięcią, niektórzy badacze przyglądają się także temu, w jaki sposób ciąża może wpłynąć na mózg kobiety, ale pozytywnie!

W niedawnym badaniu porównano skany MRI mózgów kobiet przed ciążą i po porodzie ze skanami mózgu kobiet, które nigdy nie rodziły. Skany kobiet po ciąży wykazały zmiany w strukturze mózgu, które mogą pomóc kobietom dostosować się do roli matki.

Nie bój się szukać pomocy

Jeśli jesteś w ciąży lub właśnie zostałaś matką, nie zakładaj, że na pewno doświadczysz pogorszenia wszystkich swoich funkcji poznawczych. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego nastroju, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Pomoc psychologa też jest czymś zupełnie normalnym, także w czasie ciąży. Pamiętaj, że oprócz tego, że w twoim ciele szaleje cała masa hormonów, to jeszcze stoi przed tobą widmo zupełnie nowego życia! Zmian, które w bardzo dużym stopniu wpłyną na twoje życie. Masz więc zupełnie uzasadnione prawo do tego, by od czasu do czasu mieć chwilę słabości!

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!