-Reklama-

9 życiowych umiejętności, które powinno posiadać dziecko

-Reklama-

Sprawdź, czego nauczyć dziecko, by potem miało łatwiej w życiu. Oto lista najbardziej potrzebnych umiejętności w życiu każdego człowieka.

Jest takie powiedzenie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dużo w nim prawdy. Umiejętności, które nabyliśmy jako dzieci są uniwersalne i często przydają się nam w życiu dorosłym. Poza typowymi  związanymi z edukacją szkolną jak: pisanie, czytanie czy liczenie, istnieje kilka takich życiowych umiejętności, których my, a nie szkoła powinniśmy nauczyć swoje dzieci. Dzięki temu, będą miały potem łatwiej stawić czoła dorosłości, która w przyszłości na nie czeka.

Czego nauczyć dziecko – 9 życiowych umiejętności, które powinno posiadać dziecko

  • Udzielanie pierwszej pomocy

Nawet nie wiesz, jak bardzo potrzebna jest ta umiejętność w życiu dziecka. Dzieci to istoty działające impulsywnie, spontanicznie, nie myślące o konsekwencjach swojego działania, dlatego są bardziej odważne w udzielaniu pomocy. A tej pomocy mogą potrzebować nie tylko dla siebie, ale też dla kolegów, a nawet i ciebie. W końcu wielokrotnie w mediach słyszymy o dzieciach ratujących życie dorosłych osób. Poświęć zatem trochę czasu na naukę udzielania pierwszej pomocy i pokaż dziecku, co robić w razie wypadku.

  • Pływanie
-Reklama-

Pływanie to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. To jak jazda na rowerze – raz się nauczysz i nigdy nie zapomnisz. Woda to środowisko, w którym dzieci czują się bardzo dobrze. Wykorzystaj to, póki nie ma w twoim synu czy córce lęku związanego z wodną zabawą. Taka nauka to będzie dla dziecka fajna przygoda, która później może zaprocentować nawet uratowaniem życia. Sobie lub innym.

  • Przetrwanie w trudnych okolicznościach

Choć nauka przetrwania może wydawać się twojemu dziecko niepotrzebna (oby tak było), nie przewidzisz, co go spotka w życiu. Ucząc dziecko orientacji w terenie, możliwości przetrwania samotnej nocy poza domem, szukania i wzywania pomocy, zachowania się w obliczu niebezpieczeństwa, nie uczysz go tylko przetrwania, ale także budujesz jego pewność siebie i niezależność. No i taka nauka może być dla was świetną przygodą!

  • Zarządzanie pieniędzmi

Już od małego warto uczyć dziecka szacunku do pieniędzy oraz umiejętności oszczędzania. Dzieci powinny znać wartość pieniądza i umiejętnie go wydatkować, bo taka nauka na pewno nie pójdzie w las. Jeśli twoja pociecha nauczy się gospodarować nawet małymi środkami, w dorosłym życiu będzie potrafiła zapanować nad swoim budżetem i szanować to, co posiada. Pamiętaj, że wraz z szacunkiem do pieniądza uczysz dziecko również szacunku do pracy, która pozwala go zarobić.

  • Samoobrona

Pod tym pojęciem nie kryje się tylko umiejętność siłowego stawienia oporu w przypadku ataku przemocy. Chodzi tu bardziej o radzenie sobie z przykrymi dla dziecka sytuacjami, gdy jest w jakikolwiek sposób atakowane, obrażane. Od małego ucz dziecko, jak ma sobie radzić w kontakcie z osobami, które mu dokuczają i jak bronić się przed fizycznym atakiem. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się w obliczu zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Warto zadbać o działanie prewencyjne i nauczyć swoją pociechę, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak chronić siebie i innych, by nie paść ofiarą jakiejkolwiek przemocy.

  • Sprzątanie

Nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko poproszone o pomoc, bardziej utrudni niż ułatwi ci życie, nie wyręczaj go we wszystkim. Dziecko powinno wiedzieć, że każdy człowiek posiada obowiązki. To go uczy odpowiedzialności, systematyczności i pracowitości. A sama nauka sprzątania może być na początku tylko zabawą w sprzątanie. Dzięki temu nie będzie to dla  malucha przykry obowiązek,a ciekawe zajęcie przynoszące widoczne efekty. No i pomyśl o dorosłości swojej pociechy. Chyba lepiej, by porządek i czystość nie były jej obce.

  • Gotowanie

Z pewnością nie nauczysz tego dwulatka, ale podstawy gotowania warto przekazywać już przedszkolakowi. Dostosowanie poziomu tej kulinarnej edukacji do wieku to warunek efektywnej i bezpiecznej nauki gotowania. Możesz zacząć od asystowania dziecka przy przyrządzaniu posiłków, potem przejść do proszenia o pomoc w wykonywaniu prostych czynności np. mieszania, wsypywania, wyrabiania ciasta, a na końcu wprowadzić etap krojenia czy obróbki termicznej. Dzięki temu nie tylko nauczysz dziecko podstaw gotowania, ale przede wszystkim sprawisz, że to polubi i będzie bardziej zaradne.

  • Dbanie o higienę

Warto wykształcić w dziecku potrzebę utrzymywania higieny na najwyższym poziomie. Od samego początku zamiast pobłażać i odpuszczać codzienne mycie zębów czy kąpiel, robić to dla samej rutyny, by było to stałym elementem każdego dnia. Z czasem należy nauczyć dziecku dbać o swoją czystość w większym zakresie ucząc je np. prać, zmieniać samodzielnie ubrania, myć głowę, obcinać paznokcie czy robić sobie fryzurę. Dobrze jest też wykształcić w dziecku gust modowy i ubierać je w schludny i spójny sposób. Dbałość o wygląd i higienę zostaje w człowieku na zawsze, a jak wiadomo osoby, które przywiązują do tego dużą wagę, mają łatwiej nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale także na płaszczyźnie zawodowej.

  • Zarządzanie czasem

Czas to pojęcie trudne dla każdego dziecka. Często się mówi, że dzieci nie mają poczucia czasu i nie wiedzą ile to jest kilka minut czy kilka godzin. W tej umiejętności nie chodzi jednak o naukę czasu, a zarządzanie nim w efektywny i zorganizowany sposób. Dziecko powinno potrafić zaplanować sobie wolny czas lub czas na obowiązki i wykorzystywać dany moment na te czynności jak najbardziej efektywnie. Układanie czynności według priorytetu ich wykonania nauczy nasze pociechy właściwej organizacji.

 

Zobacz jeszcze:

 

50 rzeczy, których warto nauczyć córkę

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Najlepsze miasta na weekend z dzieckiem!

Wakacje trwają dwa miesiące, a dorośli zwykle mają tylko 2-3 tygodnie urlopu. Jak zatem zagospodarować dziecku pozostały letni czas? Polecamy weekendowe wycieczki...

Zaburzenia odżywiania u dzieci – mamo, to nie jest twoja wina!

Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga...

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Skuteczna motywacja pacjenta do dbania o domową higienę jamy ustnej jest głównym celem i ważnym aspektem relacji dentysta-pacjent. Inne działania, jak zabiegi...

Nauka języka połączona z zabawą, czyli nasza przygoda z NOVAKID

Wszystko zaczęło się od planowanego wyjazdu do Londynu. Kiedy dowiedzieliśmy się o obozie syna, stwierdziliśmy, że musimy szybko poszukać kogoś, kto pomoże...

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...