-Reklama-

10 produktów żywnościowych, które wpływają na zachowanie dzieci

Czy wiecie, że jedzenie, które podajecie dzieciom, ma wpływ na ich zachowanie? Oto 10 produktów żywnościowych, które mogą wywoływać zaskakujące reakcje u dzieci.

-Reklama-

Niemal każdy rodzic wie, że przedawkowanie słodyczy u dzieci może skończyć się nadpobudliwością i agresją. Dzieci po słodyczach dostają energii, stają się niespokojne. Ale jak się okazuje, nie tylko cukier tak działa. Istnieją jeszcze inne produkty żywnościowe, które po spożyciu przez dziecko mogą wpływać na jego zachowanie – pobudzająco lub całkiem przeciwnie. Sprawdź, która żywność może wywołać dziwne reakcje u malucha.

Brokuły

Każda mama uważa, że ich obecność w dziecięcym jadłospisie jest wskazana. Nie każda jednak wie, że w brokułach występują wysokie poziomy salicylanów, czyli kwas salicylowy. To składnik, który może powodować alergie pokarmowe, ale też wpływać na większe pobudzenie dziecka i niepokój.

Makarony

W makaronie pszennym mamy dużo glutenu. Jak wiadomo, nietolerancja glutenu jest dość powszechna, więc ekspozycja na ten składnik u niemowlęcia powinna być stopniowa. Gluten jest także przyczyną celiakii (nie zawsze rozpoznanej). Obie alergie pokarmowe charakteryzują się poza typowymi objawami, również zmęczeniem i wycofaniem z aktywności. Jeśli tuż po zjedzeniu przez dziecko białego pieczywa czy makaronu obserwujesz u niego nagłe zmęczenie i osłabienie – warto zdiagnozować to pod kątem właśnie alergii pokarmowej.

Ryby

Szczególnym ryzykiem objęte są ryby spożywane nie na świeżo, ale w innej postaci np. wędzone, w zalewie czy jako sos rybny. W tych pokarmach znajduje się duża ilość amin biogennych, które mogą uczulać lub powodować zatrucia pokarmowe. Objawami bywają: ból głowy, agresywne zachowanie, a nawet depresja.

Aromatyczne sery

Aminy mogą zawierać także sery. Szczególnie te, które intensywnie pachną. Warto sprawdzać na opakowaniu skład sera żółtego, bo nadmiar w nim amin skutkuje nadpobudliwością i problemami z koncentracją.

Sos sojowy, Maggi

Nie zaleca się go podawać dzieciom, bo składa się on głównie z glutaminianu sodu, który jest chemicznym wzmacniaczem smaku. Dodawanie sosu sojowego lub maggi do potraw podawanych dzieciom np. zup, może skutkować poważnymi problemami – także behawioralnymi.

Chleb

Warto wybierać pieczywo pozbawione konserwantów, bo zakup najtańszego chleba np. paczkowanego w markecie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Najbardziej toksyczną substancją, która można znaleźć nie tylko w chlebie, ale i np. podpłomykach, jest propionian wapnia (E282). Może on powodować bóle i zawroty głowy, przyczyniać się do powstania astmy, a także wpływać na problematyczne zachowanie dziecka. Udowodniono, że E282 może być przyczyną m. in. problemów z nauką.

Keczup

To częsty grzech rodziców. Podawanie keczupu do parówki czy frytek jest powszechne, ale nie jest dobre dla zdrowia dziecka. O wiele lepiej jest zrobić keczup samodzielnie w domu, bo ten dostępny w sklepie ma w sobie nie tylko sztuczne barwniki, ale i sztuczne substancje zakwaszające. Czerwony barwnik (zresztą obecny również w słodyczach czy ciastach) może mieć negatywny wpływ na zachowanie dziecka. Odpowiada za jego nadpobudliwość, rozkojarzenie, a nawet przejawy agresji.

Rodzynki

Chociaż to bakalie chętnie polecane dzieciom na przekąskę, warto jeść je z umiarem. Zjedzenie zbyt dużej ilości rodzynków czy innych suszonych owoców może pogorszyć zachowanie dziecka. Głównie ze względu na duże ilości cukru i salicylanów w składzie.

Dania instant

To chyba najgorsze pożywienie, jakie można zaproponować dziecku. Dania instant to przede wszystkim cała masa konserwantów i sztucznych dodatków (wzmacniaczy smaku, barwników, glutaminian sodu). To tak niebezpieczny koktajl, że zachowanie dziecka po zjedzeniu tego typu posiłku może być diametralnie inne od tego, które prezentowało wcześniej.

Soki i napoje

Najzdrowsza do picia jak wiadomo jest czysta woda lub naturalny, wyciskany sok. Wszystko inne – wody smakowe, napoje, soki to przede wszystkim salicylany i ogromna ilość cukru. Niepokój, nadpobudliwość, agresja, a nawet problemy ze snem – to częsty efekt nadmiernego picia słodkich napojów.

Wymienione pokarmy narażają dzieci – szczególnie te wrażliwe – na różne reakcje, nie tylko typowe dla alergii. Rzadko kiedy domyślamy się, że za nagłym pogorszeniem nastroju naszego dziecka, apatią czy nadpobudliwością lub agresją może stać żywność, którą mu podajemy. Szukamy przyczyn w skokach rozwojowych, próbujemy kontaktować się z psychologami, a czasem wystarczy tylko pochylić się nad dietą naszej pociechy i uczynić ją zdrowszą.

Autor: Sylwia
foto: pixabay.com

Zobacz jeszcze:

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!