-Reklama-

ZZO – kiedy jest zabronione?

Wiele kobiet w ciąży nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia. Najpopularniejszą formą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety, nie jest ono dla wszystkich. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do wykonania ZZO.

-Reklama-

Istnieje wiele form znieczulenia do porodu. Najbardziej powszechne jest wprowadzenie środka znieczulającego w okolice dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Choć brzmi poważnie, to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań medycznych w zakresie uśmierzania bólu. Ale nie w każdym przypadku. Są sytuacje, gdy ZZO nie powinno być stosowane, bo grozi to poważnymi powikłaniami, w tym zagrażającymi życiu mamy i jej dziecka.

Kiedy nie można stosować ZZO u rodzącej?

1. Kobieta przyjmuje określone leki.

Szykując się do porodu, warto zapisać sobie na kartce ewentualne leki, które się przyjmuje i pokazać je potem anestezjologowi, zanim wykona znieczulenie. Przyjmowanie niektórych lekarstw wyklucza stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – głównie chodzi o leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

2. Kobieta cierpi na poważną chorobę

ZZO nie wykonuje się osobom, które mają problemy z układem krwionośnym – cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość czy chorobę hemolityczną. Przeciwwskazaniem jest także padaczka i część innych chorób neurologicznych.

3. Lekarz nie może znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie

Czasami, z powodu wad pleców, zbyt dużej masy ciała czy problemów z kręgosłupem (w tym skoliozy), lekarzowi może być trudno znaleźć dobre miejsce na podanie środka znieczulającego. Zniekształcenie kręgosłupa może zablokować dostęp do przestrzeni międzykręgowej, więc w takim przypadku lekarz powinien odstąpić od znieczulenia.

4. Kobieta obficie krwawi

Obfite krwawienie podczas porodu jest przeciwwskazaniem do ZZO. W tym przypadku znieczulenie może być niebezpieczne, bo obniżone ciśnienie krwi może dojść o drastycznego poziomu i zagrozić zdrowiu a nawet życiu matki i jej dziecka.

5. Rodząca ma ranę na plecach

Świeża rana przebiegająca w obszarze podania ZZO jest przeciwwskazaniem do znieczulenia w tym miejscu. Podanie ZZO w takim przypadku może powodować zakażenie rozprzestrzeniające się do obszarów kręgosłupa i innych części ciała i spowodować poważne uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których nie warto robić sobie tatuażu na plecach w ciąży.

6. Kobieta ma uczulenie na środek znieczulający

Oczywistym przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego jest alergia na niego. Każda reakcja alergiczna na leki jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. W trakcie porodu może więc doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego należy minimalizować to ryzyko.

7. W szpitalu nie ma anestezjologa

Są sytuacje (szczególnie w małych miejscowościach), gdy w szpitalu pracuje jeden anestezjolog i podczas porodu z ważnego powodu nie jest w stanie pomóc rodzącej. W takiej chwili kobieta nie może liczyć na podanie ZZO i nie powinna się zgodzić, by znieczulenie podał jej ktoś inny nieuprawniony do takich działań np. ginekolog.

8. Poród jest w zaawansowanej fazie

Podanie znieczulenia ma sens w początkowym etapie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 cm do 7 cm. Wcześniej i później ZZO nie powinno być podawane. Gdy zostanie podane za wcześnie – może zablokować postęp porodu, podane zbyt późno – nie zadziała przed ukończeniem akcji porodowej.

Zobacz jeszcze:

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również