-Reklama-

Co zrobić, by dziecko poczuło magię świąt?

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który najlepiej smakuje z rodziną. By dodać Gwiazdce jeszcze więcej magii, warto zaangażować w przygotowania również swoje pociechy. Zobacz, jakie świąteczne czynności można wykonać z pomocą dzieci, by po wielu latach wciąż żyły w nich najpiękniejsze wspomnienia z tego okresu.

-Reklama-

Co warto zrobić z dziećmi, by poczuły magię świąt?

 

 • Napiszcie list do Mikołaja. Od tego nie da się uciec, a więc do dzieła. Obowiązkowo ty też taki list napisz od siebie. Niech dziecko wie, że ty też masz świąteczne marzenia.
 • Upieczcie i ozdóbcie pierniczki. Gdy mamy dzieci, ten punkt jest obowiązkowy. Daj się maluchowi wykazać, stosownie do wieku. Nie złość się na bałagan w kuchni i nierówne zdobienia.
 • Zrób dziecku adwentowy kalendarz. Oczekiwanie na Gwiazdkę jest jeszcze lepsze, jeśli dziecko może odliczać do niej dni. Kalendarz adwentowy w dowolnej postaci to stopniowanie napięcia przed przyjściem Mikołaja i dostarczanie dziecku codziennej, małej dawki radości.
 • Poczęstujcie wypiekami innych. Po upieczeniu pierniczków warto pokazać dziecku, jak ważne jest dzielenie się z innymi radością. Zróbcie rundkę po sąsiadach albo zabierzcie pierniczki do przedszkola lub szkoły, by dziecko mogło poczęstować swoich kolegów. Niech zobaczy, jak cudownie jest uszczęśliwiać innych.
 • Ulepcie bałwana. Gdy tylko spadnie śnieg, wyruszcie na spacer. Zróbcie bałwana, pobawcie się w robienie aniołków na śniegu, poślizgajcie się na sankach, zróbcie bitwę na śnieżki. Nie bój się obudzić w sobie dziecka.
 • Po zimowym spacerze zróbcie sobie gorącą czekoladę/kakao/herbatę. Na chłody najlepszy kubek gorącego, pysznego napoju. Wybierz ten, który lubi twoje dziecko i zróbcie z tego smakowania wspólny rytuał.
 • Chodźcie pół dnia w piżamach. Wybierz wolny dzień od obowiązków i pozwól sobie i dziecku długo wylegiwać się w łóżku. Zostańcie w wygodnych piżamach i ciepłych skarpetach, poczytajcie, pograjcie w grę lub obejrzyjcie wspólnie bajkę lub film.
 • Udekorujcie dom.Stwórz w domu świąteczny nastrój. Wspólnie z dzieckiem ustalcie, gdzie powiesicie światełka i umieścicie świąteczne ozdoby.
 • Zróbcie ozdoby na choinkę. To co, że w sklepach roi się od bombek i innych choinkowych ozdób. Najlepsze są te, które zrobimy sami.
 • Ubierzcie choinkę. Wspólne ubranie choinki to podstawa. Daj dziecku się wykazać, niech wiesza ozdoby tam, gdzie chce. Odpuść perfekcję. Autorskie choinki są najlepsze!
 • Zaprojektujcie i wyślijcie kartki świąteczne. W dobie internetu i smsów wysyłanie kartek jest zjawiskiem rzadkim, ale wciąż bardzo cenionym. Zaprojektuj z dzieckiem kilka kartek świątecznych i rozdaj lub wyślij je waszym bliskim.
 • Naucz dziecko kolęd. Wybierz radosne kolędy i naucz ich dziecko. Wspólnie śpiewajcie je w czasie wykonywania świątecznych czynności.
 • Poczytaj dziecku świąteczne opowiadania. Czytanie dziecku świątecznych bajek i opowiadań rozbudzi w nim miłość do Bożego Narodzenia i pozwoli lepiej zrozumieć, czym tak naprawdę jest ten świąteczny czas.
 • Postaw na świąteczne ubrania. Zabawne skarpetki z Mikołajem albo sweterek z reniferem – noszenie takich ubrań przez dzieci i dorosłych jest niezwykle urocze. Nie bój się wyrazić swojej świątecznej radości nieco infantylną modą.
 • Zróbcie paczkę dla potrzebujących. Ogromnie ważne jest pokazanie dzieciom, że w święta należy dzielić się tym co mamy.  Weźcie wspólnie udział w jakiejś mikołajowej akcji, zróbcie paczkę dla biednych lub chorych. Rozejrzyjcie się po okolicy – może tuż obok was są takie potrzebujące osoby?
 • Zróbcie świąteczną sesję zdjęciową. Nie trzeba od razu wynajmować profesjonalnego fotografa. Zdjęcia w świątecznym klimacie można zrobić samodzielnie, w domu lub na spacerze.

Ile z tych rzeczy udało wam się wspólnie zrobić?

 

autor: iguana
foto: pexels.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również