-Reklama-

Żłobek – jak wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Terminy zapisów do żłobka

Wybór żłobka nigdy nie powinien być podyktowany przypadkiem. Przed podjęciem decyzji o posłaniu swojego dziecka do konkretnej placówki, należy rozważyć wiele „za” i „przeciw”. Jak wybrać dobry żłobek? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

-Reklama-

Jeśli zdecydowaliście, że chcecie umieścić swoje dziecko w żłobku, na początku powinniście zorientować się, jakie są okoliczne placówki i którą z nich najlepiej wybrać. Warto również sprawdzić na oficjalnej stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy żłobek, który chcecie wybrać, jest wpisany do rejestru i spełnia wymogi ustawowe.

Wybór żłobka – krok drugi

Kolejnym krokiem powinno być osobiste wybranie się do żłobka i przyjrzenie się mu na miejscu, oraz – oczywiście – porozmawianie z władzami instytucji – dyrektorem i wychowawcami. 

O co pytać wybierając żłobek?

Zapytaj kierownika żłobka o panujące w nim zwyczaje, harmonogram pracy oraz wymagania i procedury, które należy przejść, żeby zakwalifikować dziecko do tego żłobka. Poproś dyrektora, aby pokazał ci sale, miejsca zabaw dzieci, łazienkę oraz stołówkę. 

Jeśli usłyszysz np., że rodzice w ogóle nie mogą wchodzić do sali, w której przebywają dzieci, to od razu powinno ci się zapalić czerwone światło. Żadna placówka, która nie ma nic do ukrycia, nie powinna wprowadzać takich zakazów, tym bardziej, że maluchy uczęszczające do żłobka nie potrafią jeszcze mówić i nie są w stanie zaalarmować swoich rodziców w razie, gdyby coś się działo nie tak.

Jeżeli dyrektor lub wychowawca sam zaproponuje ci obejrzenie żłobka od środka, możesz być spokojna. Świadczy to o tym, że instytucja ta jest poważna i traktuje rodziców z szacunkiem. 

Rodzic wręcz musi mieć możliwość – zwłaszcza na samym początku – wejścia do sali i podejrzenia, jak sobie radzi jego dziecko. Niektórzy wychowawcy wręcz zachęcają do tego, a nawet umożliwiają podejrzenie zapisów z monitoringu. 

Żłobek – dla kogo? 

Żłobek skierowany jest przede wszystkim dla dzieci rodziców, którzy pracują i nie mogą samodzielnie zająć się w ciągu dnia dzieckiem. Maluszek w wieku od 4-6 miesięcy do 3 lat, może zostać w żłobku nawet na 8-10 godzin dziennie. 

Pierwsze dni w żłobku 

Zanim dziecko trafi do żłobka, niezbędne jest ustalenie takich kwestii, jak ulubione jedzenie oraz zabawki dziecka, a także najlepsze sposoby na uspokojenie i wyciszenie maleństwa. Następnie organizowane są tzw. otwarte zajęcia, podczas których dziecko, wraz z mamą lub tatą, przychodzi do żłobka na 2–3 godziny dziennie. Dzięki temu ma okazję zapoznać się z zupełnie nowym dla siebie miejscem, a także poznać bliżej panie oraz inne dzieci. 

Dobry żłobek umożliwia swobodną adaptację dziecka, która polega na początkowym przebywaniu na sali rodzica. Następnie przychodzi czas na zostawianie dziecka pod opieką pań. Dyrekcja żłobka powinna poinformować rodziców, jak mają przygotować do tego dziecko, co mogą zrobić i mu powiedzieć… Bardzo często zachęca się także do przynoszenia z domu ulubionej zabawki maluszka, żeby poczuł się on w żłobku pewniej i bezpieczniej. 

Zasady i terminy rekrutacji 

Jeżeli zależy wam na umieszczeniu dziecka w publicznym żłobku, powinniście trzymać się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, zacznijmy od tego, kto może zapisać dziecko do żłobka – a mianowicie, mogą to zrobić tylko rodzice albo opiekunowie prawni dziecka.

W jakim wieku może być dziecko?

Sprawdź to w żłobku, do którego chcesz zapisać dziecko. Takie informacje możesz znaleźć na przykład na stronie internetowej żłobka albo w dokumencie, który nazywa się statut żłobka. Jest to wewnętrzny regulamin żłobka i każdy rodzic powinien się z nim zapoznać.

Do żłobków zazwyczaj mogą chodzić dzieci poniżej 3. roku życia. Jednak niektóre żłobki nie przyjmują na przykład niemowląt. Każdy z nich samodzielnie ustala wiek dzieci. W wyjątkowych sytuacjach – na przykład, gdy w przedszkolach nie ma miejsca – niektóre żłobki przyjmują również trzyletnie dzieci.

Co musisz zrobić, by zapisać dziecko do żłobka? 

Nie ma jednej procedury zapisu do żłobka. Sprawdź na stronie internetowej żłobka, urzędu gminy lub miasta, jakie zasady tam obowiązują (możesz też zapytać na miejscu w tych instytucjach). W niektórych żłobkach możesz zapisać dziecko osobiście, w innych – przez internet.

  1. Wybierz żłobek, do którego chcesz zapisać dziecko.
  2. Skontaktuj się z wybranym żłobkiem i dowiedz się, kiedy rozpoczyna się rekrutacja i czy żłobek prowadzi ją przez internet. 
  3. Teraz masz 2 możliwości:

Jeśli żłobek NIE prowadzi rekrutacji przez internet:

  • odwiedź wybrany żłobek,
  • weź wniosek o przyjęcie do żłobka,
  • dowiedz się, czy będziesz potrzebować dodatkowych dokumentów,
  • wypełnij wniosek,
  • złóż gotowy wniosek w tym żłobku,

Jeśli żłobek prowadzi rekrutację przez internet:

  • wejdź na stronę internetową żłobka, urzędu miasta lub gminy,
  • zapoznaj się z listą wymaganych dokumentów,
  • wypełnij i wyślij wniosek w internecie,
  • wydrukuj, podpisz i zanieś wniosek do żłobka (często gminy pozwalają zapisać dziecko do kilku żłobków podczas rekrutacji – dokumenty zanieś wtedy do tego, na którym najbardziej ci zależy),
  • obserwuj status swojego wniosku w internecie.

Czekaj na ogłoszenie listy przyjętych dzieci. Jeśli twoje dziecko zostanie przyjęte – dostaniesz informację, do kiedy musisz potwierdzić, że dziecko będzie chodziło do żłobka i donieść dokumenty.

Ile kosztuje żłobek? 

W żłobkach publicznych wysokość opłat za pobyt oraz wyżywienie dziecka ustala urząd gminy lub miasta. W żłobkach niepublicznych – sam żłobek. W niektórych żłobkach możliwe jest częściowe lub całkowite zwolnienie z tych opłat. Dlatego skontaktuj się z wybranym żłobkiem i sprawdź, jakie są tam opłaty.

Jak znaleźć żłobek? 

Listę żłobków znajdziesz:

Czy istnieją terminy zapisów do żłobka?

Zapisy do żłobków trwają cały rok. Niestety nie istnieją wspólne zasady rekrutacji do żłobków – każda placówka ma własne zasady rekrutacji, może też ustalić terminy. Najlepiej sprawdzić to bezpośrednio w placówce lub na stronie urzędu gminy lub miasta.

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: UNSPLASH

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również