-Reklama-

Zgłoś narodziny dziecka online! Jak 120 tysięcy rodziców do tej pory.

Możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka ma już dwa lata! W tym czasie rodzice skorzystali z niej ponad 120 tysięcy razy. Lepszego prezentu na Dzień Dziecka nie mogliśmy sobie wyobrazić.

-Reklama-

Ulubieniec rodziców

1 czerwca 2018 r. – dokładnie wtedy na świecie i na stronie www.GOV.pl pojawiła się nasza nowa e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. W pierwszym miesiącu skorzystali z niej rodzice 2771 maluchów. Każdy kolejny miesiąc był lepszy. W pierwsze urodziny cieszyliśmy się więc z niemal 40 tysięcy dzieci zgłoszonych tą drogą. Jak jest rok później? Doskonale! Nie ma mowy o buncie dwulatka.

– Ostatnie miesiące to czas rosnącej popularności tej e-usługi. W sumie do dziś przez internet zgłoszono narodziny 120 339 dzieci. Jak do tej pory najwięcej – bo aż 17 231 – w kwietniu tego roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To co cieszy najbardziej to fakt, że zbliżamy się do momentu, w którym połowa narodzonych w danym miesiącu dzieci jest zgłaszana bez wizyty w urzędzie – dodaje szef MC.

Na rejestrację narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Tego obowiązku może dokonać mama lub tata. To ważny moment w życiu nie tylko rodzica, ale i dziecka. To wtedy oficjalnie wybieramy imię, jakie nasza córka lub syn będą nosić. Mały Polak otrzymuje też numer PESEL.

Jak to załatwić przez internet? Oto szybka instrukcja

Sprawy rodzinne

Po pierwsze i najważniejsze – potrzebujecie, oczywiście, internetu oraz profilu zaufanego (PZ). Jeśli go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się w wielu sytuacjach, nie tylko tych związanych ze sprawami rodzinnymi.

Dzięki profilowi zaufanemu – online złożycie wniosek o 500+, ale i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wyrobicie dziecku dowód osobisty (tak, to prawda – wcale nie trzeba z tym czekać do 18. urodzin). Z PZem załatwicie też wiele „swoich” spraw – zawnioskujecie online o odpis aktu stanu cywilnego, gdybyście się przeprowadzali – możecie wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. Jest tego naprawdę sporo. Wszystkie e-usługi oraz informację jak założyć profil zaufany znajdziecie na portalu GOV.PL.

Przechodzimy do tego, co dziś interesuje nas najbardziej, a więc do zgłoszenia online narodzin dziecka. Zakładamy, że jesteście przed komputerem lub tabletem, profil zaufany założony – zaczynamy!

Pierwsze kroki

Wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – dodaje szef MC.

A z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was prezent… To instruktaż, w którym Michał Czernecki, ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!”, tłumaczy (chyba jeszcze prościej, niż staraliśmy się to opisać) jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Oglądajcie i działajcie!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji
O projekcie: Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również