-Reklama-
-Reklama-

Zgłoś narodziny dziecka online! Jak 120 tysięcy rodziców do tej pory.

Możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka ma już dwa lata! W tym czasie rodzice skorzystali z niej ponad 120 tysięcy razy. Lepszego prezentu na Dzień Dziecka nie mogliśmy sobie wyobrazić.

-Reklama-

Ulubieniec rodziców

1 czerwca 2018 r. – dokładnie wtedy na świecie i na stronie www.GOV.pl pojawiła się nasza nowa e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. W pierwszym miesiącu skorzystali z niej rodzice 2771 maluchów. Każdy kolejny miesiąc był lepszy. W pierwsze urodziny cieszyliśmy się więc z niemal 40 tysięcy dzieci zgłoszonych tą drogą. Jak jest rok później? Doskonale! Nie ma mowy o buncie dwulatka.

– Ostatnie miesiące to czas rosnącej popularności tej e-usługi. W sumie do dziś przez internet zgłoszono narodziny 120 339 dzieci. Jak do tej pory najwięcej – bo aż 17 231 – w kwietniu tego roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To co cieszy najbardziej to fakt, że zbliżamy się do momentu, w którym połowa narodzonych w danym miesiącu dzieci jest zgłaszana bez wizyty w urzędzie – dodaje szef MC.

Na rejestrację narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Tego obowiązku może dokonać mama lub tata. To ważny moment w życiu nie tylko rodzica, ale i dziecka. To wtedy oficjalnie wybieramy imię, jakie nasza córka lub syn będą nosić. Mały Polak otrzymuje też numer PESEL.

Jak to załatwić przez internet? Oto szybka instrukcja

Sprawy rodzinne

Po pierwsze i najważniejsze – potrzebujecie, oczywiście, internetu oraz profilu zaufanego (PZ). Jeśli go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się w wielu sytuacjach, nie tylko tych związanych ze sprawami rodzinnymi.

Dzięki profilowi zaufanemu – online złożycie wniosek o 500+, ale i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wyrobicie dziecku dowód osobisty (tak, to prawda – wcale nie trzeba z tym czekać do 18. urodzin). Z PZem załatwicie też wiele „swoich” spraw – zawnioskujecie online o odpis aktu stanu cywilnego, gdybyście się przeprowadzali – możecie wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. Jest tego naprawdę sporo. Wszystkie e-usługi oraz informację jak założyć profil zaufany znajdziecie na portalu GOV.PL.

Przechodzimy do tego, co dziś interesuje nas najbardziej, a więc do zgłoszenia online narodzin dziecka. Zakładamy, że jesteście przed komputerem lub tabletem, profil zaufany założony – zaczynamy!

Pierwsze kroki

Wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – dodaje szef MC.

A z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was prezent… To instruktaż, w którym Michał Czernecki, ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!”, tłumaczy (chyba jeszcze prościej, niż staraliśmy się to opisać) jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Oglądajcie i działajcie!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji
O projekcie: Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!