-Reklama-
-Reklama-

Zgłoś narodziny dziecka online! Jak 120 tysięcy rodziców do tej pory.

-Reklama-

Ulubieniec rodziców

1 czerwca 2018 r. – dokładnie wtedy na świecie i na stronie www.GOV.pl pojawiła się nasza nowa e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. W pierwszym miesiącu skorzystali z niej rodzice 2771 maluchów. Każdy kolejny miesiąc był lepszy. W pierwsze urodziny cieszyliśmy się więc z niemal 40 tysięcy dzieci zgłoszonych tą drogą. Jak jest rok później? Doskonale! Nie ma mowy o buncie dwulatka.

– Ostatnie miesiące to czas rosnącej popularności tej e-usługi. W sumie do dziś przez internet zgłoszono narodziny 120 339 dzieci. Jak do tej pory najwięcej – bo aż 17 231 – w kwietniu tego roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To co cieszy najbardziej to fakt, że zbliżamy się do momentu, w którym połowa narodzonych w danym miesiącu dzieci jest zgłaszana bez wizyty w urzędzie – dodaje szef MC.

Na rejestrację narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Tego obowiązku może dokonać mama lub tata. To ważny moment w życiu nie tylko rodzica, ale i dziecka. To wtedy oficjalnie wybieramy imię, jakie nasza córka lub syn będą nosić. Mały Polak otrzymuje też numer PESEL.

Jak to załatwić przez internet? Oto szybka instrukcja

Sprawy rodzinne

-Reklama-

Po pierwsze i najważniejsze – potrzebujecie, oczywiście, internetu oraz profilu zaufanego (PZ). Jeśli go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się w wielu sytuacjach, nie tylko tych związanych ze sprawami rodzinnymi.

Dzięki profilowi zaufanemu – online złożycie wniosek o 500+, ale i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wyrobicie dziecku dowód osobisty (tak, to prawda – wcale nie trzeba z tym czekać do 18. urodzin). Z PZem załatwicie też wiele „swoich” spraw – zawnioskujecie online o odpis aktu stanu cywilnego, gdybyście się przeprowadzali – możecie wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. Jest tego naprawdę sporo. Wszystkie e-usługi oraz informację jak założyć profil zaufany znajdziecie na portalu GOV.PL.

Przechodzimy do tego, co dziś interesuje nas najbardziej, a więc do zgłoszenia online narodzin dziecka. Zakładamy, że jesteście przed komputerem lub tabletem, profil zaufany założony – zaczynamy!

Pierwsze kroki

Wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – dodaje szef MC.

A z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was prezent… To instruktaż, w którym Michał Czernecki, ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!”, tłumaczy (chyba jeszcze prościej, niż staraliśmy się to opisać) jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Oglądajcie i działajcie!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji
O projekcie: Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...