-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

-Reklama-

Zespół kuwady – co to takiego?

Zespół kuwady (inaczej: zespół couvade lub ciąża współczulna) to zjawisko, które dopada przyszłych ojców. Charakteryzuje się tym, że partner kobiety ciężarnej razem z nią odczuwa niektóre jej ciążowe objawy. Należą do nich najczęściej: wzdęcia, nudności, zaparcia, drażliwość, przyrost masy ciała. Tyjący przyszli tatusiowie najczęściej nie zdają sobie sprawy, że cierpią na syndrom kuwady, są za to zwykle obiektem drwin i anegdot. Warto jednak uspokoić partnerów cierpiących z powodu ciąży swoich kobiet – zespół kuwady nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem psychicznym i zwykle szybko przemija.

Syndrom kuwady – dlaczego mężczyźni współodczuwają ciążę partnerki?

Najczęstszą przyczyną występowania ciąży współczulnej jest wysoki stres oraz duża empatia mężczyzny. Jak wiadomo, stres uwalnia w organizmie substancje chemiczne, które mogą wprowadzać pewne zaburzenia w postrzeganiu czy odczuwaniu. Stres może obniżyć poziom testosteronu i doprowadzić do rozregulowania hormonalnego. Nadmiar estrogenu, który nie zostanie wówczas zrównoważony, może wywołać objawy przypominające te ciążowe.

Jakby nie było, ciąża to jeden z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, więc trudno oczekiwać, by przyszli rodzice nie ulegali różnym emocjom. Perspektywa pojawienia się dziecka wywołuje m.in. zmartwienia finansowe czy zdrowotne u obu stron. Mężczyzna więc w jakiś sposób też zaczyna współodczuwać odmienny stan swojej partnerki, a jeśli jest bardzo empatyczny – może zauważyć u siebie nawet konkretne objawy somatyczne.

Mężczyźni czują ciążę

-Reklama-

Choć nie wszyscy mężczyźni się do tego przyznają, uważa się, że to zjawisko nie jest wcale takie rzadkie. Podobno większe prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu kuwady zdarza się w związkach osób, które długo starały się o dziecko lub utraciły wcześniejszą ciążę. Ale syndrom kuwady bywa bardziej powszechny. Wystarczy czasem popatrzeć na przyszłych ojców np. wśród swoich znajomych – duża część z nich przybiera na wadze w trakcie ciąż swoich kobiet i to raczej nie jest przypadek.

Jak długo trwa syndrom kuwady?

Ciąża współczulna to zjawisko tymczasowe. Nie leczy się tego w żaden sposób, bo to nie choroba, ale można wyjść szybko z tego stanu np. przy wsparciu bliskich osób. Czas robi swoje – jeśli mężczyzna z każdym tygodniem ciąży będzie wiedział więcej i spokojniej oczekiwał na dziecko, czując wsparcie rodziny – objawy ciążowe przestaną go szybko męczyć. Jeśli w stresie i presji będzie żył przez całą ciążę, objawy prawdopodobnie znikną dopiero po urodzeniu dziecka.

Czy to groźne? Sam syndrom kuwady nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia mężczyzny, ale np. nadmierne tycie może już mieć jakieś negatywne konsekwencje, więc warto kontrolować swoją wagę. O ile kobieta w dużej mierze utraci nadmiarowe kilogramy po porodzie w sposób naturalny, o tyle mężczyzna będzie musiał pozbyć się nadwagi w sposób klasyczny – z pewnością trudniejszy.

Niepokojące w syndromie kuwady mogą być również ekstremalne zjawiska jak np. powiększenie piersi u mężczyzny. Może się to zdarzyć na skutek bardzo wysokiego poziomu prolaktyny spowodowanego dużym wzrostem kortyzolu w organizmie. W takim przypadku potrzebna jest wizyta u lekarza, który pomoże zredukować lęk odpowiedzialny za wzrost hormonów stresu.

Zobacz jeszcze:-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?