-Reklama-

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

-Reklama-

Zespół kuwady – co to takiego?

Zespół kuwady (inaczej: zespół couvade lub ciąża współczulna) to zjawisko, które dopada przyszłych ojców. Charakteryzuje się tym, że partner kobiety ciężarnej razem z nią odczuwa niektóre jej ciążowe objawy. Należą do nich najczęściej: wzdęcia, nudności, zaparcia, drażliwość, przyrost masy ciała. Tyjący przyszli tatusiowie najczęściej nie zdają sobie sprawy, że cierpią na syndrom kuwady, są za to zwykle obiektem drwin i anegdot. Warto jednak uspokoić partnerów cierpiących z powodu ciąży swoich kobiet – zespół kuwady nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem psychicznym i zwykle szybko przemija.

Syndrom kuwady – dlaczego mężczyźni współodczuwają ciążę partnerki?

Najczęstszą przyczyną występowania ciąży współczulnej jest wysoki stres oraz duża empatia mężczyzny. Jak wiadomo, stres uwalnia w organizmie substancje chemiczne, które mogą wprowadzać pewne zaburzenia w postrzeganiu czy odczuwaniu. Stres może obniżyć poziom testosteronu i doprowadzić do rozregulowania hormonalnego. Nadmiar estrogenu, który nie zostanie wówczas zrównoważony, może wywołać objawy przypominające te ciążowe.

Jakby nie było, ciąża to jeden z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, więc trudno oczekiwać, by przyszli rodzice nie ulegali różnym emocjom. Perspektywa pojawienia się dziecka wywołuje m.in. zmartwienia finansowe czy zdrowotne u obu stron. Mężczyzna więc w jakiś sposób też zaczyna współodczuwać odmienny stan swojej partnerki, a jeśli jest bardzo empatyczny – może zauważyć u siebie nawet konkretne objawy somatyczne.

Mężczyźni czują ciążę

Choć nie wszyscy mężczyźni się do tego przyznają, uważa się, że to zjawisko nie jest wcale takie rzadkie. Podobno większe prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu kuwady zdarza się w związkach osób, które długo starały się o dziecko lub utraciły wcześniejszą ciążę. Ale syndrom kuwady bywa bardziej powszechny. Wystarczy czasem popatrzeć na przyszłych ojców np. wśród swoich znajomych – duża część z nich przybiera na wadze w trakcie ciąż swoich kobiet i to raczej nie jest przypadek.

Jak długo trwa syndrom kuwady?

Ciąża współczulna to zjawisko tymczasowe. Nie leczy się tego w żaden sposób, bo to nie choroba, ale można wyjść szybko z tego stanu np. przy wsparciu bliskich osób. Czas robi swoje – jeśli mężczyzna z każdym tygodniem ciąży będzie wiedział więcej i spokojniej oczekiwał na dziecko, czując wsparcie rodziny – objawy ciążowe przestaną go szybko męczyć. Jeśli w stresie i presji będzie żył przez całą ciążę, objawy prawdopodobnie znikną dopiero po urodzeniu dziecka.

Czy to groźne? Sam syndrom kuwady nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia mężczyzny, ale np. nadmierne tycie może już mieć jakieś negatywne konsekwencje, więc warto kontrolować swoją wagę. O ile kobieta w dużej mierze utraci nadmiarowe kilogramy po porodzie w sposób naturalny, o tyle mężczyzna będzie musiał pozbyć się nadwagi w sposób klasyczny – z pewnością trudniejszy.

Niepokojące w syndromie kuwady mogą być również ekstremalne zjawiska jak np. powiększenie piersi u mężczyzny. Może się to zdarzyć na skutek bardzo wysokiego poziomu prolaktyny spowodowanego dużym wzrostem kortyzolu w organizmie. W takim przypadku potrzebna jest wizyta u lekarza, który pomoże zredukować lęk odpowiedzialny za wzrost hormonów stresu.

Zobacz jeszcze:-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!