-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

-Reklama-

Zespół kuwady – co to takiego?

Zespół kuwady (inaczej: zespół couvade lub ciąża współczulna) to zjawisko, które dopada przyszłych ojców. Charakteryzuje się tym, że partner kobiety ciężarnej razem z nią odczuwa niektóre jej ciążowe objawy. Należą do nich najczęściej: wzdęcia, nudności, zaparcia, drażliwość, przyrost masy ciała. Tyjący przyszli tatusiowie najczęściej nie zdają sobie sprawy, że cierpią na syndrom kuwady, są za to zwykle obiektem drwin i anegdot. Warto jednak uspokoić partnerów cierpiących z powodu ciąży swoich kobiet – zespół kuwady nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem psychicznym i zwykle szybko przemija.

Syndrom kuwady – dlaczego mężczyźni współodczuwają ciążę partnerki?

Najczęstszą przyczyną występowania ciąży współczulnej jest wysoki stres oraz duża empatia mężczyzny. Jak wiadomo, stres uwalnia w organizmie substancje chemiczne, które mogą wprowadzać pewne zaburzenia w postrzeganiu czy odczuwaniu. Stres może obniżyć poziom testosteronu i doprowadzić do rozregulowania hormonalnego. Nadmiar estrogenu, który nie zostanie wówczas zrównoważony, może wywołać objawy przypominające te ciążowe.

Jakby nie było, ciąża to jeden z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, więc trudno oczekiwać, by przyszli rodzice nie ulegali różnym emocjom. Perspektywa pojawienia się dziecka wywołuje m.in. zmartwienia finansowe czy zdrowotne u obu stron. Mężczyzna więc w jakiś sposób też zaczyna współodczuwać odmienny stan swojej partnerki, a jeśli jest bardzo empatyczny – może zauważyć u siebie nawet konkretne objawy somatyczne.

Mężczyźni czują ciążę

Choć nie wszyscy mężczyźni się do tego przyznają, uważa się, że to zjawisko nie jest wcale takie rzadkie. Podobno większe prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu kuwady zdarza się w związkach osób, które długo starały się o dziecko lub utraciły wcześniejszą ciążę. Ale syndrom kuwady bywa bardziej powszechny. Wystarczy czasem popatrzeć na przyszłych ojców np. wśród swoich znajomych – duża część z nich przybiera na wadze w trakcie ciąż swoich kobiet i to raczej nie jest przypadek.

Jak długo trwa syndrom kuwady?

Ciąża współczulna to zjawisko tymczasowe. Nie leczy się tego w żaden sposób, bo to nie choroba, ale można wyjść szybko z tego stanu np. przy wsparciu bliskich osób. Czas robi swoje – jeśli mężczyzna z każdym tygodniem ciąży będzie wiedział więcej i spokojniej oczekiwał na dziecko, czując wsparcie rodziny – objawy ciążowe przestaną go szybko męczyć. Jeśli w stresie i presji będzie żył przez całą ciążę, objawy prawdopodobnie znikną dopiero po urodzeniu dziecka.

Czy to groźne? Sam syndrom kuwady nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia mężczyzny, ale np. nadmierne tycie może już mieć jakieś negatywne konsekwencje, więc warto kontrolować swoją wagę. O ile kobieta w dużej mierze utraci nadmiarowe kilogramy po porodzie w sposób naturalny, o tyle mężczyzna będzie musiał pozbyć się nadwagi w sposób klasyczny – z pewnością trudniejszy.

Niepokojące w syndromie kuwady mogą być również ekstremalne zjawiska jak np. powiększenie piersi u mężczyzny. Może się to zdarzyć na skutek bardzo wysokiego poziomu prolaktyny spowodowanego dużym wzrostem kortyzolu w organizmie. W takim przypadku potrzebna jest wizyta u lekarza, który pomoże zredukować lęk odpowiedzialny za wzrost hormonów stresu.

Zobacz jeszcze:-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.