-Reklama-

Zawód taty: Rodzic

Mimo, iż czasy się zmieniają, a równouprawnienie zauważalne jest na każdym kroku w polskim społeczeństwie, nadal panuje przekonanie, że to kobieta odpowiada za opiekę nad dziećmi, a mężczyzna jest odpowiedzialny za finanse rodziny. Los sprawia jednak, że w niektórych sytuacjach to ojciec staje się rodzicem na pełen etat rezygnując tym samym z kariery zawodowej.

-Reklama-

Kariera zawodowa czy rodzicielstwo?

Powszechnie wiadomo, że rodzicielstwo wymaga poświęceń, jednak karierę zawodową przerywają z reguły kobiety, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, a w wielu przypadkach również z wychowawczego. Ojcowie, mimo iż obecnie zdecydowanie bardziej angażują się w wychowanie swoich pociech niż jeszcze kilkanaście lat temu, odpowiadają z reguły za finansowe utrzymanie rodziny. Trudno zatem mówić o poświęceniu się mężczyzny dla rodziny, ponieważ praca zawodowa sprawia, iż ojciec przez większą część dnia jest nieobecny w domu, realizując się zawodowo i pnąc po kolejnych szczeblach kariery. Oczywiście nie oznacza to, że tatusiowie nie kochają swoich dzieci, jednak z reguły nie rezygnują dla nich z życia zawodowego, co w wielu przypadkach jest jak najbardziej logiczne. Ktoś w końcu musi zadbać o byt materialny rodziny, co z reguły spada na barki mężczyzny. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że praca zawodowa nie powinna być wymówką, a pracujący tata powinien poświęcać swoim dzieciom możliwie jak najwięcej czasu, co jest istotne z punktu ich właściwego rozwoju emocjonalnego i nie tylko. Obecność taty w wychowaniu dziecka jest bowiem nieoceniona.

Kim z zawodu jest tata?

Pytając większość dzieci o to, kim z zawodu jest ich tata, można usłyszeć całe spektrum różnych profesji, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych zdarza się, że to ojciec jest przede wszystkim rodzicem na pełen etat. Bywa bowiem, że problemy zdrowotne dziecka są na tyle duże, iż to właśnie tata rezygnuje z pracy zawodowej, skupiając się na rehabilitacji i całodobowej opiece nad własną pociechą, a mama koncentruje wysiłki na pracy zawodowej i zapewnieniu środków na utrzymanie familii. Taka sytuacja ma miejsce w rodzinie 11 – letniego Oliwierka z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, o których można przeczytać na stronie www.jedenprocencik.pl. Dla tych rodziców jest to oczywiście naturalne, jednak duża część społeczeństwa nie jest w stanie wyobrazić sobie takiej sytuacji. Potwierdzeniem tego faktu są „męskie rozmowy”, których tematem są głównie samochody, sport, polityka, czy kariera, a sytuacja, w której tata rezygnuje z tego wszystkiego dla własnego dziecka wydaje się na tyle abstrakcyjna, że zostaje z reguły przemilczana. Czy powinno tak być? Oczywiście, że nie, ponieważ ojciec, – zostający rodzicem na pełen etat rezygnujący z własnej kariery dla dziecka to osoba, którą należy zrozumieć i wspierać.

Podsumowując należy stwierdzić, że mężczyzna, który decyduje się zostać z zawodu rodzicem zasługuje na szacunek społeczeństwa, empatię oraz pomoc, ponieważ życie nie kręci się wyłącznie wokół pieniędzy, samochodów, rozrywek, – czy kariery zawodowej.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...