-Reklama-

Zatrważające statystyki próchnicy u trzylatków!

-Reklama-

Jednym z największych problemów podczas wizyt w gabinecie stomatologii dziecięcej jest wciąż zbyt niska świadomość rodziców. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym kształtują się nawyki na całe życie, dlatego częstotliwość przeglądów, zakres zabiegów i dobre praktyki mają ogromny wpływ na stan uzębienia dziecka.

Niepokojące dane

Całkiem niedawno specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej zrealizowali projekt pod nazwą „Monitorowanie zdrowia jamy ustnej u populacji polskiej w latach 2016–2020”. Dzięki temu możemy przyjrzeć się bliżej problemowi próchnicy, który występuje w naszym kraju. Na przykład w badanej grupie dzieci w wieku 3 lat szczególnie rzuca się w oczy wysoki odsetek maluchów z poważnymi zaniedbaniami higienicznymi.

  • Blisko 50% dzieci nie szczotkuje zębów 2 razy na dobę pastą z fluorem.
  • Zęby oczyszczał opiekun tylko u 34,5% dzieci w wieku 3 lat, choć wiadomo, że taki maluch samodzielnie nie wykona tej czynności dokładnie i poprawnie.
  • Blisko 67% badanych opiekunów wiedziało, że dziecko w wieku 3 lat potrzebuje pomocy i nadzoru rodzica podczas szczotkowania zębów.

W przeprowadzonych badaniach wykazano też, że rodzice z przymrużeniem oka traktują dietę dziecka w wieku przedszkolnym. Ma to naturalnie swoje przełożenie na statystyki występowania próchnicy.

  • Aż 86,7% dzieci w pierwszych 2 latach życia spożywało pokarmy, do których dodawano cukier.
  • 17% dzieci, które skończyły 12 miesięcy, dostawało przed snem lub w nocy napoje słodzone cukrem lub miodem.
  • Jako przekąski najczęściej podawano dzieciom słodkie produkty, takie jak drożdżówki, batony, desery mleczne (67,3%).
  • Ponad 1/3 dzieci piła codziennie lub kilka razy dzienne soki owocowe i herbatę z cukrem.

Nadmiar cukru i brak suplementacji

Zatrważające jest to, że prawie wszyscy rodzicie wiedzieli o szkodliwym wpływie cukru zawartego w pokarmach na stan zdrowia zębów dziecka. Kolejnym problemem jest także częsty brak suplementacji witaminy D. Taką suplementację otrzymywało około 50% badanych dzieci. Ze względu na wysokie ryzyko niedoborów witaminy D zaleca się podawanie jej w okresie jesieni i zimy lub u niektórych maluchów nawet całorocznie. Niedobory mogą powodować poważne skutki zdrowotne dla całego organizmu. Rodzic o tym, czy i w jakich dawkach powinien suplementować dziecku witaminę D, dowiaduje się od prowadzącego lekarza internisty, po przeprowadzonych wcześniej badaniach.

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Kolejne niepokojące statystyki dotyczą pierwszej wizyty u stomatologa. W gabinecie dentystycznym nie było aż 52,4% dzieci w wieku 3 lat! Rodzice, pomimo że zdają sobie sprawę ze znaczenia regularnych wizyt, wciąż bagatelizują temat. Tylko 36,9% badanych dzieci było u dentysty na przeglądzie. Reszta opiekunów przyprowadza zatem dziecko z już istniejącym problemem, między innymi próchnicą i bólem zęba. Wielu opiekunów dzieci wciąż nie wie, że próchnica obecna w zębach mlecznych ma wpływ na zdrowie zębów stałych i stan ogólny organizmu. Tylko 61,2% rodziców zdawało sobie z tego sprawę,. To oznacza, że znają prawidłowe zalecenia, ale wciąż ich nie stosują, uznając je za nieistotne.

Dlaczego nie leczymy zębów mlecznych?!

O zaniedbaniach w zakresie opieki stomatologicznej świadczy także bardzo niski wskaźnik leczenia zębów mlecznych oraz rzadkie korzystanie z profesjonalnej profilaktyki fluorkowej. Rodzice są przekonani, że leczenie zębów mlecznych jest bez sensu, ponieważ te zęby i tak wkrótce wypadną.

Tylko co dziesiąte dziecko miało zastosowany lakier fluorkowy w gabinecie. Jego aplikacja co 3 miesiące jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów i jedyną metodą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej, którą można stosować w pierwszych 6 latach życia.

Polska w niechlubnej czołówce

Badania dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców były wykonywane wcześniej w latach 2002, 2009 i 2015. W zestawieniu z poprzednimi statystykami częstość próchnicy u dzieci i jej nasilenie nieznacznie spadły. Dodatkowo  zmniejszył się odsetek popełnianych przez rodziców błędów dietetycznych, a częstość szczotkowania zębów u dzieci wzrosła. Jest to pozytywna wiadomość, ale na tle krajów Europy Zachodniej wciąż wypadamy źle.

ZOBACZ WEBINAR: „Stop próchnicy u dzieci” – z udziałem stomatolog dr Joanny Drózd-Trześniewskiej

Skąd się bierze próchnica u małych dzieci?

Na wysoki odsetek zmian próchnicowych u polskich dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa i w wieku 3 lat mają wpływ:

  • duże zaniedbania higieniczne, szczególnie: nieużywanie pasty z fluorem, nieoczyszczanie zębów w ogóle lub pozostawienie tej czynności do samodzielnego wykonania dziecku, które nie jest w stanie zrobić tego poprawnie,
  • podawanie dzieciom w wieku 2 lat produktów słodzonych, w szczególności herbatek, soków, przekąsek oraz słodzonych napojów tuż przed snem,
  • zaniedbania profilaktyczno-lecznicze, w tym głównie zaniechanie leczenia zębów mlecznych oraz niestosowanie profesjonalnej profilaktyki fluorkowej.

Rodzice z dziećmi zgłaszają się do dentysty zbyt późno, najczęściej z obecnymi już problemami, często zaawansowanymi. Dlatego tak ważne jest motywowanie rodziców i ich edukowanie. Zwłaszcza należy przyzwyczaić dziecko do zaspokajania pragnienia wodą niegazowaną, a także do picia mleka niesłodzonego, wybieranie zdrowych dla uzębienia przekąsek (np. chrupiących warzyw czy kanapek), suplementacji witaminy D czy stosowania pasty do zębów z fluorem.

Podsumowując, niezmiernie ważne jest zwiększenie świadomości dotyczącej prawidłowego szczotkowania zębów dziecka i roli rodzica jako osoby odpowiedzialnej za zdrowie swojej pociechy. Zmiany zachowań zdrowotnych mogą zmniejszyć zarówno częstość próchnicy zębów u dzieci, jak i jej nasilenie. Działania te dobrze jest rozpoczynać już w okresie ciąży i kontynuować po urodzeniu dziecka.

Źródło: Program Monitorowanie zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016–2020, „Wiedza i zachowania zdrowotne a próchnica zębów u dzieci i młodzieży w Polsce w latach 2016–2019. Edukacja prozdrowotna”, pod redakcją Doroty Olczak-Kowalczyk.

autor: lek. dent. Joanna Drózd-Trześniewska, specjalista stomatolog w leczeniu dzieci

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!