-Reklama-
-Reklama-

Zatrważające statystyki próchnicy u trzylatków!

-Reklama-

Jednym z największych problemów podczas wizyt w gabinecie stomatologii dziecięcej jest wciąż zbyt niska świadomość rodziców. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym kształtują się nawyki na całe życie, dlatego częstotliwość przeglądów, zakres zabiegów i dobre praktyki mają ogromny wpływ na stan uzębienia dziecka.

Niepokojące dane

Całkiem niedawno specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej zrealizowali projekt pod nazwą „Monitorowanie zdrowia jamy ustnej u populacji polskiej w latach 2016–2020”. Dzięki temu możemy przyjrzeć się bliżej problemowi próchnicy, który występuje w naszym kraju. Na przykład w badanej grupie dzieci w wieku 3 lat szczególnie rzuca się w oczy wysoki odsetek maluchów z poważnymi zaniedbaniami higienicznymi.

  • Blisko 50% dzieci nie szczotkuje zębów 2 razy na dobę pastą z fluorem.
  • Zęby oczyszczał opiekun tylko u 34,5% dzieci w wieku 3 lat, choć wiadomo, że taki maluch samodzielnie nie wykona tej czynności dokładnie i poprawnie.
  • Blisko 67% badanych opiekunów wiedziało, że dziecko w wieku 3 lat potrzebuje pomocy i nadzoru rodzica podczas szczotkowania zębów.

W przeprowadzonych badaniach wykazano też, że rodzice z przymrużeniem oka traktują dietę dziecka w wieku przedszkolnym. Ma to naturalnie swoje przełożenie na statystyki występowania próchnicy.

  • Aż 86,7% dzieci w pierwszych 2 latach życia spożywało pokarmy, do których dodawano cukier.
  • 17% dzieci, które skończyły 12 miesięcy, dostawało przed snem lub w nocy napoje słodzone cukrem lub miodem.
  • Jako przekąski najczęściej podawano dzieciom słodkie produkty, takie jak drożdżówki, batony, desery mleczne (67,3%).
  • Ponad 1/3 dzieci piła codziennie lub kilka razy dzienne soki owocowe i herbatę z cukrem.

Nadmiar cukru i brak suplementacji

-Reklama-

Zatrważające jest to, że prawie wszyscy rodzicie wiedzieli o szkodliwym wpływie cukru zawartego w pokarmach na stan zdrowia zębów dziecka. Kolejnym problemem jest także częsty brak suplementacji witaminy D. Taką suplementację otrzymywało około 50% badanych dzieci. Ze względu na wysokie ryzyko niedoborów witaminy D zaleca się podawanie jej w okresie jesieni i zimy lub u niektórych maluchów nawet całorocznie. Niedobory mogą powodować poważne skutki zdrowotne dla całego organizmu. Rodzic o tym, czy i w jakich dawkach powinien suplementować dziecku witaminę D, dowiaduje się od prowadzącego lekarza internisty, po przeprowadzonych wcześniej badaniach.

KONKURS: „Bo uśmiech dziecka jest najważniejszy” Do wygrania vouchery stomatologiczne, zestawy do pielęgnacji zębów, zabawki

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Kolejne niepokojące statystyki dotyczą pierwszej wizyty u stomatologa. W gabinecie dentystycznym nie było aż 52,4% dzieci w wieku 3 lat! Rodzice, pomimo że zdają sobie sprawę ze znaczenia regularnych wizyt, wciąż bagatelizują temat. Tylko 36,9% badanych dzieci było u dentysty na przeglądzie. Reszta opiekunów przyprowadza zatem dziecko z już istniejącym problemem, między innymi próchnicą i bólem zęba. Wielu opiekunów dzieci wciąż nie wie, że próchnica obecna w zębach mlecznych ma wpływ na zdrowie zębów stałych i stan ogólny organizmu. Tylko 61,2% rodziców zdawało sobie z tego sprawę,. To oznacza, że znają prawidłowe zalecenia, ale wciąż ich nie stosują, uznając je za nieistotne.

Dlaczego nie leczymy zębów mlecznych?!

O zaniedbaniach w zakresie opieki stomatologicznej świadczy także bardzo niski wskaźnik leczenia zębów mlecznych oraz rzadkie korzystanie z profesjonalnej profilaktyki fluorkowej. Rodzice są przekonani, że leczenie zębów mlecznych jest bez sensu, ponieważ te zęby i tak wkrótce wypadną.

Tylko co dziesiąte dziecko miało zastosowany lakier fluorkowy w gabinecie. Jego aplikacja co 3 miesiące jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów i jedyną metodą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej, którą można stosować w pierwszych 6 latach życia.

Polska w niechlubnej czołówce

Badania dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców były wykonywane wcześniej w latach 2002, 2009 i 2015. W zestawieniu z poprzednimi statystykami częstość próchnicy u dzieci i jej nasilenie nieznacznie spadły. Dodatkowo  zmniejszył się odsetek popełnianych przez rodziców błędów dietetycznych, a częstość szczotkowania zębów u dzieci wzrosła. Jest to pozytywna wiadomość, ale na tle krajów Europy Zachodniej wciąż wypadamy źle.

ZOBACZ WEBINAR: “Stop próchnicy u dzieci” – z udziałem stomatolog dr Joanny Drózd-Trześniewskiej

Skąd się bierze próchnica u małych dzieci?

Na wysoki odsetek zmian próchnicowych u polskich dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa i w wieku 3 lat mają wpływ:

  • duże zaniedbania higieniczne, szczególnie: nieużywanie pasty z fluorem, nieoczyszczanie zębów w ogóle lub pozostawienie tej czynności do samodzielnego wykonania dziecku, które nie jest w stanie zrobić tego poprawnie,
  • podawanie dzieciom w wieku 2 lat produktów słodzonych, w szczególności herbatek, soków, przekąsek oraz słodzonych napojów tuż przed snem,
  • zaniedbania profilaktyczno-lecznicze, w tym głównie zaniechanie leczenia zębów mlecznych oraz niestosowanie profesjonalnej profilaktyki fluorkowej.

Rodzice z dziećmi zgłaszają się do dentysty zbyt późno, najczęściej z obecnymi już problemami, często zaawansowanymi. Dlatego tak ważne jest motywowanie rodziców i ich edukowanie. Zwłaszcza należy przyzwyczaić dziecko do zaspokajania pragnienia wodą niegazowaną, a także do picia mleka niesłodzonego, wybieranie zdrowych dla uzębienia przekąsek (np. chrupiących warzyw czy kanapek), suplementacji witaminy D czy stosowania pasty do zębów z fluorem.

Podsumowując, niezmiernie ważne jest zwiększenie świadomości dotyczącej prawidłowego szczotkowania zębów dziecka i roli rodzica jako osoby odpowiedzialnej za zdrowie swojej pociechy. Zmiany zachowań zdrowotnych mogą zmniejszyć zarówno częstość próchnicy zębów u dzieci, jak i jej nasilenie. Działania te dobrze jest rozpoczynać już w okresie ciąży i kontynuować po urodzeniu dziecka.

Źródło: Program Monitorowanie zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016–2020, „Wiedza i zachowania zdrowotne a próchnica zębów u dzieci i młodzieży w Polsce w latach 2016–2019. Edukacja prozdrowotna”, pod redakcją Doroty Olczak-Kowalczyk.

Chcesz sprawdzić, czy z zębami dziecka wszystko jest w porządku? Umów się na bezpłatną wizytę!

autor: lek. dent. Joanna Drózd-Trześniewska, specjalista stomatolog w leczeniu dzieci

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...

Gdy masz więcej niż 35 lat i jesteś w ciąży. Czym jest ciąża geriatryczna?

Jeśli jesteś w ciąży i masz więcej niż 35 lat, jesteś w tzw. ciąży geriatrycznej. Skąd taka nazwa wobec kobiety, która przecież...