-Reklama-

Ząbki jak perełki – jak i czym dbać o zęby dzieci

-Reklama-
Advertisement

Dbanie o zęby dzieci jest kluczowe dla zapewnienia im zdrowego uśmiechu i przede wszystkim dobrego stanu zdrowia jamy ustnej na długie lata. Odpowiednia higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat przynosi liczne korzyści, dlatego warto poznać najlepsze praktyki oraz skuteczne akcesoria, które ułatwią pielęgnację zębów u najmłodszych.

Jak dbać o zęby? O czym musimy pamiętać

Regularne szczotkowanie zębów
To jest zupełna podstawa. Zaleca się, aby dzieci szczotkowały zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Szczoteczka powinna być miękka i dostosowana do wieku dziecka. Obecnie najskuteczniejszymi szczoteczkami na rynku są tzw. szczoteczki soniczne, które wykorzystują technologię soniczną do skutecznego oczyszczania zębów i dziąseł.

Używanie past do zębów dla dzieci
Wybieraj pasty do zębów specjalnie przeznaczone dla dzieci i dostosowane do wieku dziecka. Powinny one zawierać odpowiednie składniki dla ich wrażliwych jam ustnych. Pasta powinna również zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo zębów. Jego ilość także powinna być dostosowana do wieku dziecka.

Uwaga!
Pamiętaj, by zawsze towarzyszyć dziecku podczas mycia zębów i radzić jak ma to robić prawidłowo. Wykształcenie prawidłowych nawyków, na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Monitorowanie ilości pasty do zębów
U dzieci w wieku przedszkolnym wystarczy nałożyć pastę o wielkości ziarenka grochu. Nie przesadzajmy z ilością pasty – jej nadmiar także nie jest wskazany. To ważne szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci, które nie do końca radzą sobie jeszcze z wypluwaniem.

Regularne wizyty u dentysty
W myśl zasady: lepiej jest zapobiegać niż leczyć, pamiętanie o regularnych wizytach jest tak samo ważne jak codzienne szczotkowanie. Regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej dzieci. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się około 1. roku życia dziecka lub gdy wyrżną się pierwsze ząbki.

Ograniczenie słodyczy
Zbyt duża ilość słodyczy może prowadzić do próchnicy, dlatego warto ograniczyć spożycie słodkich przekąsek i napojów. Szczególnie niebezpieczne są tu wszelkiego rodzaju ciastka, biszkopty, które oblepiają zęby dziecka powodując z czasem próchnicę.

Dodatkowe akcesoria jako wsparcie

Specjalne szczoteczki dla dzieci
Szczoteczki do zębów dla dzieci posiadają miękkie włókno, które jest delikatne dla wrażliwego dziąsła. Wiele z nich posiada również kolorowe uchwyty i wzory, które przyciągają uwagę dzieci. I bardzo dobrze – dzieci muszą czerpać radość z mycia zębów.

Pasty do zębów dla dzieci
Istnieje wiele past do zębów specjalnie przeznaczonych dla dzieci, zawierających fluor, ale o smaku, który dzieci lubią np. truskawkowym, malinowym czy nawet gumy do żucia!

Płyny barwiące osad
Są to płyny, które pomagają wizualizować pozostałości po jedzeniu na zębach, ucząc dzieci, gdzie należy dokładniej szczotkować zęby. Taki płyn barwiący osad, to doskonały sposób na zwizualizowanie dziecku miejsc, gdzie powinien bardziej pracować szczoteczką.

Nici dentystyczne dla dzieci
Dla starszych dzieci, które koordynują już ruchy manualne, stosowanie nici dentystycznych jest ważnym elementem higieny jamy ustnej. Dostępne są specjalne, miękkie nici dedykowane dla dzieci.

To ci się przyda!

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare For Kids z funkcją Bluetooth™ współpracuje z interaktywną aplikacją, która pomaga najmłodszym lepiej i dłużej szczotkować zęby. Dzieci świetnie się bawią, ucząc się przy tym dobrych nawyków mycia zębów, które zapamiętają na całe życie. Głównym bohaterem aplikacji jest sympatyczny Sparkly, z którym dziecko wspólnie szczotkuje zęby. Na ekranie telefonu widać timer oraz mapę jamy ustnej z początkowo brudnymi zębami, które mogą przemówić do wyobraźni dzieci. Po trwającym odpowiedni czas szczotkowaniu dziecko może nakarmić lub przebrać Sparkly’ego. Tutaj też przemycony jest aspekt edukacyjny, np. wieczorem po myciu Sparkly nie chce jeść. Sparkly może otrzymać nowe okulary, kapelusz lub można całkowicie zmienić jego kolor dzięki sprayowi… Sprawdźcie sami, która funkcja aplikacji wciągnie Was najbardziej! Jedno jest pewne – dobra zabawa gwarantowana! Szczoteczka Philips Sonicare for Kids przeznaczona jest dla dzieci od 3. roku życiaMożesz dopasować końcówki szczoteczki sonicznej do wieku dziecka – dostępne są dwie: 3+ i 7+. Rodzice młodszych dzieci powinni pomagać im w myciu, a rodzice starszaków znajdą w aplikacji panel rodzica, gdzie będą mogli podejrzeć osiągnięcia i systematyczność mycia.

Więcej o szczoteczkach dowiesz się tu: Philips Sonicare for Kids.

Właściwa higiena jamy ustnej u dzieci jest kluczowa dla zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł. Dlatego regularne szczotkowanie zębów, stosowanie past do zębów z fluorem oraz regularne wizyty u dentysty powinny być stałym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej dzieci. Pamiętajmy, że dbając o higienę zębów dziecka, zaoszczędzimy mu nieprzyjemnych doznań związanych z ich leczeniem.

Artykuł powstał we współpracy z Philips.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również