-Reklama-

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

-Reklama-

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dziecięcego?

Wybierając rower dla dziecka, należy uwzględnić wiele czynników. Są to przede wszystkim rozmiar ramywielkość kółrodzaj hamulców, całkowita waga, a także bezpieczeństwo użytkowania roweru.

Rozmiar ramy

Wielu rodziców decyduje się na zakup większego roweru, do którego dziecko ma stopniowo dorastać. Jest to spowodowane oszczędnością i chęcią sprawienia, by jednoślad służył młodemu członkowi rodziny jak najdłużej. Zbyt duża rama roweru może jednak utrudniać prowadzenie i zabijać przyjemność z jazdy, ostatecznie zniechęcając dziecko do dalszego użytkowania pojazdu.  Rozmiar ramy powinno się dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim długość nogi mierzoną po jej wewnętrznej stronie. Pomocny okazuje się również wzrost. W przybliżeniu relacja między wzrostem dziecka a wysokością ramy roweru wygląda następująco:

  • wzrost 85-105 cm – rama 18-21 cm,
  • wzrost 100-125 cm – rama 23-32 cm,
  • wzrost 120-135 cm – rama 25-34 cm,
  • wzrost 130-150 cm – rama 28-35 cm,
  • wzrost 140-160 cm – rama 32-38 cm.

Przed zakupem rower najlepiej jest przymierzyć. Za dobrze dopasowany jednoślad uznaje się taki, który umożliwia siedzącemu na nim dziecku położenie całej stopy na ziemi i pozwala bez trudu dosięgnąć do kierownicy. W wypadku starszych dzieci wystarczy, jeżeli są one w stanie dotknąć podłoża palcami stóp. Rosnąc, młody człowiek potrzebuje około trzech–czterech rowerów, nim będzie mógł przesiąść się na pełnowymiarowy rower dla dorosłych, który posłuży mu przez wiele lat.

Wielkość kół

Wielkość kół roweru powinna być dopasowana do wysokości ramy. Oznacza to, iż wartość ta jest zależna w dużej mierze od wzrostu dziecka. Często jednak rozmiar kół podawany jest w relacji z wiekiem młodego rowerzysty.

  • 12″ – dzieci w wieku 2-3 lat,
  • 16″-18″ – dzieci w wieku 4-6 lat,
  • 20″ – dzieci w wieku 6-8 lat,
  • 24″ – dzieci w wieku 8-12 lat.

Od 26 cali wzwyż rozpoczynają się już rowery standardowe, których użytkownikami są młodzież i osoby dorosłe.

Hamulec

W zależności od modelu rowery dziecięce posiadają różne rodzaje hamulców. Wiele jednośladów dla najmłodszych wyposażonych jest w hamulce nożne. Popularne są również hamulce V-brake, rzadziej można spotkać hydrauliczne hamulce tarczowe. Niektóre modele rowerów dla dzieci posiadają mechaniczne hamulce tarczowe.

Waga roweru

Wybierając rower dla dziecka, należy również zwrócić uwagę na jego wagę. Na lżejszym jednośladzie młodemu człowiekowi łatwiej jest utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Waga ma również znaczenie w kontekście noszenia po schodach, wspinania się pod górę oraz pokonywania innych przeszkód w sposób wymagający podnoszenia roweru.

Bezpieczeństwo użytkowania

Rower dziecięcy musi być bezpieczny i łatwy w użytkowaniu. Z uwagi na posiadanie niewielkich dłoni, młody człowiek może nie być w stanie poprawnie obsługiwać przerzutek i klamek hamulcowych, dlatego wiele jednośladów dla najmłodszych jest ich pozbawiona. Liczne rowery dziecięce posiadają ponadto specjalne plastikowe zabezpieczenia na łańcuch, by zapobiegać nieprzyjemnym i potencjalnie niebezpiecznym wydarzeniom.

Rodzaje rowerów dziecięcych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów dziecięcych.

Rower biegowy

Rower biegowy, na którym dziecko odpycha się nogami od podłoża, stanowi doskonałą propozycję dla najmłodszych. Pomaga rozwijać zdolność balansowania ciałem, poprawia koordynację ruchową i uczy utrzymywania równowagi.

Rower z kółkami bocznymi

Po rowerze biegowym wiele dzieci przesiada się na rowery z kółkami bocznymi. Modele te uczą pedałować, obsługiwać hamulce i stanowią doskonałe przygotowanie do jazdy na typowym jednośladzie. Rowery z kółkami bocznymi nie nadają się jednak do użytkowania na drogach.

Rowery dziecięce 

Rowery dziecięce z kołami o średnicy od 20 do 24 cali należą już do modeli najbardziej zbliżonych do rowerów dla dorosłych. Posiadają przerzutki i wyposażenie niezbędne do jazdy w ruchu drogowym. Rowery w tym rozmiarze, podobnie do rowerów dla dorosłych, występują już w różnych typach, można więc wybrać dla dziecka na przykład rower górski.

Rowery młodzieżowe

Rowery z kołami o średnicy 26 cali przeznaczone są dla nastolatków. Modele te w niczym nie ustępują rowerom dla dorosłych pod względem jakości, przeznaczenia i funkcji.

W celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w trakcie jazdy na rowerze, poza zakupem odpowiednio dopasowanego do jego potrzeb jednośladu należy również wybrać kask oraz odzież ochronną. Wskazane jest także zaopatrzenie się w narzędzia umożliwiające dokonywanie niezbędnych zabiegów konserwacyjnych. Dobrze wyposażone zestawy narzędzi są dostępne w katalogu sklepu internetowego Bikester.

Mat. Partnera

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!