Włosy w ciąży. Temat rzeka, co widać po pytaniach na naszym ciążowym fanpage’u. Postanowiłam zebrać dziś wszystkie kwestie, które poruszacie w tym temacie i rozprawić się z nimi raz a dobrze.
Co się dzieje z włosami w ciąży? Wzmacniają się czy osłabiają?
Tak naprawdę może być tak i tak, wszystko zależy od tego, jak odżywiamy się podczas tych 9 miesięcy ciąży i jak przebiega sama ciąża. W większości przypadków przyszłym mamom włosy w ciąży bardzo się wzmacniają. Stają się gęstsze i mocniejsze, przestają wypadać i szybciej rosną. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim zdrowia dieta, ale częściej jest to zasługa ciążowych suplementów. Przyjmowanie witamin dla ciężarnych ma ogólny wpływ na organizm. Zyskuje nie tylko dziecko, ale i my same. Dzięki suplementacji poprawia się nam wygląd skóry, włosów i paznokci, które są teraz bardzo dobrze odżywione. Widoczna poprawa może nastąpić także na skutek uzdrowienia naszej diety. Wzbogacenie je w zdrowe produkty i ograniczenie spożywania żywności przetworzonej skutkuje poprawą wyglądu włosów. Im zdrowszy tryb życia w ciąży, tym w lepszej kondycji będą nasze włosy. Na korzyść działają również ciążowe hormony (estrogeny), które hamują wypadanie włosów.
Dlaczego jednak u niektórych ciężarnych włosy się osłabiają, tracą blask i zaczynają wypadać? Za to również odpowiada odżywianie się. Jeśli w diecie zabraknie witamin i potrzebnych minerałów, organizm osłabnie, więc i włosy skończą marnie. Trzeba pamiętać, że część składników odżywczych z pokarmu odbiera nam dziecko, więc łatwiej jest doznać deficytu witaminowo-mineralnego. Co jeszcze może powodować nagłe osłabienie włosów w ciąży? Do przyczyn zaliczamy: problemy z tarczycą, infekcje, nadmierny stres oraz zażywanie niektórych lekarstw.
Dlaczego po ciąży wypadają nam włosy?
To tylko naturalny efekt tego bujnego wzrostu włosa podczas ciąży. Zdrowy człowiek dziennie traci około 100 włosów. Jeśli w czasie ciąży ta liczba jest mniejsza, bo włosy stały się silniejsze – po ciąży trzeba ten rachunek wyrównać. Wypadanie włosów po ciąży może przebiegać bardzo intensywnie, nawet do stanu łysienia plackowatego. Uspokajamy – to naturalna rzecz i wymaga przeczekania. Kiedy zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie, wypadanie włosów przestaje być hamowane i następuje drastyczne gubienie włosów – nawet do 30%! Po unormowaniu się hormonów, włosy odzyskają dawną formę.
Czy w ciąży można obcinać włosy?
Istnieje pewien przesąd, że obcinanie włosów w ciąży ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka. To kompletna bzdura, niczym nie udowodniona, więc nie należy się tym przejmować. Jeśli masz ochotę ściąć włosy w ciąży, zrób to. W żaden sposób twoje krótsze włosy nie wpłyną na krótki rozum twojego dziecka.
Czy w ciąży można farbować włosy?
Przeciwwskazań nie ma. Przez całą ciążę można farbować sobie włosy. Farba przez kontakt ze skórą nie jest w stanie w żaden sposób przeniknąć do dziecka w brzuchu. Nie może więc zaszkodzić maluchowi. Jeśli jednak mówimy o szkodliwości farby, to jedynym zagrożeniem są opary wydzielane przez farby z amoniakiem, bo ich wdychanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Z tego powodu zaleca się wybieranie farb bez amoniaku lub farbowanie się w dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach np. przy otwartych oknach. Inną kwestią jest jeszcze sprawa efektu farbowania. Ciężarne, które zamierzają się przefarbować, muszą wiedzieć, że włosy w ciąży mogą się trudniej farbować lub po prostu inaczej niż zwykle (odcień może być inny). Wszystko to sprawa struktury włosa, na którą wpływ mają również ciążowe hormony. Te są w stanie sprawić, że włos nie będzie przyjmował pigmentu lub wprost przeciwnie – bardzo szybko „złapie” kolor. Decydując się na farbowanie w ciąży, trzeba również pamiętać, że ciąża to stan, gdy jesteśmy bardziej podatne na alergie. Nie możemy więc przewidzieć, jak zareaguje nasza skóra na kontakt z farbą fryzjerską.
Zobacz jeszcze:
Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Które są bezpieczne?