-Reklama-

Wakacje na łonie natury. Jak obserwować świat przyrody, radzi przyrodnik Marcin Kostrzyński

-Reklama-

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku na łonie natury. Korzystając z uroków lasów, łąk i plaż, warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby wspierać rozwój ekologiczny otaczającego nas świata. Pokażmy dzieciom, jak fascynujące może być spędzanie wakacji w zgodzie z naturą, a przy okazji zainteresujmy je tematyką ekologii. Oto kilka sposobów na zaprzyjaźnienie się z przyrodą Marcina Kostrzyńskiego, eksperta programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Lato to pora roku, w której możemy obserwować przyrodę w pełni rozkwitu. Dni są długie, lasy i parki tętnią życiem, krzewy i drzewa owocują, a zwierzęta zbierają zapasy na zimę i wychowują potomstwo. Wykorzystajmy ten czas na pokazanie naszym pociechom, że spędzanie czasu na łonie natury może być naprawdę interesujące, a przy okazji zaszczepmy w nich miłość do środowiska i szacunek dla świata fauny i flory.

Edukacja najmłodszych w zakresie dbania o otaczający nas świat natury jest bardzo ważnym aspektem wychowania. Świadomość ekologiczną powinniśmy budować zarówno w szkole, jak i w domu. Rozejrzyjmy się wokół siebie. Co jeszcze możemy zmienić? Czy tereny zielone w pobliżu naszych domów nie są zaśmiecone? Czy będąc w lesie, nie naruszamy spokoju jego mieszkańców? Czy nie kupujemy zbyt dużo żywności, która potem się marnuje? Czy na pewno chcemy kupić rasowego psa, zamiast wybrać czworonoga ze schroniska? Dzieci obserwują nasze wybory i każda nasza decyzja ma wpływ na ich przyszłe postępowanie. Wykorzystajmy czas spędzany razem w wakacje, aby uwrażliwić nasze maluchy na świat zwierząt i roślin, a wkrótce zobaczymy, jak na lepsze zmienia się ich zachowanie w innych aspektach życia – radzi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”, ekspert „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Oto kilka pomysłów na wakacje na łonie natury od przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego:

1. Jak podpatrywać zwierzęta? Najlepiej po prostu iść na spacer do lasu. Starać się iść cicho i pamiętać o tym, aby wędrować pod wiatr. Gdy tak idziecie, słychać wszystko dookoła. Możecie zobaczyć tropy na ziemi albo bardzo małe owady chodzące po trawie. Można zabrać ze sobą lupę, bo niektóre są tak małe, że trzeba je bardzo dokładnie oglądać przez szkło powiększające, żeby zobaczyć, jak wyglądają albo nawet określić gatunek.

2. Tam, gdzie las łączy się z polem i łąką, jest idealne miejsce na obserwowanie zwierząt. Możemy usiąść cichutko, wziąć lornetkę albo po prostu chwilę zaczekać i obserwować. Zwierzęta są aktywne rano i wieczorem. Spróbujcie namówić swoje dzieci, aby pójść do lasu przed świtem, najlepiej około godziny czwartej. Taką wyprawę zapamiętacie na długo.

3. Oprócz pieszych wycieczek polecam wycieczki rowerowe. Rower to najlepszy wynalazek. Można szybko i cicho przemieszczać się na duże odległości, zatrzymać się w każdym miejscu, co więcej – poczuć zapachy. Słychać też wyraźnie śpiewy ptaków lub ich ostrzeżenia. Próbujcie to odczytywać. Np. jeśli usłyszycie skrzek sójki, może to oznaczać, że gdzieś na dole chodzi lis albo kuna.

4. Warto zatrzymać się, posłuchać, popatrzeć i dać szansę, aby zwierzę się pojawiło. Nie można krzyczeć – najlepiej zaplanować sygnały, np. jeśli zobaczymy zwierzę, pokazujemy delikatnie palcem w tamtą stronę. Ważne są nasze ruchy – nie możemy wymachiwać rękoma, ponieważ zwierzęta są wrażliwe na ruch. Możemy podnosić lornetkę bardzo powoli i tylko wtedy, gdy zwierzę je. Gdy przestaje, my też się zatrzymujemy. W ten sposób zyskujemy satysfakcję, że nie spłoszyliśmy zwierzęcia, a możemy je podpatrywać.

5. Możecie też biwakować, czyli spędzić noc w lesie. Budzić się w środku lasu i nie musieć używać budzika, ponieważ budzą was ptaki. Las ożywa na chwilę przed świtem, są zapachy, których nie poczujecie w południe. Inaczej pachnie las sosnowy, a inaczej brzozowy. Wystarczy otworzyć namiot lub uchylić moskitierę, aby mieć niezapomniane przeżycia.

6. Starajmy się nie palić ognisk, ponieważ dym bardzo płoszy zwierzęta, a latem zazwyczaj jest sucho i może to łatwo doprowadzić do pożaru, ale korzystajmy z lasu, korzystajmy z przyrody. Na pewno obserwowanie zwierząt, ten spokój, który od nich bije, pozwoli wam nabrać sił na następny rok. Podpatrujmy przyrodę, a znajdziemy przygodę!

Na stronie https://przyjacielenatury.pl/ można znaleźć bezpłatne materiały, filmy i audiobooki o tym, jak żyć w zgodzie z naturą i jak zaciekawić tą wiedzą najmłodszych. Kubusiowi Przyjaciele Natury to największy w Polsce ekologiczny program edukacyjny dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Od początku istnienia w programie udział wzięło ponad 6 milionów dzieci, a do ostatniej edycji zapisało się 9 tys. przedszkoli i ponad 5 tys. szkół podstawowych, czyli co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa w Polsce. Zapisy do nowej edycji Kubusiowych Przyjaciół Natury wystartują we wrześniu, a informacje o rekrutacji znajdą się na stronie www.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.