-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Wakacje na łonie natury. Jak obserwować świat przyrody, radzi przyrodnik Marcin Kostrzyński

-Reklama-

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku na łonie natury. Korzystając z uroków lasów, łąk i plaż, warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby wspierać rozwój ekologiczny otaczającego nas świata. Pokażmy dzieciom, jak fascynujące może być spędzanie wakacji w zgodzie z naturą, a przy okazji zainteresujmy je tematyką ekologii. Oto kilka sposobów na zaprzyjaźnienie się z przyrodą Marcina Kostrzyńskiego, eksperta programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Lato to pora roku, w której możemy obserwować przyrodę w pełni rozkwitu. Dni są długie, lasy i parki tętnią życiem, krzewy i drzewa owocują, a zwierzęta zbierają zapasy na zimę i wychowują potomstwo. Wykorzystajmy ten czas na pokazanie naszym pociechom, że spędzanie czasu na łonie natury może być naprawdę interesujące, a przy okazji zaszczepmy w nich miłość do środowiska i szacunek dla świata fauny i flory.

Edukacja najmłodszych w zakresie dbania o otaczający nas świat natury jest bardzo ważnym aspektem wychowania. Świadomość ekologiczną powinniśmy budować zarówno w szkole, jak i w domu. Rozejrzyjmy się wokół siebie. Co jeszcze możemy zmienić? Czy tereny zielone w pobliżu naszych domów nie są zaśmiecone? Czy będąc w lesie, nie naruszamy spokoju jego mieszkańców? Czy nie kupujemy zbyt dużo żywności, która potem się marnuje? Czy na pewno chcemy kupić rasowego psa, zamiast wybrać czworonoga ze schroniska? Dzieci obserwują nasze wybory i każda nasza decyzja ma wpływ na ich przyszłe postępowanie. Wykorzystajmy czas spędzany razem w wakacje, aby uwrażliwić nasze maluchy na świat zwierząt i roślin, a wkrótce zobaczymy, jak na lepsze zmienia się ich zachowanie w innych aspektach życia – radzi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”, ekspert „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Oto kilka pomysłów na wakacje na łonie natury od przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego:

1. Jak podpatrywać zwierzęta? Najlepiej po prostu iść na spacer do lasu. Starać się iść cicho i pamiętać o tym, aby wędrować pod wiatr. Gdy tak idziecie, słychać wszystko dookoła. Możecie zobaczyć tropy na ziemi albo bardzo małe owady chodzące po trawie. Można zabrać ze sobą lupę, bo niektóre są tak małe, że trzeba je bardzo dokładnie oglądać przez szkło powiększające, żeby zobaczyć, jak wyglądają albo nawet określić gatunek.

2. Tam, gdzie las łączy się z polem i łąką, jest idealne miejsce na obserwowanie zwierząt. Możemy usiąść cichutko, wziąć lornetkę albo po prostu chwilę zaczekać i obserwować. Zwierzęta są aktywne rano i wieczorem. Spróbujcie namówić swoje dzieci, aby pójść do lasu przed świtem, najlepiej około godziny czwartej. Taką wyprawę zapamiętacie na długo.

3. Oprócz pieszych wycieczek polecam wycieczki rowerowe. Rower to najlepszy wynalazek. Można szybko i cicho przemieszczać się na duże odległości, zatrzymać się w każdym miejscu, co więcej – poczuć zapachy. Słychać też wyraźnie śpiewy ptaków lub ich ostrzeżenia. Próbujcie to odczytywać. Np. jeśli usłyszycie skrzek sójki, może to oznaczać, że gdzieś na dole chodzi lis albo kuna.

4. Warto zatrzymać się, posłuchać, popatrzeć i dać szansę, aby zwierzę się pojawiło. Nie można krzyczeć – najlepiej zaplanować sygnały, np. jeśli zobaczymy zwierzę, pokazujemy delikatnie palcem w tamtą stronę. Ważne są nasze ruchy – nie możemy wymachiwać rękoma, ponieważ zwierzęta są wrażliwe na ruch. Możemy podnosić lornetkę bardzo powoli i tylko wtedy, gdy zwierzę je. Gdy przestaje, my też się zatrzymujemy. W ten sposób zyskujemy satysfakcję, że nie spłoszyliśmy zwierzęcia, a możemy je podpatrywać.

5. Możecie też biwakować, czyli spędzić noc w lesie. Budzić się w środku lasu i nie musieć używać budzika, ponieważ budzą was ptaki. Las ożywa na chwilę przed świtem, są zapachy, których nie poczujecie w południe. Inaczej pachnie las sosnowy, a inaczej brzozowy. Wystarczy otworzyć namiot lub uchylić moskitierę, aby mieć niezapomniane przeżycia.

6. Starajmy się nie palić ognisk, ponieważ dym bardzo płoszy zwierzęta, a latem zazwyczaj jest sucho i może to łatwo doprowadzić do pożaru, ale korzystajmy z lasu, korzystajmy z przyrody. Na pewno obserwowanie zwierząt, ten spokój, który od nich bije, pozwoli wam nabrać sił na następny rok. Podpatrujmy przyrodę, a znajdziemy przygodę!

Na stronie https://przyjacielenatury.pl/ można znaleźć bezpłatne materiały, filmy i audiobooki o tym, jak żyć w zgodzie z naturą i jak zaciekawić tą wiedzą najmłodszych. Kubusiowi Przyjaciele Natury to największy w Polsce ekologiczny program edukacyjny dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Od początku istnienia w programie udział wzięło ponad 6 milionów dzieci, a do ostatniej edycji zapisało się 9 tys. przedszkoli i ponad 5 tys. szkół podstawowych, czyli co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa w Polsce. Zapisy do nowej edycji Kubusiowych Przyjaciół Natury wystartują we wrześniu, a informacje o rekrutacji znajdą się na stronie www.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.