-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko? Twój mózg wie, co robi!

-Reklama-

Gdy patrzysz na swoją pociechę – jak śpi, jak się bawi, prawdopodobnie czujesz się bardzo przyjemnie i towarzyszą ci dobre emocje. W sercu robi się cieplej, schodzi napięcie i pojawia się błogie uczucie. Co ciekawe, patrzenie na inne (nie twoje) dziecko, już nie powoduje takiej przyjemności. Według badań naukowych – za wszystko odpowiada dopamina, a właściwie mózg, który ją uwalnia.

Patrzenie na swoje dziecko to silny sygnał dla mózgu, który w tym momencie uwalnia hormon szczęścia zwany dopaminą. Nie robi tego bez powodu, mózg w ten sposób próbuje wzmacniać więź między Tobą a dzieckiem. Błogość, którą odczuwasz, to robota matki natury, która w ten sposób uzmysławia ci, jakim szczęściem dla ciebie jest twoje dziecko. Wyzwalając te dobre i przyjemne uczucia sprawia, że jesteś gotowa poświęcić się dla swojej pociechy, dać mu wszystko, czego potrzebuje, by czuć się bezpiecznie i być szczęśliwe.

Niesamowite jest to, że zachodzące procesy w matczynym mózgu to niczym zaplanowana akcja. Mama patrząca na swoje maleństwo, rozczula się i czuje ogromną miłość. Wszystko po to, by była skłonna zaopiekować się swoim dzieckiem i reagować na jego wszystkie potrzeby, po to by maluch przeżył. To trochę jak instynkt przetrwania – nic tu nie jest dziełem przypadku.

Przeprowadzono nawet badanie, które potwierdziło, że matki, które obserwowały swoje niemowlęta oraz inne (nie swoje) dzieci, wydzielały więcej dopaminy, gdy patrzyły na swoje dzieci. Były bardziej wrażliwe na potrzeby własnych maluchów i do nich dostosowywały swoje zachowanie. Dopamina pozwoliła matkom bardziej się zaangażować i poświęcić w zaspokajanie potrzeb ich własnych dzieci.

Takie przedstawienie zjawiska może nieco zmienić postrzeganie matczynej miłości, jako bezwarunkowego uczucia i pomóc zrozumieć matki, które nie odczuwają takich pozytywnych i silnych emocji w stosunku do swoich dzieci. Być może stoi za tym zaburzenie w wydzielaniu wystarczającej ilości dopaminy przez ich organizm. Naukowcy badają to zjawisko, by pomóc matkom mającym trudności w nawiązywaniu więzi ze swoimi dziećmi.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.