-Reklama-

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko? Twój mózg wie, co robi!

-Reklama-

Gdy patrzysz na swoją pociechę – jak śpi, jak się bawi, prawdopodobnie czujesz się bardzo przyjemnie i towarzyszą ci dobre emocje. W sercu robi się cieplej, schodzi napięcie i pojawia się błogie uczucie. Co ciekawe, patrzenie na inne (nie twoje) dziecko, już nie powoduje takiej przyjemności. Według badań naukowych – za wszystko odpowiada dopamina, a właściwie mózg, który ją uwalnia.

Patrzenie na swoje dziecko to silny sygnał dla mózgu, który w tym momencie uwalnia hormon szczęścia zwany dopaminą. Nie robi tego bez powodu, mózg w ten sposób próbuje wzmacniać więź między Tobą a dzieckiem. Błogość, którą odczuwasz, to robota matki natury, która w ten sposób uzmysławia ci, jakim szczęściem dla ciebie jest twoje dziecko. Wyzwalając te dobre i przyjemne uczucia sprawia, że jesteś gotowa poświęcić się dla swojej pociechy, dać mu wszystko, czego potrzebuje, by czuć się bezpiecznie i być szczęśliwe.

Niesamowite jest to, że zachodzące procesy w matczynym mózgu to niczym zaplanowana akcja. Mama patrząca na swoje maleństwo, rozczula się i czuje ogromną miłość. Wszystko po to, by była skłonna zaopiekować się swoim dzieckiem i reagować na jego wszystkie potrzeby, po to by maluch przeżył. To trochę jak instynkt przetrwania – nic tu nie jest dziełem przypadku.

Przeprowadzono nawet badanie, które potwierdziło, że matki, które obserwowały swoje niemowlęta oraz inne (nie swoje) dzieci, wydzielały więcej dopaminy, gdy patrzyły na swoje dzieci. Były bardziej wrażliwe na potrzeby własnych maluchów i do nich dostosowywały swoje zachowanie. Dopamina pozwoliła matkom bardziej się zaangażować i poświęcić w zaspokajanie potrzeb ich własnych dzieci.

Takie przedstawienie zjawiska może nieco zmienić postrzeganie matczynej miłości, jako bezwarunkowego uczucia i pomóc zrozumieć matki, które nie odczuwają takich pozytywnych i silnych emocji w stosunku do swoich dzieci. Być może stoi za tym zaburzenie w wydzielaniu wystarczającej ilości dopaminy przez ich organizm. Naukowcy badają to zjawisko, by pomóc matkom mającym trudności w nawiązywaniu więzi ze swoimi dziećmi.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.