-Reklama-teddyeddie

Tego nie rób przy dzieciach!

Dzieci uczą się głównie przez naśladowanie. Pierwszymi wzorcami do naśladowania są rodzice, dlatego to na nas spoczywa odpowiedzialność w objaśnianiu rzeczywistości. Sprawdź, czego nie należy robić przy dzieciach. Co może negatywnie wpłynąć na ich postrzeganie świata?

-Reklama-

Czego nie należy robić przy dzieciach?

 

Okazywanie braku szacunku

Nie musimy z każdą kłótnią uciekać przed dziećmi. To normalne, że dorośli czasem się kłócą i dziecko też powinno wiedzieć o tym, że można się ze sobą spierać. Sęk w tym, by ewentualna kłótnia przy dziecku była kontrolowana. By nie wdarły się w nią zbyt silne emocje, które kłótnię zmienią w obrażanie siebie nawzajem. Dziecko nie powinno widzieć, jak rodzice odnoszą się do siebie bez szacunku – wyzywają się. Niedopuszczalne jest także wprowadzanie do kłótni przemocy fizycznej. I nie chodzi tu tylko o to, że dziecko może czuć się przerażone i przestraszone. Dziecko obserwując swoich rodziców, uczy się zasad panujących w relacjach między kobietą a mężczyzną. Jeśli będzie świadkiem wzajemnego obrażania i wyzywania, takie podejście będzie powielać w swoim późniejszym życiu. Ponadto pamiętajmy, że nawet mała kłótnia o drobiazgi, w dziecku powoduje niepokój i lęk, że rodzice z tego powodu się rozstaną. Nie narażajmy swoich pociech na taki stres.

 

Seks

Seks powinien pozostać dla dziecka tematem tabu – przynajmniej do pewnego wieku. Widok kochających się rodziców może powodować u dziecka lęk i niezrozumienie. Często dzieci myślą, że odgłosy z sypialni rodziców wiążą się z ich cierpieniem, co powoduje u maluchów stres i zagubienie. W skrajnych przypadkach przyłapanie rodziców na seksie może wpłynąć na życie seksualne samego dziecka, które będzie uważać seks za coś nieczystego i wulgarnego. Z tych powodów warto zadbać o dyskrecję w tej kwestii, a jeśli zostaniemy kiedyś przyłapani przez dziecko – nie wolno go z tym zostawiać samego sobie. Należy mu się wyjaśnienie, które go uspokoi i uświadomi, że to, co robili rodzice – jest wyrazem miłości.

 

Mówienie źle o innych

To częsty grzech rodziców. Często zapominamy, że obgadując kogoś, jesteśmy podsłuchiwani przez własne dzieci. To nie tylko ryzyko, że dziecko wygada to, co usłyszało w domu i postawi swojego rodzica w niezręcznej sytuacji. To także dawanie dziecku złego przykładu i sprawianie, że nasza pociecha traci szacunek do obgadywanej i krytykowanej osoby i buduje w sobie cechę nietolerancji. Staje się to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy rodzice przy dzieciach krytykują np. szkolnego wychowawcę. To najszybsza droga, by zniszczyć autorytet nauczyciela w oczach dziecka.

 

Kłamstwo

Sytuacja, gdy dziecko złapie nas na kłamstwie jest trudna i dla nas i dla dziecka. Pokazujemy w ten sposób,że kłamstwo jest czymś normalnym i usprawiedliwionym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci wyniosą coś z tej nauki i zaczną okłamywać nas. Bo przecież każdy tak robi.

 

Zły przykład

Nie możemy wymagać przestrzegania przez dziecko pewnych zasad, jeśli sami ich nie przestrzegamy. Ucząc dziecko właściwego postępowania a jednocześnie pokazując na swoim przykładzie, że te zasady nas nie obowiązują – do dziecka dociera całkowicie sprzeczny przekaz. Tak jest np. podczas przechodzenia przez nas na czerwonym świetle, śmiecenia na ulicy czy przeklinania. Najgorszą konsekwencją poza naśladowaniem tych zachowań przez dziecko, jest również pozbawianie nas autorytetu.

 

Picie alkoholu, palenie papierosów

Przy dziecku nie powinniśmy pić alkoholu z wielu powodów. Po pierwsze – dzieci nie mogą przebywać pod opieką dorosłych po spożyciu alkoholu, bo to zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Dzieci widząc pijanych rodziców, mogą ponadto czuć się przestraszone i zdezorientowane ich odmiennym stanem. Picie alkoholu przy dziecku to po prostu zły wzorzec dla naszej pociechy. W kwestii papierosów – tu chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność. Nie palimy przy dzieciach, bo to szkodzi ich zdrowiu. W dalszej kolejności promuje wśród dzieci ten niezdrowy nałóg.

 

Oglądanie drastycznych filmów, szokujących wiadomości

Dzieciństwo powinno być jak najbardziej beztroskie. Świat, w którym żyją dzieci nie podlega głębszej analizie – jest przyjmowany takim, jakim jest. Obserwowanie przemocy, patologicznych zachowań, szokujących wypadków to duże dawki okrucieństwa, które może zniszczyć postrzeganie świata przez dziecko i negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Niektóre dzieci mogą sobie z tym nie radzić i w najgorszych przypadkach mogą potrzebować pomocy psychologa. Nie pozwólmy, by dzieciństwo zostało zdominowane przez stres i strach.

Autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!