-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Tego nie rób przy dzieciach!

Dzieci uczą się głównie przez naśladowanie. Pierwszymi wzorcami do naśladowania są rodzice, dlatego to na nas spoczywa odpowiedzialność w objaśnianiu rzeczywistości. Sprawdź, czego nie należy robić przy dzieciach. Co może negatywnie wpłynąć na ich postrzeganie świata?

-Reklama-

Czego nie należy robić przy dzieciach?

 

Okazywanie braku szacunku

Nie musimy z każdą kłótnią uciekać przed dziećmi. To normalne, że dorośli czasem się kłócą i dziecko też powinno wiedzieć o tym, że można się ze sobą spierać. Sęk w tym, by ewentualna kłótnia przy dziecku była kontrolowana. By nie wdarły się w nią zbyt silne emocje, które kłótnię zmienią w obrażanie siebie nawzajem. Dziecko nie powinno widzieć, jak rodzice odnoszą się do siebie bez szacunku – wyzywają się. Niedopuszczalne jest także wprowadzanie do kłótni przemocy fizycznej. I nie chodzi tu tylko o to, że dziecko może czuć się przerażone i przestraszone. Dziecko obserwując swoich rodziców, uczy się zasad panujących w relacjach między kobietą a mężczyzną. Jeśli będzie świadkiem wzajemnego obrażania i wyzywania, takie podejście będzie powielać w swoim późniejszym życiu. Ponadto pamiętajmy, że nawet mała kłótnia o drobiazgi, w dziecku powoduje niepokój i lęk, że rodzice z tego powodu się rozstaną. Nie narażajmy swoich pociech na taki stres.

 

Seks

Seks powinien pozostać dla dziecka tematem tabu – przynajmniej do pewnego wieku. Widok kochających się rodziców może powodować u dziecka lęk i niezrozumienie. Często dzieci myślą, że odgłosy z sypialni rodziców wiążą się z ich cierpieniem, co powoduje u maluchów stres i zagubienie. W skrajnych przypadkach przyłapanie rodziców na seksie może wpłynąć na życie seksualne samego dziecka, które będzie uważać seks za coś nieczystego i wulgarnego. Z tych powodów warto zadbać o dyskrecję w tej kwestii, a jeśli zostaniemy kiedyś przyłapani przez dziecko – nie wolno go z tym zostawiać samego sobie. Należy mu się wyjaśnienie, które go uspokoi i uświadomi, że to, co robili rodzice – jest wyrazem miłości.

 

Mówienie źle o innych

To częsty grzech rodziców. Często zapominamy, że obgadując kogoś, jesteśmy podsłuchiwani przez własne dzieci. To nie tylko ryzyko, że dziecko wygada to, co usłyszało w domu i postawi swojego rodzica w niezręcznej sytuacji. To także dawanie dziecku złego przykładu i sprawianie, że nasza pociecha traci szacunek do obgadywanej i krytykowanej osoby i buduje w sobie cechę nietolerancji. Staje się to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy rodzice przy dzieciach krytykują np. szkolnego wychowawcę. To najszybsza droga, by zniszczyć autorytet nauczyciela w oczach dziecka.

 

Kłamstwo

Sytuacja, gdy dziecko złapie nas na kłamstwie jest trudna i dla nas i dla dziecka. Pokazujemy w ten sposób,że kłamstwo jest czymś normalnym i usprawiedliwionym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci wyniosą coś z tej nauki i zaczną okłamywać nas. Bo przecież każdy tak robi.

 

Zły przykład

Nie możemy wymagać przestrzegania przez dziecko pewnych zasad, jeśli sami ich nie przestrzegamy. Ucząc dziecko właściwego postępowania a jednocześnie pokazując na swoim przykładzie, że te zasady nas nie obowiązują – do dziecka dociera całkowicie sprzeczny przekaz. Tak jest np. podczas przechodzenia przez nas na czerwonym świetle, śmiecenia na ulicy czy przeklinania. Najgorszą konsekwencją poza naśladowaniem tych zachowań przez dziecko, jest również pozbawianie nas autorytetu.

 

Picie alkoholu, palenie papierosów

Przy dziecku nie powinniśmy pić alkoholu z wielu powodów. Po pierwsze – dzieci nie mogą przebywać pod opieką dorosłych po spożyciu alkoholu, bo to zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Dzieci widząc pijanych rodziców, mogą ponadto czuć się przestraszone i zdezorientowane ich odmiennym stanem. Picie alkoholu przy dziecku to po prostu zły wzorzec dla naszej pociechy. W kwestii papierosów – tu chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność. Nie palimy przy dzieciach, bo to szkodzi ich zdrowiu. W dalszej kolejności promuje wśród dzieci ten niezdrowy nałóg.

 

Oglądanie drastycznych filmów, szokujących wiadomości

Dzieciństwo powinno być jak najbardziej beztroskie. Świat, w którym żyją dzieci nie podlega głębszej analizie – jest przyjmowany takim, jakim jest. Obserwowanie przemocy, patologicznych zachowań, szokujących wypadków to duże dawki okrucieństwa, które może zniszczyć postrzeganie świata przez dziecko i negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Niektóre dzieci mogą sobie z tym nie radzić i w najgorszych przypadkach mogą potrzebować pomocy psychologa. Nie pozwólmy, by dzieciństwo zostało zdominowane przez stres i strach.

Autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.