-Reklama-

Tego nie mów rodzicom jedynaków!

W społeczności rodzicielskiej, nie tylko bezdzietni łatwo nie mają. Rodzice jedynaków też czasem mogą czuć się nierozumiani, szczególnie gdy słyszą poniższe zdania.

-Reklama-

 

Jestem mamą jedynaka i jestem z tego dumna, mimo tego, że wielu znajomych, a nawet i rodzina próbuje mi wmawiać, że posiadanie jednego dziecka nie daje mi macierzyńskiego spełnienia. Dlatego postanowiłam napisać ten tekst, by uświadomić wszystkim wielodzietnym, że my matki jedynaków wcale nie jesteśmy od was gorsze i chcemy być traktowane tak samo jak wy – z szacunkiem, podziwem i zrozumieniem.

Jeśli więc nie chcesz sprawiać przykrości rodzicom jedynaków, unikaj mówienia im pewnych rzeczy. Oto zdania, które najbardziej irytują rodziców posiadających jedno dziecko.

Będzie z niego egoista!

To najczęstszy zarzut jaki słyszę z ust znajomych i rodziny. Jakby o tym, czy ktoś jest dobrym człowiekiem, decydowało posiadanie rodzeństwa. Znam wielu egoistów, wyzyskiwaczy i darmozjadów, którzy nie są jedynakami. Ta teoria jakoś w ich przypadku się nie sprawdza. I w przypadku mojego syna też się nie sprawdzi. Gwarantuję ci, że zrobię wszystko, by wychować fajnego, dobrego, wrażliwego, myślącego o innych człowieka. Pozwól, że rozliczysz mnie z tego za kilkanaście lat, ok?

Zobacz, ono potrzebuje rodzeństwa!

Pytaliście go o to? Wam się tylko tak wydaje. Dziecku do szczęścia potrzebna jest kochająca rodzina. Moje dziecko jest kochane i potrafi kochać. I nigdy nie powiedziało, że chce brata lub siostrę. Wręcz przeciwnie – dostrzega plusy takiej sytuacji: ma swój pokój i nikt nie psuje mu misternych budowli z klocków jak młodsza siostra jego koledze z przedszkola. Pamiętaj, jestem jego mamą i to ja wiem najlepiej, czego do szczęścia potrzebuje mój syn. I rodzeństwa wcale nie ma na tej liście.

Masz mniejsze szanse na to, że zostaniesz babcią.

Statystycznie rzeczywiście tak jest, ale przecież nie rodzimy dzieci tylko po to, by dały nam na starość wnuki. Hola, hola – to dopiero egoistyczne podejście! Najważniejsze to uszanować decyzję swojego dziecka. Jeśli będzie chciało żyć bezdzietnie, na pewno nie będę wywierać na nim żadnej presji. Najważniejsze, by było szczęśliwe w tym swoim dorosłym życiu. Z dziećmi lub bez.

E, tobie z jednym jest łatwiej!

No to skoro tak uważasz, po co decydowałaś się na drugie czy trzecie dziecko – mam ochotę odpowiedzieć. Tekst, że jest mi łatwiej, traktuję zresztą jak zarzut, bo to zwykle tak właśnie brzmi. Dla osób, które tak mówią, jestem matką na pół etatu, egoistką i wygodnisią. Jakoś wszyscy wtedy zapominają, że posiadanie jednego dziecka to przecież też nieprzespane noce, baby blues, problemy z karmieniem, choroby, wydatki, troski wychowawcze. No właśnie, to ostatnie uważam zresztą za trudniejsze wyzwanie niż w przypadku rodzicielstwa wielodzietnego. Wychowanie jedynaka tak, by nie był w przyszłości pępkiem świata, wymaga dużego poświęcenia.

Biedne dziecko, będzie musiało się samo tobą zajmować, gdy będziesz stara.

To cios poniżej pasa. W takich momentach mam ochotę odpowiedzieć, że mając dwoje czy troje dzieci nie ma się gwarancji, że będą się nami zajmować na starość. Ten zarzut boli mnie zresztą najbardziej, bo wywołuje u mnie poczucie winy. Czego jak czego, ale nie chcę dla mojego dziecka, by swoje życie podporządkowywało opiece nad niedołężnymi rodzicami. Wolę wierzyć, że nie będzie takiej potrzeby, a gdy się taka pojawi – mamy dużą rodzinę, na którą mogę liczyć.

Ale ono musi czuć się samotnie!

Ludzie, zrozumcie, że jest różnica pomiędzy słowem „sam” a „samotny”. Moje dziecko nigdy nie było i nie będzie samotne, bo my rodzice na to nie pozwolimy – zawsze przecież będzie miało przy sobie kochające je osoby. Poza tym, nie trzymam dziecka pod kloszem, odosobnieniu. Mój syn ma mnóstwo kolegów i koleżanek w przedszkolu i na placu zabaw, przez nasz dom przewijają się inne dzieci. Samotna zabawa, zdarza się – owszem, ale tylko wtedy, gdy syn ma nią ochotę. I uważam, że w takich momentach jest w tej zabawie najbardziej kreatywny. Zresztą, ja przecież też najefektywniej pracuję, gdy nikt mi nie przeszkadza.

Nie rozumiem, czemu się przed tym bronisz.

Uwielbiam, gdy ktoś z góry zakłada, że posiadanie jedynaka to moje widzimisię. W moim przypadku zdecydowało o tym wiele czynników, także zdrowotnych. Moja pierwsza ciąża po dwóch poronieniach była traumą i przez całe 8 miesięcy nie mogłam być pewna tego, że urodzę zdrowe dziecko. Nie muszę się tłumaczyć ludziom, że to właśnie ten lęk przed przechodzeniem ponownie przez tę gehennę jest dla mnie najsilniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Dlatego proszę cię, nie wchodź z butami w moją intymność i uszanuj ten stan rzeczy. Posiadanie jedynaka to nie zawsze jest decyzja rodziców, ale często i losu.

Sylwia

P.S. Pozdrawiam wszystkie mamy! Wspierajmy się, bez względu na liczbę urodzeń 🙂

foto: pixabay.com

Zobacz jeszcze:

Mali zazdrośnicy. Gdy dziecko spodziewa się rodzeństwa.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.