Do rozpowszechnienia tego pojęcia przyczyniła się Meghan Markle, która jakiś czas temu otwarcie przyznała się do tego, że jest matką tęczowego dziecka. Co w ogóle znaczy to pojęcie i dlaczego niektóre dzieci nazywamy tęczowymi?
Tęczowe dzieci – skąd się wzięło to pojęcie?
Zacznijmy od samego symbolu tęczy. To zjawisko atmosferyczne, które pojawia się zwykle po burzy lub ulewnym deszczu. Jest symbolem nadziei na lepsze i poprawy dotychczasowego życia. Takie właśnie znaczenie ma pojęcie „tęczowych dzieci” – są to dzieci, które przyszły na świat po utracie przez ich rodziców wcześniejszego dziecka np. po poronieniu.
Utrata ciąży czy śmierć dziecka po urodzeniu jest bardzo bolesnym doświadczeniem. Wiele rodziców, by choć trochę przyćmić rozpacz po tej stracie, szybko stara się o następne dziecko. Jeśli kolejna ciąża zakończy się szczęśliwie, to takie dziecko nazywane jest właśnie tęczowym.
Wsparcie innych mam
Pod hasłem „tęczowego dziecka” w internecie można znaleźć wiele grup dla mam, w których dzielą się one swoimi doświadczeniami. Możemy przeczytać wiele historii kobiet, które naprawdę wiele przeszły. Można tam też uzyskać – tak potrzebne po takich ciężkich przeżyciach – wsparcie.
Tęczowe dzieci – symbol spełnionego oczekiwania
Tęczowe dzieci są dla ich rodziców szczególne. To dzieci wyczekane, upragnione. Pojawienie się ich na świecie może choć w niewielkim stopniu pomóc poradzić sobie z traumą jaką jest utrata dziecka. Wiele znanych osób otwarcie mówi o tym, dając tym samym innym rodzinom nadzieję na pozytywne zakończenie ich starań. Tęczowe dzieci to dar, za który są wdzięczni.
Otwarcie o swoich poronieniach mówi wspomniana już Meghan Markle, ale też Michelle Obama. W Polsce Joanna Koroniewska czy Ola Żebrowska. Na świecie znani są także ojcowie, dla których strata dziecka nie jest tematem tabu. Do najbardziej znanych należą chyba Boris Johnson czy Mark Zuckerberg.
Wspólne święto tęczowych dzieci
Na całym świecie tęczowe dzieci mają też swoje święto. Dzień Tęczowych Dzieci przypada na 22.08.
W kontekście tego tematu ważną datą jest także 15 października. W tym dniu obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.