-Reklama-

Te zabawki powinno mieć twoje dziecko – zobacz nasz wybór

Na początek należą Wam wyjaśnienia - absolutnie uważamy, że liczbę zabawek zawsze warto ograniczyć do minimum. Dobrze jest na pewno wybrać takie, które są naprawdę wartościowe dla dziecka.

-Reklama-

Żyjemy w czasach, w których jesteśmy przeładowani przedmiotami. To samo dotyczy naszych dzieci. Stosy zabawek otrzymanych na różne okoliczności – urodziny, imieniny, Gwiazdkę. Czasem jest ich tak dużo, że nie sposób odnaleźć te właściwe, nie wspominając już o tym, by zapamiętać je wszystkie!

Nie możemy jednak popadać w skrajność i absolutnie odcinać dziecka od zabawek czy pozbawić ich całkowicie. Warto po prostu do zakupów podchodzić bardzo rozsądnie i zdecydować się na zabawki naprawdę przynoszące korzyść i rozrywkę naszym pociechom. Każde nasze zakupy powinny być dokładnie przemyślane i zaplanowane.

Dziś przedstawiamy wam 3 propozycje zabawek, które ćwiczą różne zmysły i działają na różne obszary rozwoju. Warto w ten sposób dobierać zabawki, by były one możliwie jak najbardziej urozmaicone. Potem wystarczy je tylko pogrupować na półkach i sprawa wydaje się zdecydowanie ułatwiona.

Klasyka zawsze dobrze widziana

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli zabawek klasycznych. Takimi, którymi sami bawiliśmy się w dzieciństwie. Proste, bez żadnych dodatkowych elementów rozpraszających uwagę, ale jednocześnie pobudzające wyobraźnię dziecka. Mowa tu o zabawkach typu klocki. Do tego zestawienia wybraliśmy klocki drewniane. Mają one niezwykły urok i co ważne, pozostawiają bardzo ciekawą przestrzeń na dziecięcą wyobraźnię. Z takich klocków można tworzyć nieograniczone kształty, budowle, bez z góry narzuconego schematu. Klocki bardzo rozwijają dziecięcą wyobraźnię przestrzenną. Inwestując w dobry zestaw możemy zapewnić dziecku dobrą zabawę na długie lata. Pamiętaj, że od czasu naszego dzieciństwa zabawki te bardzo się zmieniły. Klocki drewniane to nie tylko proste, kolorowe bloczki, ale też takie, które zawierają np. elementy konstrukcyjne.

Warto wiedzieć!

Jeśli nie chcesz, aby zabawki znudziły się dziecku, stosuj metodą naprzemienną – gdy zauważysz, że dziecko traci zainteresowanie jakąś zabawką, schowaj ją na jakiś czas, a następnie zaproponuj znowu zabawę. Dziecko ucieszy się, jakby widziało ją po raz pierwszy! Dzięki tej metodzie, utrzymasz też łatwiej porządek!

Ćwicząc tworzenie obrazów

Zmysł artystyczny u dziecka – wrażliwość na barwy, kolory, obrazy i kształty to także bardzo ważna cecha. Tę część naszej osobowości bardzo dobrze ćwiczą puzzle. Jeśli uważasz, że twoje dziecko jest za małe na tworzenie samemu obrazów z wieloelementowej układanki, zaproponuj mu puzzle magnetyczne. To bardzo specyficzne układanki dla nieco młodszych dzieci. Dzięki temu, że układanka przywiera do podstawy, puzzle nie uciekają ze swojego miejsca i nic nie psuje maluchom dobrej zabawy. Z tego samego też powodu, puzzle magnetyczne doskonale sprawdzą się jako zabawka na czas podróży – do samochodu czy pociągu albo jako umilacz czasu w czasie oczekiwania w kolejce w przychodni.

Jeśli chodzi o rodzaje puzzli magnetycznych, to jest ich bardzo duży wybór. Możemy znaleźć puzzle w wielu kształtach, kolorach i wzorach. Są puzzle klasyczne układanki obrazkowe, ale są też takie, dzięki którym poćwiczymy kompletowanie garderoby – każde ubranko to oddzielny puzzel. Możemy więc kompletować swoje ulubione zestawy ubrań – np. uczyć się dobierać ubrania do pory roku.

Zabawki sensoryczne

Nie znam dziecka, które by nie lubiło zabawek sensorycznych. Eksperymentowanie z różnymi formami, teksturami, konsystencjami to ulubiona zabawa dzieci w różnym wieku. Z tymi młodszymi zawsze trzeba jednak uważać, by masa zamiast w rączkach, nie wylądowała w buzi! W każdym razie taka zabawa bardzo pobudza dziecięce zmysły i działa na zmysł dotyku. Uczy w praktyce praw fizyki – odkształcania, tworzenia kształtów, formowania różnych elementów. Doskonała do tego jest piankolina. To lekka i delikatna masa, która nie przykleja się do rąk i nie brudzi. Jej lekkość sprawia, że łatwo się formuje, ugniata. Ta konsystencja -dzięki temu, że nie sprawia trudności w użytkowaniu, zachęca też do zabawy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również