-Reklama-
-Reklama-

Stres w ciąży – jak sobie z nim bezpiecznie poradzić?

Bardzo wiele przyszłych mam ma tendencje do zamartwiania się. Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, tworzą one czarne scenariusze i pesymistyczne wizje. Tymczasem to, co dzieje się w głowie ma wpływ na cały organizm. Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i przeżyć spokojnie tych dziewięć niezwykłych miesięcy? Wskazówek udziela Izabela Krawczyk, trenerka zdrowego, pozytywnego myślenia i ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

-Reklama-

Niepokój, stres i zdenerwowanie to uczucia, które bardzo często towarzyszą kobietom w ciąży. Ich przyczyn może być wiele – obawa o zdrowie dziecka, brak doświadczenia w opiece nad noworodkiem, niejasna sytuacja zawodowa czy finansowa lub niepełne wsparcie ze strony rodziny. Do tego dochodzi społeczna i medialna presja do bycia „perfekcyjną w każdym calu”, w tym nacisk na szybki powrót do formy po porodzie. Uczucie przytłoczenia paradoksalnie potęgują również porady o przeżywaniu ciąży w spokoju i – ze względu na dobro rozwijającego się w brzuchu dziecka – unikaniu niepotrzebnych napięć. Stres i zdenerwowanie, przeplatane wybuchami radości i olbrzymią ekscytacją to emocje nieodzownie związane z ciążą. Przyszła mama powinna zdać sobie sprawę, że przez tych magicznych dziewięć miesięcy nie da się wyeliminować ze swojego życia wszystkich stresorów, a niepokój związany z nową sytuacją jest jak najbardziej naturalny. Warto jednak podejść do niego w sposób racjonalny i mając na uwadze swoje samopoczucie oraz dobrostan dziecka – spróbować zaopiekować się negatywnymi emocjami, mówi Izabela Krawczyk, specjalista z dziedziny psychologii pozytywnej i ekspert marki Mama i ja.

Poradnik pozytywnego myślenia

Hasła „myśl pozytywnie” i „nie denerwuj się” u większości przyszłych mam budzą sprzeczne uczucia. W końcu łatwo jest mówić o zmianie nastawienia i zachowaniu spokoju, a trudniej zrealizować to w świecie, gdzie powszechne są opowieści o trudnych porodach, problemach z karmieniem czy innych macierzyńskich bolączkach. Pierwszym krokiem na drodze do redukcji stresu w ciąży powinno być uzmysłowienie sobie, że zwykle to nie fakty nas denerwują, ale nasze reakcje na nie. Kluczowe są nasze myśli, czyli interpretacja wydarzenia, bo to od niej zależy nasze samopoczucie. Kiedy wydarzy się coś nie po naszej myśli zaczynamy doszukiwać się tym swojej winy i skupiamy się na negatywach. Generuje to dodatkowy stres i niepokój. Jeżeli nauczymy się rozpoznawać ten schemat działania naszego umysłu, to będzie nam łatwiej zmienić przykre, ciężkie emocje w pozytywne – empatię, troskę, chęć do działania i szukania rozwiązań, mówi Izabela Krawczyk. Ekspert Mama i ja podkreśla, że zmiana przekonań i pozbycie się negatywnych myśli wymaga czasu i konsekwencji w działaniu, jednak efekt końcowy jest naprawdę satysfakcjonujący. Wszystkim przyszłym mamom, które chcą spróbować zmienić swój sposób postrzegania problemów, na początek polecam technikę 5 pytań zdrowego myślenia z Racjonalnej Terapii Zachowania. Aby z niej skorzystać, ciężarna powinna wziąć pod lupę „stresującą” sytuację i swoją reakcję na nią, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy pojawiające się w jej głowie przekonanie:

· jest oparte na faktach?

· chroni jej życie i zdrowie (pozwala odczuwać jej spokój)?

· pozwala jej osiągać bliższe i dalsze cele?

· umożliwia jej rozwiązać konflikt lub go uniknąć/pomaga jej dbać o relacje?

· pozwala jej czuć się tak, jakby tego chciała?

Zdrowe przekonania spełniają co najmniej 3 z 5 zasad. Jeżeli odpowiedzi przeczących jest więcej, to dobrze jest zmienić punkt widzenia, wyjaśniając sytuację na nowo, jak najbardziej łagodnie i delikatnie, oczywiście trzymając się faktów. Inaczej mówiąc: spojrzeć na nią bezstronnie i przeanalizować raz jeszcze swoje uczucia i sposób reakcji na problem, mówi Izabela Krawczyk.

Od teorii do praktyki

Kiedy już wiemy, skąd biorą się negatywne emocje i w jaki sposób nasze myśli wpływają na poziom niepokoju w organizmie, warto zastanowić się, jak pomóc sobie w walce z obawami i zdenerwowaniem. W odreagowaniu stresu i pozbyciu się uczucia lęku przydatne okazać się mogą przede wszystkim techniki relaksacyjne, takie jak: ćwiczenia oddechowe, medytacja, wizualizacje, masaż czy skanowanie ciała. Wszystkie one są bezinwazyjne, możliwe do stosowania samodzielnie, we własnym domu i co najważniejsze – bezpieczne dla kobiet w ciąży. Każda przyszła mama z pewnością znajdzie własny sposób na uspokojenie i wyciszenie negatywnych myśli, jednak zanim na niego trafi, warto spróbować różnych opcji. Najprostszą techniką jest skupienie się na oddechu, uważnym nabieraniu powietrza nosem i powolnym wypuszczaniu go ustami. Istotne jest, aby był to oddech przeponowy, czyli taki, podczas którego brzuch unosi się jak mały balonik. Takie spokojne nabieranie i wypuszczanie powietrza pozwala się wyciszyć, wyrównać puls i zrelaksować, a co ważne – można je wykonywać zawsze i wszędzie, nawet w poczekalni u lekarza, mówi ekspert marki Mama i ja. Kolejna sprawdzona metoda na uspokojenie gonitwy negatywnych myśli to wizualizacje, czyli wyobrażenie sobie, że jest się w miłym, bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Dla każdej ciężarnej będzie to inna przestrzeń – morze, las, góry albo pełna kwiatów łąka. Ważne, aby wyobrazić sobie jak najwięcej szczegółów, w tym zapach roślin, podmuchy wiatru czy ciepło promieni słonecznych. Ćwiczenie dobrze jest wykonywać w pozycji leżącej i z zamkniętymi oczami, a wspomóc je można wspomnianymi wcześniej technikami oddechowymi, dodaje Izabela Krawczyk. Jak jeszcze wspierać swój organizm w walce ze stresem? Pomocna może być ulubiona muzyka, masaż, spokojne ćwiczenia fizyczne, takie jak joga dla ciężarnych, a także medytacja. Podczas tej ostatniej umysł skupia się na łagodnym głosie i muzyce (np. puszczanej z płyty czy odtwarzacza mp3), a myśli podążają za narracją i przestają się koncentrować na lękach. Ostatnią propozycją radzenia sobie ze stresem, którą polecam kobietom w ciąży jest skanowanie ciała, czyli jedna z technik mindfulness. Wystarczy położyć się w wygodnej pozycji, wziąć kilka głębokich oddechów i powoli, po kolei skupiać się na poszczególnych częściach swojego organizmu. „Skanowanie” najlepiej zacząć od nóg i przechodzić w górę, koncentrując uwagę na coraz wyższych partiach. Taka uważność pomaga uzmysłowić sobie istnienie różnych napięć i pozbycie się skumulowanych wewnątrz lęków, wyjaśnia trener zdrowego, pozytywnego myślenia, ekspert Mama i ja.

Stres jest nieodzowną częścią naszego życia i nawet w ciąży nie da się go całkowicie wyeliminować. Świadome podejście do nowej sytuacji, próba zrozumienia swoich emocji i przekonań, a także proste techniki relaksacyjne pomogą jednak przeżyć dziewięć miesięcy spokojniej i z większą uważnością. Dzięki temu oczekiwanie na dziecko będzie czasem przyjemnym, a mama i maleństwo będą czuli się znacznie lepiej i bezpieczniej.

Wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!