Po co sterylizować butelki dla niemowląt?
Im mniejsze dziecko, tym mniej dojrzały układ odpornościowy. Maluchy są bardo podatne na choroby i infekcje, dlatego nawet niegroźne z pozoru drobnoustroje, mogą stanowić dla ich zdrowia poważne zagrożenie. Higiena przy noworodku i niemowlęciu powinna być utrzymana na najwyższym możliwym poziomie. Akcesoria do karmienia małego dziecka muszą być dokładnie sterylizowane, bo tylko sterylizacja jest skutecznym sposobem na pozbycie się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń.
W butelkach i smoczkach bardzo szybko gromadzą się mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Jeśli akcesoria nie zostaną dobrze wymyte, razem z mlekiem dostaną się do organizmu dziecka, a to już może zagrozić jego zdrowiu.
Jak często sterylizować butelki i smoczki?
Akcesoria do karmienia wymagają dokładnego mycia za każdym razem po użyciu. Nie oznacza to jednak każdorazowej sterylizacji. Wystarczy sterylizować butelki i smoczki raz na kilka karmień, a w międzyczasie dokładnie myć gorącą wodą i specjalnym środkiem myjącym . Częstsza sterylizacja jest konieczna np. podczas przeziębienia dziecka. Im starsze dziecko, tym rzadziej można robić sterylizację akcesoriów do karmienia np. raz na tydzień a potem raz na dwa tygodnie , jednakże najlepiej ją praktykować do momentu, gdy dziecko skończy 12. miesięcy.
O czym pamiętać, używając butelek dla niemowląt?
- Do sterylizacji butelek i smoczków używaj przefiltrowanej wody, bo w tej z kranu też mogą znajdować się groźne dla malucha drobnoustroje lub osad.
- Zanim zaczniesz sterylizować akcesoria do karmienia, wyczyść je ciepłą wodą i bezpiecznym środkiem myjącym lub włóż do zmywarki. Nie sterylizuj nieumytych butelek!
- Mycie butelek i smoczków powinno odbywać się od razu po nakarmieniu dziecka. Pozostawione resztki jedzenia są pożywką dla drobnoustrojów rozmnażających się w butelce i smoczku.
- Kupuj dobrej jakości akcesoria do karmienia, pozbawione szkodliwych substancji np. BPA.
- Nowa butelka czy smoczek nie są czyste i wymagają sterylizacji przed pierwszym użyciem.
- Regularnie sprawdzaj stan butelek i smoczków. Każde pęknięcie, odkształcenie czy zmatowienie jest przesłanką do wymiany akcesoriów na nowe.
- Do osuszania akcesoriów wydziel odrębne miejsce np. czysty ręcznik. Butelki i smoczki przechowuj w suchym i czystym miejscu, z dala od jedzenia – najlepiej w hermetycznym pojemniku.
- Wyjmując akcesoria ze sterylizatora, miej umyte ręce.
- Dokonuj sterylizacji tuż przed karmieniem, by umytych akcesoriów nie narażać na ponowne zabrudzenie.
Jak sterylizować butelki dla niemowląt – metody
- Gotowanie
Ten sposób jest najczęściej praktykowany, bo nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Wystarczy zagotować w garnku wodę, włożyć do wrzątku butelki i smoczki i całość pogotować ok. 10 minut. Pamiętajmy, by akcesoria do karmienia były odporne na wysokie temperatury, choć nawet najlepsze materiały pod wpływem wrzątku matowieją po jakimś czasie.
- Roztwór do sterylizacji
W sklepach można nabyć specjalny płyn lub rozpuszczalną tabletkę do sterylizacji akcesoriów dla dzieci. Wystarczy dodać je do zimnej wody wlanej do pojemnika i po wymieszaniu włożyć tam butelki i smoczki na kilkanaście minut. Zaletą tej metody jest to, że taki roztwór „działa” długo i nawet przez 24 godziny można sterylizować w nim różne rzeczy.
- Sterylizacja w mikrofalówce
Ten rodzaj sterylizacji opiera się na działaniu mikrofalówki. Dla ułatwienia można użyć specjalnych woreczków lub pojemników do sterylizacji, do których wlewamy określoną ilość wody oraz wkładamy poszczególne akcesoria. Po dokładnym zamknięciu woreczków/pojemnika wkłada się je do mikrofalówki i włącza urządzenie. Minusem metody jest to, że istnieje ryzyko poparzenia się przy wyjmowaniu akcesoriów z mikrofalówki. Zaletą jest fakt, że woreczki/pojemniki są wielorazowego użytku.
Można też sterylizować butelki bez woreczków, bezpośrednio wkładając je do mikrofali. Wystarczy wlać do nich wodę i włączyć urządzenie na około 1,5 minuty.
- Sterylizator elektryczny
Służy do tego specjalne urządzenie, które wlaną do niego wodę zamienia w parę, a ta sterylizuje włożone do urządzenia akcesoria. Po sterylizacji trwającej zwykle kilkanaście minut, urządzenie schładza butelki, dzięki czemu można od razu ich użyć bez studzenia. Jeśli chcemy wykorzystać wysterylizowane w ten sposób butelki i smoczki później, najlepiej nie otwierać do tego momentu sterylizatora. Butelki pozostają sterylne w jego wnętrzu kilka godzin.
- Sterylizacja promieniami UV
Najmniej popularną metodą jest sterylizacja UV. Opiera się ona na działaniu urządzenia, które emituje promieniowanie UV niszczące mikroorganizmy. To tzw. sterylizacja na sucho, która jest głównie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (do sterylizowania akcesoriów w salonach kosmetycznych).
Zobacz jeszcze: