-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Jak sterylizować butelki dla niemowląt?

Jeśli z jakiś powodów musisz karmić swoje nowo narodzone dziecko butelką, musisz również pamiętać o dokładnym czyszczeniu butelek i smoczków. Jak sterylizować butelki dla niemowląt i która metoda jest najlepsza?

-Reklama-

Po co sterylizować butelki dla niemowląt?

Im mniejsze dziecko, tym mniej dojrzały układ odpornościowy. Maluchy są bardo podatne na choroby i infekcje, dlatego nawet niegroźne z pozoru drobnoustroje, mogą stanowić dla ich zdrowia poważne zagrożenie. Higiena przy noworodku i niemowlęciu powinna być utrzymana na najwyższym możliwym poziomie. Akcesoria do karmienia małego dziecka muszą być dokładnie sterylizowane, bo tylko sterylizacja jest skutecznym sposobem na pozbycie się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń.

W butelkach i smoczkach bardzo szybko gromadzą się mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Jeśli akcesoria nie zostaną dobrze wymyte, razem z mlekiem dostaną się do organizmu dziecka, a to już może zagrozić jego zdrowiu.

Jak często sterylizować butelki i smoczki?

Akcesoria do karmienia wymagają dokładnego mycia za każdym razem po użyciu. Nie oznacza to jednak każdorazowej sterylizacji. Wystarczy sterylizować butelki i smoczki raz na kilka karmień, a w międzyczasie dokładnie myć gorącą wodą i specjalnym środkiem myjącym . Częstsza sterylizacja jest konieczna np. podczas przeziębienia dziecka. Im starsze dziecko, tym rzadziej można robić sterylizację akcesoriów do karmienia np. raz na tydzień a potem raz na dwa tygodnie , jednakże najlepiej ją praktykować do momentu, gdy dziecko skończy 12. miesięcy.

O czym pamiętać, używając butelek dla niemowląt?

 • Do sterylizacji butelek i smoczków używaj przefiltrowanej wody, bo w tej z kranu też mogą znajdować się groźne dla malucha drobnoustroje lub osad.
 • Zanim zaczniesz sterylizować akcesoria do karmienia, wyczyść je ciepłą wodą i bezpiecznym środkiem myjącym lub włóż do zmywarki. Nie sterylizuj nieumytych butelek!
 • Mycie butelek i smoczków powinno odbywać się od razu po nakarmieniu dziecka. Pozostawione resztki jedzenia są pożywką dla drobnoustrojów rozmnażających się w butelce i smoczku.
 • Kupuj dobrej jakości akcesoria do karmienia, pozbawione szkodliwych substancji np. BPA.
 • Nowa butelka czy smoczek nie są czyste i wymagają sterylizacji przed pierwszym użyciem.
 • Regularnie sprawdzaj stan butelek i smoczków. Każde pęknięcie, odkształcenie czy zmatowienie jest przesłanką do wymiany akcesoriów na nowe.
 • Do osuszania akcesoriów wydziel odrębne miejsce np. czysty ręcznik. Butelki i smoczki przechowuj w suchym i czystym miejscu, z dala od jedzenia – najlepiej w hermetycznym pojemniku.
 • Wyjmując akcesoria ze sterylizatora, miej umyte ręce.
 • Dokonuj sterylizacji tuż przed karmieniem, by umytych akcesoriów nie narażać na ponowne zabrudzenie.

Jak sterylizować butelki dla niemowląt – metody

 1. Gotowanie

Ten sposób jest najczęściej praktykowany, bo nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Wystarczy zagotować w garnku wodę, włożyć do wrzątku butelki i smoczki i całość pogotować ok. 10 minut. Pamiętajmy, by akcesoria do karmienia były odporne na wysokie temperatury, choć nawet najlepsze materiały pod wpływem wrzątku matowieją po jakimś czasie.

 1. Roztwór do sterylizacji

W sklepach można nabyć specjalny płyn lub rozpuszczalną tabletkę do sterylizacji akcesoriów dla dzieci. Wystarczy dodać je do zimnej wody wlanej do pojemnika i po wymieszaniu włożyć tam butelki i smoczki na kilkanaście minut. Zaletą tej metody jest to, że taki roztwór „działa” długo i nawet przez 24 godziny można sterylizować w nim różne rzeczy.

 1. Sterylizacja w mikrofalówce

Ten rodzaj sterylizacji opiera się na działaniu mikrofalówki. Dla ułatwienia można użyć specjalnych woreczków lub pojemników do sterylizacji, do których wlewamy określoną ilość wody oraz wkładamy poszczególne akcesoria. Po dokładnym zamknięciu woreczków/pojemnika wkłada się je do mikrofalówki i włącza urządzenie. Minusem metody jest to, że istnieje ryzyko poparzenia się przy wyjmowaniu akcesoriów z mikrofalówki. Zaletą jest fakt, że woreczki/pojemniki są wielorazowego użytku.

Można też sterylizować butelki bez woreczków, bezpośrednio wkładając je do mikrofali. Wystarczy wlać do nich wodę i włączyć urządzenie na około 1,5 minuty.

 1. Sterylizator elektryczny

Służy do tego specjalne urządzenie, które wlaną do niego wodę zamienia w parę, a ta sterylizuje włożone do urządzenia akcesoria. Po sterylizacji trwającej zwykle kilkanaście minut, urządzenie schładza butelki, dzięki czemu można od razu ich użyć bez studzenia. Jeśli chcemy wykorzystać wysterylizowane w ten sposób butelki i smoczki później, najlepiej nie otwierać do tego momentu sterylizatora. Butelki pozostają sterylne w jego wnętrzu kilka godzin.

 1. Sterylizacja promieniami UV

Najmniej popularną metodą jest sterylizacja UV. Opiera się ona na działaniu urządzenia, które emituje promieniowanie UV niszczące mikroorganizmy. To tzw. sterylizacja na sucho, która jest głównie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (do sterylizowania akcesoriów w salonach kosmetycznych).

Zobacz jeszcze:

Najlepsze butelki dla dzieci

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.