-Reklama-

Sen matki karmiącej. Jak poprawić jakość snu?

Noworodek w domu od razu przywodzi na myśl nieprzespane noce – krótkie i pełne pobudek. Choć nie unikniemy wstawania w nocy do dziecka, możemy poprawić swój własny komfort i znacząco podnieść jakość snu. Jak to zrobić?

-Reklama-

Nieprzespane noce – zmora rodziców

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Macierzyństwo na początku bywa bardzo trudne, a nieprzespane noce to jeden z jego najbardziej nielubianych aspektów. Szczególnie trudne bywa to przy pierwszym maluchu, kiedy ciężko przyzwyczaić się nam, że nagle noce stają się takie krótkie. Faktem jest, że noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę, ale równocześnie prawdą jest też to, że ten sen przerywają częste wybudzenia m.in. na jedzenie. A gdy budzi się dziecko, musi się obudzić również karmiąca go mama.

Jak przetrwać noce z niemowlakiem?

Kobieta po porodzie jest zwykle zmęczona. By się zregenerować po trudach porodu i całej ciąży, potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Trudno pogodzić to z opieką nad maluszkiem, ale istnieją sposoby, które w tym pomagają. Zamiast więc heroicznie walczyć ze zmęczeniem i nieustannie czuwać na straży w nocy, warto zacząć korzystać z pewnych ułatwień. To sprawi, że te noce w pierwszych miesiącach po porodzie nie będą takie wymagające.

Sposoby na poprawienie jakości snu po porodzie

Śpij nie tylko w nocy

Najważniejszą zasadą, jaka powinna przyświecać młodej mamie, to spanie wtedy, gdy śpi dziecko. I nie mamy tu na myśli tylko spania w nocy, bo to oczywiste. By się wysypiać, musisz nauczyć się łapać drzemki w dzień, w porach spania dziecka. Czas porzucić myślenie, że tylko noc jest od spania. Jako młoda mama, musisz przede wszystkim spać odpowiednią ilość godzin, a w nocy ten sen nigdy nie będzie wystarczający. Dlatego korzystaj w dzień. Zamiast brać się za obowiązki, wykorzystaj sen twojego dziecka na własną regenerację.

Nie bój się prosić o pomoc.

To, że urodziłaś dziecko, nie zobowiązuje cię do całkowitej opieki nad nim. Obowiązkami możesz dzielić się ojcem swojej pociechy. Jeśli ktoś z twoich bliskich proponuje ci pomoc w opiece, przyjmij ją i nie udawaj matki heroski. Odciążenie w niektórych obowiązkach pozwoli ci szybciej regenerować swój organizm i sprawi, że nie będziesz chodzić wiecznie zmęczona. Jeśli masz teraz mało snu, to i pracy powinnaś mieć mniej. Znajdź balans między wysiłkiem a odpoczynkiem.

Karm w łóżku

Nocne karmienie to główna przyczyna niedospania mamy. Oczywiście nie da się uniknąć karmienia malucha w nocy, bo najzwyczajniej w świecie on tego potrzebuje do życia. Można jednak uprościć tę czynność, by po pierwsze – zajmowała nam jak najmniej czasu, a po drugie – nie powodowała problemów z ponownym zaśnięciem. Jak to zrobić? Staraj się mieć w nocy dziecko blisko łóżka. Świetnym rozwiązaniem są łóżeczka dostawne, dzięki którym masz malucha na wyciągnięcie ręki i w razie nocnej pobudki nie musisz wychodzić ze swojego łóżka. Blisko łóżka miej również ważne rzeczy, których potrzebujesz w nocy np. akcesoria do przewijania, smoczek uspokajający itd. Zadbaj również o stłumione oświetlenie w sypialni, by karmiąc w nocy nie rozbudzać zbyt dziecka i siebie. Silne światło może utrudnić ponowne zasypianie.

Ułatw sobie życie również odpowiednim nocnym strojem. Dobra koszula do karmienia to recepta na sukces. Dzięki niej szybciej i łatwiej przystawisz dziecko do piersi. Zrobisz to wręcz niemal z zamkniętymi oczami.

Twój komfort

Zadbaj o swoją wygodę. Jeśli śpisz mniej, to przynajmniej śpij lepiej, bardziej komfortowo. Dobrze jest zainwestować w wygodny materac do spania oraz dobrą poduszkę. Jeśli masz problem z zasypianiem, rozwiązaniem może być kołdra obciążeniowa lub opaska na oczy. Zadbaj też o organizm, by w nocy był dobrze nawodniony. Nie zapomnij mieć pod ręką zapasu niegazowanej wody. Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze w nocy. Zbyt wysoka jest nie tylko bardzo niezdrowa, ale i utrudniająca spanie. Przed snem, a także w trakcie nocnych pobudek nie korzystaj z elektroniki. Częstym grzechem mam jest przeglądanie Internetu podczas nocnego karmienia dziecka. Niebieskie światło emitowane przez ekrany telefonów sprzyja zaburzeniom snu i obniża jego jakość.

Komfort twojego dziecka

Nie zapominaj o przyczynach wybudzeń dziecka w nocy. Całkiem naturalne są pobudki związane z głodem dziecka, czy jego niewygodą spowodowaną zapełnioną pieluszką. Mogą jednak pojawiać się również inne czynniki odpowiedzialne za nocne pobudki, które możesz wyeliminować. Jedną z nich jest wspomniane wcześniej przegrzanie dziecka. Zbyt grube ubranie dziecka n noc, ciepłe przykrycie czy po prostu za wysoka temperatura w pomieszczeniu powodują dyskomfort u malucha, który płaczem będzie alarmował, że czuje się źle. Jeśli powodem nocnych pobudek są kolki, też możesz wypróbować sposoby na uśmierzenie tego bólu u swojego dziecka. Jeżeli zależy ci na zdrowym śnie swojego dziecka w nocy, pilnuj codziennych rytuałów. Plan każdego dnia powinien być taki sam. Trzymaj się godzin karmienia, kąpieli, usypiania i zabawy, by maluch miał swój stały rytm. Wieczorem ogranicz bodźce, które go pobudzają – przygaś w sypialni światło, wycisz niepotrzebne dźwięki. Ty też masz wpływ na jakość snu dziecka, a im ona jest lepsza, tym i lepszym staje się twój sen w nocy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również