-Reklama-
-Reklama-

Rozdzielenie matki i dziecka przez koronawirusa

Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na sytuacji rodzących kobiet. Co jakiś czas dochodzą nas sygnały, że część mam jest przymusowo izolowana od nowonarodzonych dzieci. Skąd się biorą takie decyzje i czy izolowanie matki od dziecka po porodzie jest uzasadnione i dozwolone?

-Reklama-

Dostajemy od was wiele wiadomości o przymusowym rozdzielaniu matki od dziecka po porodzie i za każdym razem budzą one nasze oburzenie i sprzeciw. W czasach pandemii koronawirusa przyszłe mamy muszą się mierzyć z wieloma trudnościami i przeciwnościami. W większości szpitali nie mogą rodzić w towarzystwie bliskiej osoby ani liczyć na odwiedziny po porodzie. Gdy dochodzi do tego odbieranie świeżo upieczonej mamie dziecka pod pretekstem ochrony malucha przed zakażeniem, robi się dramatycznie.

Rozdzielenie matki i dziecka przez koronawirusa po porodzie

Choć trudno w to uwierzyć, takie rzeczy naprawdę się dzieją. Izolowanie matek od dzieci po porodzie jest nieludzkie i budzi sprzeciw m.in. fundacji zajmujących się zapewnieniem mamom godnego porodu i opieki okołoporodowej. Trudno wyobrazić sobie ból, jaki muszą odczuwać mamy, którym odbiera się po porodzie ich dzieciątko, nie pozwalając na fizyczny kontakt.

Dlaczego tak się dzieje?

Prewencyjne rozdzielenie matki od dziecka w pierwszych dobach po porodzie jest praktykowane w niektórych polskich szpitalach. W ten sposób placówki chronią się przed rozprzestrzenieniem się potencjalnego wirusa. Matki oddziela się od noworodków na czas oczekiwania na wynik testu na Covid-19. Czasem trwa to nawet 2-3 dni, wiec bardzo długo, a przecież wiemy, jak ogromnie ważny jest kontakt mamy z dzieckiem w pierwszych dobach po porodzie. Choć taka praktyka jest bezprawna, a konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii zobowiązał szpitale do jej zaprzestania, nadal zdarzają się wyjątki. Odrębną sprawą jest jednak izolowanie matki od dziecka w wyniku wykrycia u niej zakażenia. Potwierdzone zakażenie jest przesłanką medyczną, która uzasadnia rozdzielenie matki i dziecka.

Co robić, gdy chcą rozdzielić cię z dzieckiem po porodzie?

W październiku br. Fundacja Rodzić po Ludzku złożyła w Ministerstwie Zdrowia petycję „W obronie noworodków przebywających w szpitalach w Polsce”, w której domaga się zaprzestania stosowania tej nieludzkiej praktyki wobec mam i ich dzieci. Pod petycją zebrano ponad 110 tysięcy podpisów, więc jest nadzieja, że nie pozostanie ona bez odpowiedzi decyzyjnego organu.

Ponieważ jednak nie ma jeszcze uzgodnionego i jednoznacznego stanowiska Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie i nadal zdarzają się przypadki izolacji po porodzie, warto walczyć o swoje prawa na wszystkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest złożenie pisma do dyrekcji szpitala, jeśli placówka zakaże nam kontaktu z dzieckiem np. w czasie oczekiwania na wyniki przeprowadzonych testów na koronawirusa. W piśmie należy powołać się na konstytucyjne prawo do ochrony życia rodzinnego oraz stanowisko Rzecznika Praw Dziecka oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Tu zamieszczamy wzór takiego pisma:

Niestety w niektórych przypadkach takie pismo nie gwarantuje nam, że kontakt z dzieckiem zostanie nam przywrócony. W kraju nadal obowiązuje izolacja osób zakażonych Covid-19, więc przy dodatnim wyniku rodzącej i ujemnym u noworodka, szpital może odseparować matkę od dziecka.

Część szpitali znalazła jednak wyjście z tej sytuacji i zakażone pacjentki kieruje do izolatek wraz z ich dziećmi. Chroni w ten sposób inne pacjentki. Nie jest to jednak regułą i dopóki nie ma jednoznacznego stanowiska Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie – każda placówka interpretuje przepisy po swojemu. Czasem decyzję o byciu razem pozostawia się matce, jednocześnie edukując ją, jak może zminimalizować ryzyko zarażenia dziecka. Zdarzają się również takie przypadki, że po porodzie do domu wypisywane są zakażone matki, ale niemożliwe jest oddanie im pod opiekę dziecka, jeśli jest ono zdrowe. W takiej sytuacji mama dziecka musi zapewnić maluchowi opiekę osoby zdrowej, a sama udać się na izolację. Jakby nie było – kolejny osobisty dramat.

Brak wyraźnego stanowiska w tej sprawie budzi wiele sprzeczności w postępowaniu poszczególnych placówek medycznych. Dochodzi więc do kuriozalnych sytuacji, gdy przyszłe mamy szukają do porodu szpitala, w którym nie wykonuje się testu na koronawirusa.

Rozdzielenie matki i dziecka przez koronawirusa – czy da się uniknąć?

My możemy doradzić wam tylko jedno – ostatnie tygodnie przed porodem spędźcie w domu, nie narażając się na kontakt z wirusem. Stosujcie wszystkie środki zapobiegawcze: myjcie i dezynfekujcie ręce, poza domem noście maseczki z wysokim filtrem, unikajcie skupisk ludzkich i kontaktów z osobami, które mają jakiekolwiek objawy infekcji. Na ten moment to jedyna możliwość zminimalizowania ryzyka rozdzielenia was od waszych nowonarodzonych dzieci.

autor: iguana
foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?