-Reklama-
teddyeddie

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

-Reklama-

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność odpowiada za niewłaściwa higiena oraz brak świadomości. Nie zdajemy sobie sprawy w jakich okolicznościach i że tak łatwo może dojść do zakażenia.

Dzieci to grupa o podwyższonym ryzyku zakażenia. Objawy obecności robaków u dzieci są zazwyczaj charakterystyczne – są to m.in. zmiany w zachowaniu, wyglądzie zewnętrznym, problemy ze snem oraz stany bólowe. Jak ustrzec nasze dziecko przed zakażeniem i co zrobić, gdy już do niego dojdzie?

Rodzaje robaków u dziecka

Najczęściej występującymi pasożytami u dziecka są:

  • Owsica. Pasożyty te są bardzo zakaźne, larwa samicy potrafi znieść od 8.000 do 10.000 tysięcy jaj w ludzkim organizmie! Miejscem zakażania wśród najmłodszych może być na przykład przedszkole, gdzie jedno dziecko zakaża drugie. Drogą zarażenia może być tu powietrze, ponieważ owsice mogą rozprzestrzeniać się drogą wziewną, przy jego wciąganiu. Pasożyty zazwyczaj pojawiają się nocą w okolicach fałd odbytu, ponieważ chcą złożyć jaja na skórze bądź pościeli. Charakterystycznym objawem u dziecka może być wtedy bardzo niespokojny sen. Malec może też zgrzytać zębami, mieć bóle brzucha i głowy, odczuwać świąd oraz nie mieć apetytu.
  • Glista ludzka. Drogą zakażenia mogą być niehigieniczne zabawy, np. w piaskownicy czy na podwórku, spożywanie nieumytych warzyw i owoców. Może też dojść do zarażenia się toksokarozą, czyli glistą bytującą w układzie pokarmowym psa lub kota. Glista ludzka może osiągać bardzo duże rozmiary – nawet do 50 cm. Produkowane przez glistę toksyny atakują układ nerwowy dziecka, powodując jego pobudzenie i nerwowość. Jaja tego pasożyta mogą przedostać się razem z krwią z jelit w kierunku górnych dróg oddechowych, do oskrzeli czy płuc. Jednym z objawów u osoby zakażonej mogą być wtedy infekcje zatok, oskrzeli, drapania w gardle, chrypka lub te podobne do astmy. Do innych skutków żerowania glisty w organizmie dziecka należą: bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nudności i wymioty, osłabienie, brak apetytu.
  •  Lamblie. Pasożyty te żerują w jelicie cienkim, dwunastnicy, pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych. Są trudne do wykrycia, ponieważ zazwyczaj dają wyraźne objawy dopiero wtedy, kiedy w organizmie występują inne pasożyty. Zakażone lambliami dziecko ma bóle brzucha, wzdęcia, biegunki oraz wysypkę. Pierwotniaki mogą doprowadzić do wywoływania niebezpiecznych chorób, takich jak żółtaczka, rzęsistkowica, czerwonka, malaria czy lamblioza oraz spowodować stan zapalny dróg żółciowych.
  • Tasiemiec. Zazwyczaj drogą zakażenia może być wypicie nieprzegotowanej, brudnej wody, zjedzenie surowego mięso, np. tataru, gdzie mogą znajdować się jaja tego pasożyta. Źródłem infekcji powodowanych przez tasiemca mogą być też nieodrobaczone zwierzęta domowe, głównie pies lub kot. Zarażone przez tasiemca dziecko może mieć bóle głowy i brzucha, nudności oraz wymioty. Na skórze małego człowieka może pojawić się wysypka, zaś jego waga może zmaleć. Dla rodzica lampką ostrzegawczą może być w tym przypadku zaobserwowanie w kale białych prostokącików (mogą być nimi kawałki tasiemca).
  • Włosogłówka. Larwy włośnicy powodują wysoką gorączkę, bóle kostne i brzucha, biegunki, obrzęki twarzy oraz osłabienie. Dodatkowo mogą powodować rozdrażnienie u dziecka.

Jak pozbyć się robaków u dziecka?

Robaki u dzieci mogą wywoływać objawy, które tożsame są z innymi chorobami. Z tego powodu, do momentu postawienia właściwej diagnozy lekarskiej, może upłynąć sporo czasu. Specjalista najczęściej kieruje malucha na badania kału, podczas których stwierdza się lub wyklucza obecność robaków i ich jaj, określając również z którym ich rodzajem mamy do czynienia. Przy tego typu testach należy pamiętać, że każdy pasożyt ma własny cykl rozrodczy, stąd może się zdarzyć, że mimo jego rzeczywistej obecności w organizmie, z powodu braku jaj w kale, badanie może wyjść z ujemnym wynikiem. Zastępczą metodą diagnostyczną jest rezonans magnetyczny. Choć wykazuje się lepszą wykrywalnością, należy on do technik niekonwencjonalnych, stąd rzadziej stosowanych.

Leczenie farmakologiczne dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem. W głównej mierze opiera się ono na lekach, które uszkadzają układ nerwowy obcego organizmu oraz na środkach, które będą zakłócać jego przemianę materii. Pierwsza grupa leków poraża układ mięśniowo-nerwowy posożyta, wprawiając go w stan nieruchomości, co w konsekwencji powoduje usuwanie go z miejsc, w których żeruje. Druga grupa leków przeciwdziała wchłanianiu glukozy przez pasożyty, prowadząc do ich niedożywienia i wymierania. Środki tego typu stosuje się w przypadku robaków pasożytujących w jelitach.

Antybiotykoterapia eliminująca robaki u dziecka oparta jest w głównej mierze na syntetykach, co oznacza, że oprócz żerujących pasożytów, usuwane są również inne, ,,dobre drobnoustroje’’. Z tego powodu niektórzy lekarze zamiast leczenia syntetykami, stosują naturalną terapię ziołami, która nie narusza flory bakteryjnej u człowieka.

Jak zapobiec występowaniu robaków u dzieci?

Podstawowym środkiem zaradczym jest przestrzeganie zasad higieny. Już od najmłodszych lat trzeba uczyć dziecko mycia rąk przed wyjściem z toalety, po pobycie na dworze i kontakcie ze zwierzętami oraz przed spożywaniem pokarmów. Nie wolno pozwalać mu jeść nieumytych owoców lub tych prosto z krzaka. Dziecko nie powinno zażywać kąpieli w stawach, rzekach oraz w innych akwenach, co do których jakości nie ma się pewności. Pamiętaj, żeby często odrobaczać zwierzęta domowe. Podczas tego procesu lub wcześniej, w ramach działań prewencyjnych, można włączyć do diety dziecka pestki dyni, produkty bogate w białko i błonnik, z dużą ilością czosnku i kiszonek. Jednocześnie trzeba pamiętać o ograniczeniu węglowodanów, słodyczy, mącznych i mlecznych produktów oraz przetworzonego jedzenia. Często pierz pościel i piżamę pociechy w wysokiej temperaturze oraz prasuj dokładnie ubrania. Możesz też zakładać malcowi na noc majtki lub pieluszkę, by jaja owsików nie rozsiewały się po pościeli. Jeśli dziecko się drapie, obetnij mu paznokcie na krótko. Ważne jest również dezynfekowanie przedmiotów codziennego użytku, np. mycie zabawek, którymi bawi się nasza pociecha.

Czy to na pewno robaki?

Choroby pasożytnicze mogą sprawiać niemałe problemy diagnostyczne, ponieważ ich objawy są nieraz takie same jak w przypadku innych chorób. Przykładem może być astma, alergia, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Z tego powodu tak ważna jak wnikliwa obserwacja dzieci pod kątem występowania u nich charakterystycznych symptomów chorobowych. Są to prawie zawsze: zmiana zachowania dziecka oraz jego wyglądu, problemy ze snem, zaburzenia odżywania, uskarżanie się na dolegliwości bólowe, nadmierny pociąg do słodyczy. W zapobieganiu tym i wszelkim innym objawom zakażenia pasożytami, ważna jest nie tylko odpowiednia higiena, ale również dbanie o zachowanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej. Dzięki odpowiedniej diecie bogatej w kwaśne, nieprzetworzone produkty oraz unikanie słodyczy, grzyby nie będą miały odpowiednich warunków do rozwoju.

autor: Kamila Kopczyńska
foto: canva.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?