-Reklama-

Nie rób tego swojemu dziecku, jeśli nie ma jeszcze roczku!

-Reklama-

Różnica pomiędzy niemowlęciem a roczniakiem jest duża, pod każdym względem. Inna dojrzałość narządów wewnętrznych, inny poziom odporności i tolerancji na czynniki zewnętrzne, inna wrażliwość czy zagrożenia. Z tego powodu dziecko, które jeszcze nie skończyło 12 miesięcy nie powinno być traktowane tak samo jak roczny maluch. Choć nam rodzicom często wydaje się, że dziecko jest gotowe na nowe doświadczenia, w rzeczywistości sama „chęć” malucha nie jest tu wystarczająca. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak wielką krzywdę może wyrządzić tym pośpiechem swojemu dziecku. Nie bez powodu lekarze wyznaczyli 12. miesiąc życia dziecka jako granicę, od której wiele się zmienia.

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 12. miesiąca życia, nie powinno:

 • otrzymywać w swojej diecie cukru

Nie należy słodzić potraw dziecku i karmić słodyczami. Zapotrzebowanie na cukry można pokrywać naturalną słodkością np. owoców. Zbyt wczesne podanie maluchowi cukru fatalnie wpływa na jego zdrowie: to częsta przyczyna otyłości czy próchnicy u dzieci.

 • jeść cytrusów i owoców egzotycznych

Z cytrusami typu mandarynka, cytryna czy pomarańcza warto poczekać, aż maluch skończy 1 rok. Cytrusy to silne alergeny, dlatego nie co się spieszyć z ich podaniem.

 • być karmione całkowicie na płasko

-Reklama-

Nie należy karmić malucha, gdy ten leży na płasko. Najbezpieczniej jest unieść głowę dziecka nieco do góry np.opierając na swoim ramieniu lub podkładając poduszkę. W innym przypadku małe dziecko może łatwo się zachłysnąć.

 • jeść solonych potraw

Sól powinna być wprowadzana do diety dziecka jak najpóźniej. Zapotrzebowanie na sód u dziecka najpierw pokrywa mleko mamy lub mleko modyfikowane, a następnie produkty naturalnie zawierające ten pierwiastek np. niektóre warzywa. Biorąc pod uwagę, że maluch otrzymuje sód np. jedząc pieczywo, nie powinno się dodatkowo dosalać potraw.

 • jeść przetworzonej żywności

Przetworzona żywność to najgorsze, co można dać dziecku do jedzenia, ale szczególnie niebezpieczna może okazać się dla niemowlęcia. W produktach przetworzonych znajdują się ogromne ilości cukru, soli i tłuszczu, które nie są tolerowane przez organizm małego dziecka.

 • jeść miodu

Nie zaleca się podawania miodu maluchowi poniżej 1. roku życia, bo może to doprowadzić do zatrucia jadem kiełbasianym, na które dzieci nie są odporne. TUTAJ dowiesz się, jaki miód jest najlepszy do podawania dzieciom powyżej 1 roku życia.

 • pić krowiego mleka

Krowie mleko warto wprowadzać do diety dziecka po pierwszych urodzinach. Mleko to nie zawiera bowiem wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych maluchowi np. witaminy E czy żelaza. Ponadto w mleku krowim znajdują się nadmierne ilości białka, sodu czy potasu, z których przyswojeniem organizm może sobie nie poradzić.

 • być karmione zbyt dużymi kawałkami pokarmów

Maluchowi należy podawać rozdrobnione jedzenie, z którym bez problemu sobie poradzi. Dawanie niemowlęciu zbyt dużych kawałków jedzenia może skutkować zadławieniem. Z tego powodu należy unikać produktów, które z reguły podawane są do spożycia w kawałkach np. popcornu, żelków, orzechów, winogron w całości, pomidorków koktajlowych w całości.

 • bawić się małym przedmiotami

Chodzi tu o zabawę małymi elementami (np. klocki, guziki), które mogłyby zostać włożone do buzi przez dziecko i stanowić ryzyko uduszenia. Małe dzieci chętnie wkładają wszystko do buzi, to taka ich forma eksploracji i doświadczania. Im starsze dziecko, tym nieco bardziej rozumniejsze.

 • mieć kontaktu z chemicznymi zapachami

Kosmetyki dla dziecka powinny być pozbawione nienaturalnych barwników czy aromatów. Po pierwsze ze względu na ryzyko podrażnienia skóry dziecka, a po drugie dlatego, że maluchy najlepiej czują się w otoczeniu zapachów, które znają np. skóry ich mamy. Sztuczne aromaty mogą to zaburzać.

 • być zbyt ciepło ubierane

Choć noworodek powinien być ubierany o jedną warstwę więcej niż dorosły człowiek, nie oznacza to, że w mieszkaniu gdzie panuje 23 stopnie Celsjusza, maluch musi nosić czapkę. Przegrzanie małego ciałka ma większe konsekwencje niż wychłodzenie, dlatego ważne jest by zwracać na to uwagę. Im dziecko starsze, tym „łatwiejsze w obsłudze”. Gdy mu będzie za gorąco, na pewno nam to oznajmi lub sam zacznie się odkrywać lub rozbierać.

 • pić napojów i jeść potraw podgrzanych w mikrofalówce

Podgrzewanie w mikrofalówce rodzi ryzyko nierównomiernego rozłożenia ciepła w potrawie, a to pociąga za sobą ryzyko poparzenia. Same fale elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenie zmniejszają wartość odżywczą jedzenia (niszczą organiczne struktury pokarmu) np. mleko mamy podgrzane w mikrofalówce będzie mieć mniej dobroczynnych bakterii.

foto: pixabay.com
autor: Iguana
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Najlepsze miasta na weekend z dzieckiem!

Wakacje trwają dwa miesiące, a dorośli zwykle mają tylko 2-3 tygodnie urlopu. Jak zatem zagospodarować dziecku pozostały letni czas? Polecamy weekendowe wycieczki...

Zaburzenia odżywiania u dzieci – mamo, to nie jest twoja wina!

Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga...

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Skuteczna motywacja pacjenta do dbania o domową higienę jamy ustnej jest głównym celem i ważnym aspektem relacji dentysta-pacjent. Inne działania, jak zabiegi...

Nauka języka połączona z zabawą, czyli nasza przygoda z NOVAKID

Wszystko zaczęło się od planowanego wyjazdu do Londynu. Kiedy dowiedzieliśmy się o obozie syna, stwierdziliśmy, że musimy szybko poszukać kogoś, kto pomoże...

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...