-Reklama-
-Reklama-

Raczkowanie i nauka chodzenia – jak to się dzieje?

Na ten etap większość rodziców nie może się doczekać. Raczkowanie i samodzielne chodzenie to długo wyczekiwany moment i ogromny krok milowy w życiu dziecka. Od tej pory już nic nie będzie takie same.

-Reklama-

Raczkowanie

Raczkowanie u dzieci to etap przejściowy – między pełzaniem a chodzeniem. Może trwać krótko lub długo, a są dzieci, które całkiem pomijają ten sposób przemieszczania się. Co najważniejsze, wszystko mieści się w granicach normy.

Kiedy dziecko raczkuje?

Trudno określić tu konkretny wiek dziecka. Raczkowanie zwykle następuje po etapie pełzania, a ten etap zbiega się zwykle z umiejętnością samodzielnego siedzenia. Wszystko więc dzieje się w takiej kolejności, ale trudno jest powiedzieć dokładnie w którym miesiącu życia dziecka. Każdy maluch przecież rozwija się w swoim tempie. Najczęściej pełzanie następuje po tym, jak dziecko samodzielnie usiądzie, ale nie musi się to dziać od razu. Czasem można poczekać na to nawet kilka miesięcy. Są jednak dzieci, które najpierw uczą się pełzać, a dopiero potem zaczynają siedzieć bez podparcia. Chęć i zapał do pełzania zwykle zbiega się z pragnieniem leżenia na brzuszku. Jeśli maluch uwielbia spędzać w tej pozycji dużo czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce nauczy się pełzać. Zwykle pełzanie nie następuje przed upływem 6. miesiąca życia dziecka. Raczkowanie najczęściej przypada w okolicach 9. miesiąca życia. Nadal jednak to tylko teoria, która nie opisuje wszystkich dzieci.

Raczkowanie i pełzanie – jak zachęcić dziecko?

Jeśli dziecko nie lubi leżeć na brzuchu, warto je do tego zachęcać, bo pozycja ta wymusza na nim pożyteczne ćwiczenia mięśni niezbędnych w dalszym rozwoju. Najlepiej zachęcać do leżenia na brzuchu przez zabawę. Położenie przed maluchem zabawek sprawi, że będzie w tej pozycji próbować po sięgnąć.Można też położyć się na podłodze naprzeciw dziecka, by nas widziało i je zagadywać. Dobrym sposobem na motywowanie dziecka do leżenia na brzuchu i ćwiczenia mięśni jest kładzenie go na brzuszku na swoich kolanach (w poprzek) tak, by jego główka nie miała podparcia (znajdowała się poza naszymi kolanami).

Nie każde dziecko raczkuje

Nie wszystkie niemowlęta uczą się pełzać w jednym czasie, ale też droga do raczkowania bywa bardzo różna. Niektóre dzieci uczą się w dwa dni ładnie raczkować, inne potrzebują na to dwa miesiące. Pierwszym sukcesem jest oczywiście podniesienie brzuszka nad podłogę i utrzymanie ciężaru ciała na rękach i nogach, ale to nie gwarantuje i tak opanowania sztuki raczkowania. Wiele dzieci na początku zamiast raczkować do przodu, odpycha się do tyłu. Są dzieci, które w ogóle pomijają ten etap i znajdują inny sposób na przemieszczanie się np. ślizgają się na pupie siedząc. Niektóre prosto z pozycji siedzącej próbują łapać się czegoś wyżej i podciągać do stania.

Przygotuj się na to!

Pamiętaj, żeby nie zostawiać pełzającego dziecka bez nadzoru. Taki maluch jest w stanie nie tylko przemieścić się w miejsce dla niego niebezpieczne (np. w pobliże kontaktu czy kuchni), ale również jest w stanie sięgać i mocno ciągnąć różne napotkane przedmioty (np. zwisający ze stołu obrus czy przewód od telewizora). Czas pełzania to ostani moment na zabezpieczenie domu przed ciekawym świata maluchem (zaślepki do kontaktów, blokady na szafki i szuflady, ochraniacze na kanty to świetne wynalazki).

Nauka chodzenia

Dzieci uczą się chodzić także w różnym tempie. Najczęstszą teorią jest ta, że pierwsze kroki maluch stawia na pierwszy roczek. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli to nastąpi kilka miesięcy później, to też nie będzie to odstępstwem od normy. Opanowanie umiejętności samodzielnego chodzenia to ogromy krok milowy, który zmienia diametralnie życie dziecka i rodzica. Nie można od tej pory zostawić malucha samego choćby na chwilę, trudniej jest go upilnować. Dzieci chodzące zaczynają się buntować przeciwko jeżdżeniu w wózku i lubią uciekać. W nocy potrafią wyjść ze swojego łóżeczka. Z drugiej strony stają się bardziej samodzielne, w wielu czynnościach przestają potrzebować pomocy. Same również mogą być bardzo pomocne np. mogą coś nam podać lub przynieść.

Jak wygląda nauka chodzenia?

Faza I

Dziecko z pozycji siedzącej lub klęczącej podciąga się do pozycji stojącej, a gdy stanie na nóżkach, przemieszcza się niezdarnie do boku (ciągle się czegoś lub kogoś podtrzymując).

Faza II

Dziecko stoi z podparciem i jest w stanie zrobić bardziej stabilne kroczki np. trzymane za rączki przez dorosłego.

Faza III

Dziecko stojąc, puszcza się na chwilę i próbuje utrzymać równowagę. Potrafi puścić się jakiejś podpory i złapać się kolejnej.

Faza IV

Dziecko potrafi zrobić kroczek bez podparcia. Idąc w jakimś kierunku z podparciem, nagle puszcza się, robi krok, by złapać kolejny punkt do podparcia się.

Faza V

Maluch jest w stanie wykonać 2-3 kroki bez wsparcia. To pierwsze samodzielne kroczki dziecka, które warto uwiecznić na filmie.

Faza VI

Dziecko stabilnie chodzi bez wsparcia.

Nie przyspieszaj!

Częstym grzechem rodziców jest przyspieszanie nauki chodzenia u dziecka i wymuszanie na nim postawy, na którą nie jest jeszcze gotowe. Takie sztuczne przyspieszanie rozwoju może go wręcz zaburzyć. Nie wolno stawiać dziecka, które jeszcze samodzielnie nie stanęło na nóżkach, bo to grozi złą postawą. Tym bardziej nie należy z takim dzieckiem spacerować za rączki. Nie powinno się też wymuszać na dziecku chodzenia przy pomocy takich sprzętów jak chodzik czy szelki do chodzenia. Pozwólmy dziecku rozwijać się w swoim własnym tempie. Nie patrzmy na inne dzieci, które robią wszystko wcześniej. A jeśli bardzo niepokoi nas u dziecka wolniejsze tempo nabywania umiejętności przemieszczania się, skonsultujmy to z pediatrą.

Autor: Iza
Foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?