-Reklama-
teddyeddie

Pytania o ciążę – Położna odpowiada cz.3

Następna seria pytań o ciążę i połóg. Tym razem położna odpowiada na pytania o wygaszanie laktacji, starania o dziecko po poronieniu, o cesarkę na żądanie i wiele innych.

-Reklama-

Pytania o ciążę, cz. 3

Co zrobić aby szybciej zanikła laktacja ? Dziecko nie jest już przystawiane a piersi dalej nabrzmiałe .. jak odciągać, by mniej się zbierało pokarmu w piersi ?

Można pić napar z szałwii (1/2 szklanki 3 razy dziennie) oraz robić zimne okłady na piersi. Odciągać mleko tylko do uczucia ulgi, czyli minimalną ilość najlepiej ręcznie. W bardzo trudnych sytuacjach (najczęściej spowodowanych nagłym odstawieniem) może być konieczne podanie leków przepisywanych na receptę.

 

Witam. W połowie października poroniłam, obumarcie ciąży, 10 tydzień. Szpital, wywołanie krwotoku. Lekarz stwierdził, że bezpieczny okres to 3 miesiące i później możemy się starać. Nie ukrywam, że po tym wszystkim bardzo się boje. Proszę mi doradzić, czy powinnam wcześniej porobić badania i przede wszystkim jakie. Lekarz nic nie mówił… Chciałabym przygotować się do następnej ciąży i ustrzec przez kolejnym poronieniem. Dużo pań pisze, że ponowna ciąża jest zabezpieczona lekami i bardzo mnie to ciekawi. Byłabym wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam

Jest to bardzo trudny temat… Nie wiem jak cała sytuacja wyglądała w Pani przypadku i dlatego ciężko mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi, kiedy będzie dobry moment na starania o kolejną ciążę. Jeśli lekarz poinformował Panią, że czas 3 miesięcy jest wystarczający to prawdopodobnie tak właśnie jest w Pani przypadku. Co do badań to na pewno warto udać się do zaufanego lekarza ginekologa który przeprowadzi wywiad, zbada Panią i ewentualnie zleci konkretne badania. Na pewno warto przyjmować kwas foliowy. Co do zabezpieczenia kolejnej ciąży to nie jest to standardowa procedura, wszystko zależy od samopoczucia kobiety i wyników badań w aktualnie trwającej ciąży.

Witam jestem w 22 tyg od trzech dni na wieczór boli mnie kręgosłup na dole , ból przechodzi w dół brzucha. Boli przy wstawaniu. Biorę raz dziennie nospe , która pomaga . Byłam ostatnio u lekarza i wszystko było ok czy powinnam iść do lekarza?

Jeśli boli Panią kręgosłup, ale przechodzi po No-spie to nie kręgosłup, tylko brzuch boli Dla własnego spokoju radziłabym skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Od trzech dni odchodzi mi czop. Kiedy może zacząć się poród ?

W każdej chwili

 

Witam jestem w 11 tyg. ciąży przeszłam właśnie ostre zapalenie oskrzeli (tak napisał lekarz). Wiem, że może to bardzo zaszkodzić dziecku, szczególnie w I trymestrze ciąży, ale czy mogłaby mnie Pani jakoś uspokoić, że nie zawsze się to zdarza nie u każdej chorej kobiety? Wizytę u ginekologa mam za tydzień więc i tak wszystkiego się dowiem, ale chciałabym się trochę uspokoić. Pozdrawiam

Oczywiście, że nie zawsze może to być zagrożeniem dla dziecka. Skoro miała Pani zapalenie oskrzeli, to na pewno dostała Pani antybiotyk. Są antybiotyki, które można brać w ciąży i nie powodują żadnych problemów. Proszę się nie denerwować (stres na pewno może wpłynąć na dziecko negatywnie!). Przy najbliższej wizycie lekarz na pewno Panią zbada i uspokoi.

 

witam serdecznie , chciałam się zapytać czy jeżeli podczas porodu pacjentka uzna ze bóle towarzyszące porodowi są jednak nie do zniesienia przez nią i uważa ze nie da rady urodzić, to czy może prosić o cięcie cesarskie , jak do tego podchodzą położne odbierające poród ? Z góry dziękuje za informację.

W takiej sytuacji można prosić o leki łagodzące ból oraz o znieczulenie. Należy pamiętać, że cięcie cesarskie to poważna operacja i nie warto pochopnie się na nią decydować. Decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego nie zależy od położnej, a od lekarza.

 

Mam pytanie na początku ciąży robiłam glukozę na czczo wynik 99, lekarz zalecił krzywa cukrową 75 g glukozy i to był ok 15 tc wynik 89/163/162 stwierdził że później zrobimy jeszcze raz. ..ostatnio trafiłam do innego lekarza on stwierdził że mam cukrzycę ciążową i powiedział ze warto wprowadzić dietę. Bez szczegółów. .. wyjaśnień. .zaleceń. ..zgłupiałam nie wiem co robić. Może pani mi doradzi? To jest moja 3 ciąża, poprzednie porody SN dzieci duże oboje powyżej 4, 5kg. Jednak wcześniej cukry były ok. Proszę o radę.

Wynik wykonany po 2h jest nieprawidłowy, ale warto rozważyć powtórzenie badania. Dobrze by było także skonsultować wyniki z lekarzem diabetologiem.

 

aktualnie 37tydz , i mam strasznie dużo gęstego śluzu jasno żółtego , bezzapachowego i lekkie bóle podbrzusza jak na okres. Czy to normalne?

Prawdopodobnie Pani organizm przygotowuje się do porodu. Gdyby coś Panią niepokoiło można oczywiście skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 

Pytanie moje dotyczy skurczy twardnienia brzucha/macicy. Do tej pory macica „stawiała mi się ok 3-4razy na dobę ” obecnie 29tc i jest tych skurczy znacznie więcej. Często zdarza się tak że następuje to zaraz po tym jak po prostu usiądę odpocząć, ostatnio wzbudziło mnie w nocy, wieczorami przed tv po dłuższej przerwie zdarza się nawet 2 razy w ciągu 15 min. Muszę przyznać iż faktycznie są one nieregularne nie sprawiają mi dyskomfortu, nie bolą i nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy. Na ostatniej wizycie u endokrynolog poruszyłam ten temat i do wizyty która mam 9.01 dr zalecił mi aspargin 2× dziennie. To moja druga ciąża i albo nie miałam tak w poprzedniej albo po prostu nie pamiętam:) pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.

Opisywane przez Panią skurcze to skurcze Braxtona-Hicksa. Są to tzw. skurcze przepowiadające. Przygotowują one macicę do porodu. Nie są niczym groźnym, choć mogą być nieprzyjemne. Jak się pojawiają, można sobie pomóc zmieniając pozycję i głęboko i spokojnie oddychając.

 

Witam jestem w 31tc. Od paru dni boli mnie spojenie i pachwiny że czasem to chodzić nie mogę. Lekarza mam dopiero w środę, jestem po założonym szwie szyjkowym, dzidzia była ostatnio ułożona pośladkowo -czy to rozchodzą się kości do porodu ? To moja 3 ciąża, ale żadnym maleństwem tak wcześnie nie czułam takiego bólu

Trudno mi ocenić na odległość skąd bierze się ten ból. Na pewno należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Do porodu zostało jeszcze sporo czasu, więc nie można takich objawów bagatelizować.

 

Witam. Mam pytanie dotyczące soczewek kontaktowych podczas porodu. Czy można je mieć czy trzeba je zdjąć? Chciałabym widzieć mała po urodzeniu a okulary są zbyt kłopotliwe. Z góry dziękuję za odpowiedź

Jeśli nosi Pani soczewki przepuszczające powietrze, to można. Należy jednak pamiętać że gdyby zaszła konieczność wykonania cięcia cesarskiego to soczewki trzeba bezwzględnie zdjąć. Warto o tym pamiętać.

 

Jeśli chcecie zadać pytania położnej, piszcie na adres mailowy: [email protected]

 

Na pytania odpowiada:

fgrMonika, z zawodu i zamiłowania położna. Ukończyłam studia położnicze na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracowałam na sali porodowej, patologii ciąży, oddziale położniczym, noworodkowym i ginekologicznym, ale moim najbardziej ulubionym miejscem pracy jest zdecydowanie oddział noworodkowy. Obecnie jestem w trakcie odbywania kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Prywatnie – żona żołnierza oraz mama dwójki dzieci – Karolka (4 lata) i Hani (1,5 roku).
Mój blog: http://mammabest.pl/
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?