-Reklama-

Jak przetrwać święta z małym dzieckiem?

Uczestniczenie w świątecznych spotkaniach z niemowlęciem może rodzić kilka dylematów. Sprawdź, jak sprawić, by święta z małym dzieckiem były jedynie źródłem radości a nie zmartwień.

-Reklama-

Święta to dla większości z nas bardzo przyjemny czas spędzony z rodziną. Trudno jednak całkowicie wyeliminować obawy, z jakimi borykamy się na co dzień. Święta z małym dzieckiem wymagają nieco większej organizacji i wcześniej rozpisanego planu, więc warto przygotować się do nich na kilka tygodni przed i nie zostawiać ich przebiegu losowi. Jako mama nie możesz zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo po prostu tej chwili możesz nie mieć. O wiele lepiej zająć się przygotowaniami dużo wcześniej i tym samym zdjąć ze swojej głowy wiele problemów.

Jak przeżyć święta z małym dzieckiem?

1. Przygotowania z głową

Dopiero co zostałaś mamą, nie wymagaj od siebie zbyt wiele, jeśli chodzi o świąteczne przygotowania. Jak po raz pierwszy od wielu lat nie umyjesz okien  przed świętami, świat się nie zawali. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, podziel się nimi z innymi członkami rodziny. Odpuść gotowanie kilku potraw, nie bój się prosić o pomoc innych. Prezenty kupuj w sklepach internetowych lub zleć mężowi. W tym roku wszyscy powinni być dla ciebie wyrozumiali.

2. Trzymaj się wypracowanego porządku dnia

Każde małe dziecko kocha rutynę. Jeśli zdążyliście wypracować swój własny rytm dnia, nie zmieniajcie go nawet pod wpływem świąt. Pory karmienia czy drzemek dziecka powinny być codziennie takie same. Dzięki temu maluch nie odczuje stresu i nawet w święta będzie się czuć bezpiecznie. Ustal zatem z rodziną porę spotkań na taką, która pozwoli ci utrzymać wypracowany porządek dnia np. po drzemce. Uszanuj potrzeby dziecka np. dotyczące karmienia, nawet jeśli jesteś akurat sama w trakcie rodzinnego obiadu.

3. Zabierz ze sobą w gości wszystkie niezbędniki

Nie daj się zaskoczyć. Bądź przygotowana na to, że malucha będzie trzeba nie tylko przewinąć czy nakarmić, ale nawet i przebrać, jeśli się zabrudzi. Nie zapomnij o rzeczach, które sprawiają, że dziecko jest spokojniejsze np. o ulubionym kocyku, szumiącym misiu czy smoczku.Weź ze sobą również kilka zabawek, którymi zajmiesz malucha, gdy będziesz chciała np. zjeść.

4. Nie strój dziecka w niewygodne ubranka

Niestety wiele mam ma tendencję do ubierania dziecka w prawdziwie odświętne stroje, nie zawsze praktyczne i nie zawsze wygodne. Tiulowa spódniczka dla dziewczynki, która nie chodzi czy też sztywna koszula z muchą dla niemowlęcia to bardzo zły pomysł. Załóż dziecku ładne ubranko, ale nie pozbawiaj go komfortu. Wybieraj miękkie materiały i nieskomplikowane kroje. Inaczej twoje święta będą po brzegi wypełnione marudzeniem.

5. Zapewnij dziecku bezpieczne miejsce

Jadąc w gości, upewnij się, że znajdzie sie tam miejsce dla twojego malucha by np. mógł sobie uciąć w spokoju drzemkę. Zwróć uwagę, czy w danym miejscu nie ma np. groźnych zwierząt, które mogłyby negatywnie zareagować na małe dziecko. Jeśli odwiedzasz z maluchem rodzinę, w której są małe dzieci, dowiedz się, czy są zdrowe. Nie zostawiaj też swojego dziecka pod opieką innych starszych dzieci. Miej swojego malucha zawsze przy sobie, na oku. Święta to czas podwyższonego ryzyka. Zwykle jest dużo ludzi, zamieszania i wystarczy chwila nieuwagi, by skończyło się to źle.

6. Nie panikuj

Musisz zrozumieć, że te święta mogą nie być idealne. Że np. nie posiedzisz zbyt długo przy stole, że nie będziesz mieć czasu ze wszystkimi pogadać, a i energii nie będziesz mieć na długie biesiadowanie. Być może twoje dziecko dostanie prezenty, których jako matka nie chciałabyś mu nigdy kupić, wujek rzuci jakiś niewybredny żarto o karmieniu piersią. Grunt to się nie przejmować i nie panikować. To tylko święta. I nie bój się wyjść wcześniej niż zwykle, jeśli poczujesz, że to właściwa pora na powrót do domu.

7. Nie bój się odmawiać

Jeśli twoje dziecko jest noworodkiem lub bardzo źle reaguje na wizyty w nowych miejscach czy obcych mu ludzi, nie zmuszaj się do spędzania świąt na tłocznych przyjęciach. Jako matka wiesz najlepiej, czego potrzebuje twoje dziecko. Jeśli masz obawy, czy twój maluch spokojnie przetrwa tę świąteczną gorączkę lub długą podróż do rodziny, znajdź rozwiązanie. Możesz ograniczyć wasze wizyty do minimum w tym roku i np. spędzić te święta w mniejszym gronie. Zamiast jeździć w Wigilię od jednej rodziny do drugiej, możesz zaproponować wigilijną kolację (każdy coś przynosi) u siebie w domu. Dzięki temu twój maluch będzie spokojniejszy, a i ty lepiej zniesiesz te święta. Jeśli postanowisz spędzić te dni w gronie najbliższych, dalsza rodzina na pewno zrozumie, że jako młoda matka dbasz o dobro swojego dziecka i wybaczy ci nieobecność. Nie przejmuj się, w przyszłym roku będzie już dużo łatwiej!

Powodzenia!

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również