-Reklama-

Przerwane oczekiwanie

Zazwyczaj ciąża oraz narodziny dziecka są dla kobiety oraz jej bliskich, wyjątkowym wydarzeniem. Prawidłowy jej przebieg dostarcza wiele radości już na etapie samego oczekiwania przyjścia na świat noworodka. Czasami jednak może dojść́ do komplikacji, na skutek których, to oczekiwanie zostaje przerwane. Nie są to łatwe sytuacje zarówno dla kobiety i jej najbliższych, ale również dla personelu medycznego. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. O tym jak przejść przez ten najtrudniejszy czas w życiu i gdzie szukać pomocy mówi położna, Małgorzata Drężek – Skrzeszewska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

-Reklama-

Poronienie – temat tabu

Cisza, która zbyt często towarzyszy problemom poronienia, czyni je tematem tabu. A być może wyjście z takiego kręgu milczenia, stanowiłoby pomoc nie tylko dla kobiety, ale także dla najbliższych – partnera, rodziny, przyjaciół – którzy chcą, ale nie zawsze wiedzą jak mogą zapewnić jej wsparcie po trudnych przeżyciach. Wiele kobiet zadaje sobie pytania: Dlaczego tak się stało? Czy mogłam temu zapobiec? Czy to się powtórzy? Jakie badania powinnam zrobić….?

Warto aby każda kobieta i jej najbliżsi mieli świadomość, że w tej sytuacji mogą liczyć na pomoc wielu specjalistów – położnych, ginekologów, położników, psychologów, neonatologów. To oni pomagają im zrozumieć zarówno fizyczne, jak i emocjonalne reakcje kobiety. Pomagają się odnaleźć w zakresie procedur postępowania i dokonywaniu świadomych decyzji i wyborów. Kobiety muszą mieć prawo do emocjonalnych świadectw, wzruszających opowieści o osobistych przeżyciach, tak by te ciężkie chwile choć trochę stały się lżejsze. Ale co istotne, każda z nich powinna znać swoje prawa, wśród których znajdują się: prawo do opieki medycznej (każda ciężarna na terenie Polski jest objęta ubezpieczeniem), prawo do informacji i podejmowania decyzji, opieki psychologa, intymności i szacunku, a także prawo do rejestracji, pogrzebu i pochówku dziecka (niezależnie od czasu trwania ciąży).

Gdzie szukać pomocy?

Co istotne kobiety mogą także szukać informacji i wsparcia w organizacjach społecznych i w grupach nieformalnych, takich jak:

– Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu

– Fundacja Ciche Skrzydła

– Fundacja Nagle Sami

– Fundacja Ernesta

– Fundacja Tęczowy Kocyk

Opieka i edukacja

Opieka nad pacjentkami będącymi w tych szczególnych sytuacjach jest więc niezwykle ważna, przy czym ma wyjątkowo złożony charakter. Wciąż niedoceniana jest konieczność edukacji rodziny i przyjaciół o psychospołecznych aspektach prokreacji (w tym o niepowodzeniach prokreacyjnych), aby mogli tworzyć bardziej przyjazne i wspierające rodziców środowiska. Kobiety w wieku prokreacyjnym, powinny być objęte edukacją w zakresie sposobów mobilizowania wsparcia dla siebie w razie niepowodzenia prokreacyjnego, tak aby mogły dawać sobie wzajemne wsparcie. Bo któż lepiej zrozumie uczucia i emocje kobiety, która sama straciła dziecko…?

autor: położna Małgorzata Drężek – Skrzeszewska, laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal

_______________________

Położna na medal to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 30 września 2022 r. Głosy na nominowane położne można oddawać do 31 grudnia 2022 r. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal, a pomysłodawcą i głównym organizatorem AMA – Akademia Malucha Alantan oraz Zakłady Farmaceutyczne UNIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...