-Reklama-

Co powinno pić dziecko?

Od kiedy dopajać dzieci? Co i ile powinno pić niemowlę i kilkulatek? Jaka woda jest najzdrowsza dla maluchów. Dowiedz się wszystkiego na temat nawadniania dzieci.

-Reklama-

 

Noworodek nie potrzebuje dopajania

Niestety mit przepajania noworodków jest wciąż żywy. W dużej mierze „dzięki” babciom, które uważają, że każde małe dziecko trzeba poić i to najlepiej glukozą. To szkodliwa rada, bo po pierwsze: malutkie dziecko nie potrzebuje dopajania czymkolwiek poza mlekiem, a wręcz może się to okazać dla niego niebezpieczne, po drugie: podawanie glukozy może mieć zły wpływ na późniejsze nawyki żywieniowe dziecka. Dziecko do trzeciego miesiąca życia nie powinno być dopajane, a jeśli już zdecydujemy się go napoić – trzeba bardzo uważać, by nie podać maluchowi zbyt dużej ilości płynu. Dużym zagrożeniem jest bowiem tzw. przewodnienie, czyli zatrucie wodne. Nerki małego dziecka mogą mieć problem z filtrowaniem podawanej w dużych ilościach wody.

Dopajanie a karmienie piersią

Dziecko karmione piersią na żądanie nie powinno być dopajane. Maluch sam upomina się o picie, jeśli czuje pragnienie, a mleko matki świetnie zaspokaja u niego tę potrzebę. Pokarm mamy jest w początkowej fazie karmienia bardzo rozwodniony i dlatego zastępuje wszelkie napoje. Według zaleceń WHO dziecko do 6. miesiąca życia powinno być karmione jedynie mlekiem mamy, bez dopajania czymkolwiek.

Dopajanie a karmienie mlekiem modyfikowanym

Większość mam uważa, że skoro mleko modyfikowane jest gęste i treściwe, niemowlę trzeba dodatkowo poić, by np. nie miało problemów z zaparciami. Tak do końca nie jest. Mleko modyfikowane zrobione w odpowiednich proporcjach dostatecznie zaspokaja pragnienie dziecka. Odpowiada za to specjalnie opracowana formuła mieszanki. Jeśli maluch normalnie się wypróżnia, nie narzeka na ból brzuszka czy gazy, nie trzeba go dopajać, dopóki mleko stanowi jego jedyny pokarm.

Kiedy dopajać dziecko?

  • Gdy w diecie dziecka pojawiły się pokarmy stałe
  • Gdy maluch cierpi na zatwardzenia, miewa kolki i gazy
  • Gdy dziecko ma gorączkę
  • Gdy dziecko ma biegunkę
  • Gdy dziecko dużo ulewa
  • Gdy dziecko zdradza objawy odwodnienia

Ile powinno pić dziecko?

Wszystko zależy od wieku,a tak naprawdę wagi dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że małym dzieciom lepiej dawać częściej mniejsze ilości płynów, niż większe ilości rzadziej. Duża ilość wody podana za jednym razem może nie być przyswojona przez mały organizm, może też wywołać wymioty.

Jakie są zatem normy dotyczące pojenia dziecka? Uważa się, że dziecko powinno pić codziennie około 100 ml wody na każdy kilogram masy, do uzyskania wagi 10 kg. Gdy dziecko przekroczy tę masę, zapotrzebowanie na wodę spada do 50 ml na każdy kolejny z dziesięciu kilogram. Dziecko ważące ponad 20 kg powinno pić dodatkowo 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg. Trzeba jednak pamiętać, ze jest to całkowite zapotrzebowanie na wodę, a nie reguła dotycząca samego picia. Wiele wody dziecko przyjmuje przecież również w rozmaitych posiłkach np. zupach.

Co podawać dziecku do picia?

Najlepszym i najzdrowszym napojem dla dziecka jest woda. To ona powinna stanowić główne źródło zaspokajania pragnienia u malucha. W przypadku najmłodszych dzieci, wystarczą minimalne ilości. Sama woda powinna być przegotowana i letnia, najlepiej źródlana a nie mineralna. Nie należy podawać dzieciom wody gazowanej.

Po ukończeniu przez dziecko roku, może ono zacząć pić wodę niskozmineralizowaną i nieprzegotowaną. Po ukończeniu trzech lat, woda do picia może być już średniomineralizowana. Taka woda nie może zawierać więcej niż 20 mg/l sodu i siarczanów oraz nie więcej niż 1,5 mg/l fluorków.

Dziecko a woda filtrowana

Zamiast kupować wodę w butelkach, możemy filtrować wodę z kranu. To pozwoli nam na znaczącą oszczędność, a przy okazji ułatwi nam życie. Instytut Matki i Dziecka wydał opinię, że przegotowaną i przefiltrowaną wodę można podawać dzieciom powyżej 1 roku życia. Jak wiadomo, woda z kranu zawiera zanieczyszczenia mechaniczne, metale ciężkie, chlor, ale też sole wapnia i magnezu. To składniki niekorzystne dla dziecięcych nerek, dlatego należy je eliminować z podawanej dzieciom wody. I właśnie z tym świetnie sobie radzą profesjonalne filtry do wody.

Jakie filtry do wody wybierać?

Oferta filtrów jest bardzo szeroka. Znana i ceniona marka Aquaphor oferuje m.in. filtry nakranowe, podzlewozmywakowe czy podróżne. Najpopularniejszymi filtrami są te, w które są wyposażone specjalne dzbanki filtrujące. Dzbanki to bardzo wygodny sposób na oczyszczanie wody. Dzięki wymiennym wkładom filtrującym, niewielkim kosztem możemy cieszyć się nieustannie z czystej wody i używać jej nie tylko do picia, ale i przygotowania posiłków.

Godnymi polecenia są wkłady B100-25 MAXFOR, które uzyskały rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. To filtry bardzo skuteczne, oczyszczające wodę z najbardziej niebezpiecznych substancji takich jak:

  • mechaniczny osad (szlam, piasek, rdza),
  • chlor, chloroform i inne związki chloru organicznego,
  • metale ciężkie: żelazo, ołów, rtęć, miedź,
  • produkty ropopochodne,
  • fenole.

Filtry B100-25 MAXFOR są bardzo wydajne, starczają na około 2 miesiące. W zależności od potrzeb, możemy dobrać do nich dowolny dzbanek. Dzbanki różnią się między sobą kolorem, kształtem i pojemnością. Jest w czym wybierać.

Artykuł sponsorowany
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również