Poród VBAC – co to takiego?
Skrót VBAC oznacza Vaginal Birth After Caesarean, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza poród naturalny po cesarskim cięciu. Termin ten stosowany jest w odniesieniu do kobiet, które po porodzie przez CC rodzą kolejne dziecko w sposób naturalny. Poród VBAC nie jest normą. Nie zawsze kobieta może po wykonanym już u niej cesarskim cięciu urodzić następne dziecko pochwowo. Wpływa na to wiele czynników. Sama chęć i motywacja ciężarnej tu nie wystarczy. Decyzję o VBAC podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią ciąży, także tą wcześniejszą i stanem zdrowia przyszłej mamy oraz jej dziecka.
Czy poród VBAC jest bezpieczny?
Uważa się, że poród naturalny po cesarskim cięciu jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że decyzję o nim podjęto w oparciu o wskazania medyczne. Czasem taki poród jest obciążony ryzykiem i wtedy ze względów bezpieczeństwa odradza się go ciężarnej. Największe szanse na poród VBAC mają kobiety z dobrą historią zdrowotną. Jeśli ciąża przebiega książkowo, poród następuje spontanicznie, a dziecko i jego mama są zdrowi, taki poród ma szansę na powodzenie.
Ryzyko związanie z porodem VBAC
Nikt nie zagwarantuje nam, że poród VBAC jest całkowicie wolny od ryzyka. Ono zawsze istnieje, zresztą tak jak przy każdym porodzie. Największym ryzykiem w porodzie naturalnym po CC jest pęknięcie blizny w macicy po cesarskim cięciu. To mimo wszystko niskie ryzyko, bo zdarza się ono zaledwie u 0,5% kobiet rodzących w ten sposób. Z tego powodu lekarze przed podjęciem decyzji o porodzie VBAC muszą wykluczyć takie ryzyko, a w trakcie porodu jeszcze uważniej monitorować całą sytuację. Z czym się wiąże pęknięcie macicy? W najgorszym przypadku może być to wskazaniem do usunięcia macicy w całości.
Czy poród VBAC jest możliwy w domu?
Poród domowy to raczej zły pomysł dla mamy, która wcześniej rodziła przez cesarskie cięcie. Jednym z warunków bezpiecznego porodu VBAC jest możliwość interwencji chirurgicznej. Rodząca powinna rodzic w warunkach szpitalnych, by w razie nieprzewidzianych komplikacji, można było podjąć natychmiastową decyzję np. o wykonaniu CC. Pamiętajmy, że nie zawsze poród VBAC – mimo jego zaplanowania, dochodzi do skutku. Czasem sytuacja podczas porodu się zmienia, pojawiają się nieprzewidziane okoliczności, a wtedy trzeba szybko reagować.
Kiedy nie można urodzić naturalnie po cesarskim cięciu?
Najczęstszymi przeciwwskazaniami do porodu VBAC są następujące okoliczności:
- Wcześniejsze cesarskie cięcie było bardzo skomplikowane
- Nadal istnieje powód, dla którego wykonano u ciężarnej cesarskie ciecie
- Ciężarna przeszła już 2 lub więcej cesarskich cięć
- Kiedyś już doszło do pęknięcia macicy
- Ciężarna przeszła operację na macicy np. wycięcie mięśniaków
- Ciąża jest mnoga
- Od poprzedniej ciąży minęło mniej niż 1,5 roku
- Istnieją czynniki, które uniemożliwiają poród naturalny np. złe ułożenie dziecka, wysokie ciśnienie krwi, makrosomia płodu
Zalety porodów VBAC
Poród naturalny po cesarskim cięciu ma wiele atutów. Są to m. in.:
- ograniczone ryzyko powikłań np. infekcji czy zakrzepów (po porodzie naturalnym jest ich zdecydowanie mniej niż po CC),
- krótszy czas rekonwalescencji po porodzie,
- zmniejszone ryzyko powikłań w kolejnych ciążach,
- mniejsze ryzyko problemów z oddychaniem u dziecka.
Chcesz mieć poród VBAC? Pamiętaj o tych rzeczach!
Jeśli masz za sobą cesarskie cięcie, a pragniesz urodzić kolejne dziecko siłami natury, powiedz o tym swojemu ginekologowi. To on powinien podjąć decyzję, czy kwalifikujesz się do porodu VBAC. Jeśli wybierasz położną do porodu, znajdź taką, która ma doświadczenie w tego typu porodach. Bardzo ważne w tego typu porodzie jest twoje nastawienie i samopoczucie. Musisz być przekonana do takiego rozwiązania. Jeśli nie jesteś, bardzo się boisz, myślisz o zagrożeniach, porozmawiaj z innymi mamami, które mają to doświadczenie za sobą. Na sali porodowej zapewnij sobie wsparcie bliskiej osoby, możesz rozpatrzyć zatrudnienie douli. Ważne jest także fizyczne przygotowanie do takiego porodu. Dbaj o siebie w ciąży, dobrze się odżywiaj i bądź aktywna fizycznie – to wszystko wpływa na przebieg porodu. Im lepsza kondycja twojego organizmu, tym większa szansa na poród VBAC zakończony powodzeniem.