-Reklama-
teddyeddie

Poród z psychologicznego punktu widzenia, czyli w czym doula może pomóc młodej matce?

Burza hormonalna oraz perspektywa wejścia w nową rolę sprawiają, że kobieta w ciąży doświadcza wszystkich emocji ze zdwojoną siłą. Kulminacyjnym momentem jest poród. Jak właściwie przygotować się do tej chwili, tak by możliwie zredukować stres i zapewnić sobie komfort psychiczny? Zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia w trakcie porodu to podstawa, warto jednak przygotować osobę towarzyszącą do tego wydarzenia albo też pomyśleć o innej opcji, jaką jest doula.

-Reklama-

Kim jest doula?

W dzisiejszych czasach rodziny wielopokoleniowe są już rzadkością. Młode matki często muszą ze wszystkim radzić sobie same i tylko w nielicznych przypadkach mogą liczyć na codzienne wsparcie siostry, matki, czy babki. I właśnie w tym momencie bardzo pomocna może się okazać obecność wykwalifikowanej douli. Jest to kobieta doświadczona we własnym macierzyństwie, która posiada fachowe przygotowanie do tego, by zapewnić młodej matce i jej rodzinie kompleksowe wsparcie niemedyczne, zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu oraz połogu.

Doula oferuje opiekę fizyczną, informacyjną, ale przede wszystkim emocjonalną.

Wszystko zaczęło się w latach 70 tych, kiedy to amerykańscy lekarze i badacze Marshall Klaus i John Kennel odkryli, że duży wpływ na przebieg porodu, a także na samopoczucie po nim miała wpływ życzliwa obecność innej osoby. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach doule funkcjonują już od kilkunastu lat, a ich pozycja i znaczenie rośnie z każdym rokiem coraz bardziej. W Polsce od 2011 działa Stowarzyszenie Doula w Polsce, które zrzesza i kształci wykwalifikowane doule.

Nie da się ukryć, że poród, szczególnie pierwszy, wiąże się z obawami. Młode matki, które miały oparcie w innej kobiecie, rzadziej decydowały się na znieczulenie farmakologiczne, szybciej dochodziły do siebie po porodzie i łatwiej nawiązywały autentyczną, głęboką więź ze swoim dzieckiem.

Pomocna dłoń dla przyszłej mamy

W Polsce świadomość istnienia profesji douli wciąż jest niewielka. A rola jaką może odegrać w czasie porodu bądź w całym procesie przygotowań okołoporodowych jak ogromna. Każda kobieta w ciąży potrzebuje troskliwej opieki i poczucia bezpieczeństwa, a zindywidualizowana pomoc to najlepsze co może sobie podarować na ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas w życiu.

“Dobre przygotowanie to w dużej mierze dbałość o rzeczy, które w pierwszej chwili mogą wydawać się szczegółem, a w rzeczywistości mają ogromne znaczenie” – podkreśla Natalia Mińska, wykwalifikowana doula. “Pierwsza sprawa to przejście przez całą sferę techniczno-organizacyjną, czyli skompletowanie wyprawki, urządzenie pokoju dla maluszka, kupno wózka, wreszcie wybór szpitala. Większość kobiet kończy na tym etapie swoje przygotowania, tymczasem to nie wszystko. Ważne są także inne kwestie, o których często zapominamy, takie jak: stworzenie planu porodowego, wybór szkoły rodzenia, kompletowanie torby porodowej, i najważniejsze: uważność na samą siebie, regularne zadawanie sobie pytania: “co jest dla mnie ważne?”. – dodaje doula.

Kobieca relacja i jej znaczenie

Kluczowa rola douli przypada na okres samego porodu, a także bezpośrednio po nim. Doula zapewnia wsparcie rodzącej 24 godzinę na dobę w okresie terminu porodu (dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po planowanym terminie). Jest z nią w stałym kontakcie telefonicznym, mailowym, a finalnie towarzyszy kobiecie przy porodzie i jest z nią tak długo jak wymaga tego sytuacja.

Opieka douli w czasie samego porodu obejmuje między innymi masaż, pomoc przy wykonywaniu czynności higienicznych, wspieranie rodziny, w tym również przyszłego ojca. Jednak przede wszystkim jej rola opiera się na emocjonalnej i fizycznej obecności przy rodzącej: rozmowie, byciu blisko, uspakajaniu i wyciszaniu. Z pozoru są to drobne gesty, które jednak w rzeczywistości mają ogromne znaczenie dla młodej matki. Ważne jednak, aby jednoznacznie podkreślić, że doula to profesja zupełnie odrębna od instytucji położnej. Bez asysty tej drugiej doula w żadnym wypadku nie bierze udziału w porodzie.

Obecność wykwalifikowanej douli i dobrej położnej to przepis na dobry poród, warto zadbać o siebie w tak wyjątkowej chwili, którą zapamiętamy do końca życia.

Zobacz jeszcze:

Czy szkoła rodzenia jest potrzebna? Co sądzą mamy

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?