-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Poród z psychologicznego punktu widzenia, czyli w czym doula może pomóc młodej matce?

Burza hormonalna oraz perspektywa wejścia w nową rolę sprawiają, że kobieta w ciąży doświadcza wszystkich emocji ze zdwojoną siłą. Kulminacyjnym momentem jest poród. Jak właściwie przygotować się do tej chwili, tak by możliwie zredukować stres i zapewnić sobie komfort psychiczny? Zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia w trakcie porodu to podstawa, warto jednak przygotować osobę towarzyszącą do tego wydarzenia albo też pomyśleć o innej opcji, jaką jest doula.

-Reklama-

Kim jest doula?

W dzisiejszych czasach rodziny wielopokoleniowe są już rzadkością. Młode matki często muszą ze wszystkim radzić sobie same i tylko w nielicznych przypadkach mogą liczyć na codzienne wsparcie siostry, matki, czy babki. I właśnie w tym momencie bardzo pomocna może się okazać obecność wykwalifikowanej douli. Jest to kobieta doświadczona we własnym macierzyństwie, która posiada fachowe przygotowanie do tego, by zapewnić młodej matce i jej rodzinie kompleksowe wsparcie niemedyczne, zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu oraz połogu.

Doula oferuje opiekę fizyczną, informacyjną, ale przede wszystkim emocjonalną.

Wszystko zaczęło się w latach 70 tych, kiedy to amerykańscy lekarze i badacze Marshall Klaus i John Kennel odkryli, że duży wpływ na przebieg porodu, a także na samopoczucie po nim miała wpływ życzliwa obecność innej osoby. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach doule funkcjonują już od kilkunastu lat, a ich pozycja i znaczenie rośnie z każdym rokiem coraz bardziej. W Polsce od 2011 działa Stowarzyszenie Doula w Polsce, które zrzesza i kształci wykwalifikowane doule.

Nie da się ukryć, że poród, szczególnie pierwszy, wiąże się z obawami. Młode matki, które miały oparcie w innej kobiecie, rzadziej decydowały się na znieczulenie farmakologiczne, szybciej dochodziły do siebie po porodzie i łatwiej nawiązywały autentyczną, głęboką więź ze swoim dzieckiem.

Pomocna dłoń dla przyszłej mamy

W Polsce świadomość istnienia profesji douli wciąż jest niewielka. A rola jaką może odegrać w czasie porodu bądź w całym procesie przygotowań okołoporodowych jak ogromna. Każda kobieta w ciąży potrzebuje troskliwej opieki i poczucia bezpieczeństwa, a zindywidualizowana pomoc to najlepsze co może sobie podarować na ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas w życiu.

“Dobre przygotowanie to w dużej mierze dbałość o rzeczy, które w pierwszej chwili mogą wydawać się szczegółem, a w rzeczywistości mają ogromne znaczenie” – podkreśla Natalia Mińska, wykwalifikowana doula. “Pierwsza sprawa to przejście przez całą sferę techniczno-organizacyjną, czyli skompletowanie wyprawki, urządzenie pokoju dla maluszka, kupno wózka, wreszcie wybór szpitala. Większość kobiet kończy na tym etapie swoje przygotowania, tymczasem to nie wszystko. Ważne są także inne kwestie, o których często zapominamy, takie jak: stworzenie planu porodowego, wybór szkoły rodzenia, kompletowanie torby porodowej, i najważniejsze: uważność na samą siebie, regularne zadawanie sobie pytania: “co jest dla mnie ważne?”. – dodaje doula.

Kobieca relacja i jej znaczenie

Kluczowa rola douli przypada na okres samego porodu, a także bezpośrednio po nim. Doula zapewnia wsparcie rodzącej 24 godzinę na dobę w okresie terminu porodu (dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po planowanym terminie). Jest z nią w stałym kontakcie telefonicznym, mailowym, a finalnie towarzyszy kobiecie przy porodzie i jest z nią tak długo jak wymaga tego sytuacja.

Opieka douli w czasie samego porodu obejmuje między innymi masaż, pomoc przy wykonywaniu czynności higienicznych, wspieranie rodziny, w tym również przyszłego ojca. Jednak przede wszystkim jej rola opiera się na emocjonalnej i fizycznej obecności przy rodzącej: rozmowie, byciu blisko, uspakajaniu i wyciszaniu. Z pozoru są to drobne gesty, które jednak w rzeczywistości mają ogromne znaczenie dla młodej matki. Ważne jednak, aby jednoznacznie podkreślić, że doula to profesja zupełnie odrębna od instytucji położnej. Bez asysty tej drugiej doula w żadnym wypadku nie bierze udziału w porodzie.

Obecność wykwalifikowanej douli i dobrej położnej to przepis na dobry poród, warto zadbać o siebie w tak wyjątkowej chwili, którą zapamiętamy do końca życia.

Zobacz jeszcze:

Czy szkoła rodzenia jest potrzebna? Co sądzą mamy

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?