-Reklama-

Poród kleszczowy – co trzeba o nim wiedzieć

Termin "poród kleszczowy" może dla wielu osób wydawać się czymś niebezpiecznym i budzącym strach, jednakże w niektórych przypadkach jest to sposób na uratowanie zarówno życia matki, jak i dziecka podczas porodu. Zdarza się on stosunkowo rzadko, jednakże warto dowiedzieć się na wszelki wypadek, na czym tak naprawdę polega poród kleszczowy, aby nie stresować się niepotrzebnie na zapas. Wbrew pozorom nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania porodu kleszczowego i na czym to polega?

-Reklama-

Czym tak naprawdę jest złowrogo brzmiący poród kleszczowy?

Czasami podczas porodu pojawiają się pewne komplikacje, które stanowią realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia matki i dziecka. Niektóre kobiety są tak bardzo wycieńczone już w połowie porodu, że nie mają siły przeć. Wówczas z pomocą przychodzi poród kleszczowy.

Podobnie zresztą jest w przypadku kobiet z wadami serca. Za pomocą kleszczy położniczych łatwiej jest wydobyć na świat noworodka. Trzeba pamiętać o tym, że przedłużająca się druga faza porodu może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Wskazaniami do porodu kleszczowego są także odejście zielonych wód płodowych i wypadnięcie pępowiny. Poród kleszczowy możliwy jest jednak wyłącznie przy odpowiednim ułożeniu głowy dziecka w kanale rodnym i przy pełnym rozwarciu szyjki macicy (w przeciwnym razie może dojść do zbyt mocnego uszkodzenia krocza i samej szyjki). Jeśli częścią przodującą nie jest głowa dziecka, nie można wspomóc się kleszczami. Wymogiem do porodu kleszczowego jest także przebicie pęcherza płodowego, jeśli nie doszło wcześniej do jego samoczynnego pęknięcia.

Jeśli z kolei głowa dziecka nie znajduje się wystarczająco nisko w kanale rodnym czy też ułożone jest ono pośladkowo, użycie kleszczy położniczych jest niemożliwe i konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Jak wygląda poród kleszczowy?

Pierwszym krokiem podczas porodu kleszczowego jest rozcięcie tkanki pochwy podczas skurczu, dzięki czemu zwykle kobieta tego nie czuje. Kolejnym etapem jest wsunięcie kleszczy i ulokowanie ich ramion na głowie dziecka tak, aby ją nimi objąć, po czym zamyka się ramiona kleszczy zamkiem. Teraz lekarz może przejść do ściągania płodu w dół za pomocą kleszczy w stronę pochwy. Wykonywane jest to zgodnie z naturalnym rytmem skurczów macicy. Gdy głowa dziecka znajdzie się poza ciałem matki, możliwe jest ściągnięcie kleszczy i dokończenie porodu w tradycyjny sposób.

Po użyciu kleszczy często na skórze głowy dziecka pojawiają się otarcia oraz mogą wystąpić siniaki i krwiaki, ale ślady te samoczynnie znikają w stosunkowo szybkim czasie. Ze względu na dość spore cięcia tkanek u kobiety połóg po porodzie kleszczowym jest trudniejszy i bardziej męczący dla niż przy porodzie normalnym. Młoda mama odczuwa przez dłuższy czas dyskomfort, a rany dłużej się goją.

WPIS GOŚCINNY
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również