-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak pomóc dziecku przetrwać szczepienie lub zastrzyk?

Szczepienia spędzają sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie tylko w kwestii dylematu jakie szczepienie wybrać, ale też w odniesieniu do strachu dziecka przed ukłuciem. Czy da się zminimalizować stres dziecka przed szczepieniem? Jak to zrobić, by szczepienie czy zastrzyk nie były traumatycznym przeżyciem dla naszej pociechy?

-Reklama-

Grozę szczepienia dziecka powoduje konieczność wykonania nakłucia. Podobnie jest z zastrzykiem czy pobieraniem krwi. Wszystkie te działania powodują ogromny strach przed pójściem do lekarza. Zestresowane dziecko trudniej znosi kłucie, czasem je wręcz uniemożliwia. Stach dziecka udziela się także rodzicowi, który na samą myśl pójścia na szczepienie czy zastrzyk z dzieckiem wolałby sam poddać się iniekcji. Na szczęście według psychologów są sposoby na to, by kłucie igłą nie było aż tak stresujące i nie powodowało traumy.

 

Jak pomóc dziecku przetrwać szczepienie lub zastrzyk?

 

  1. Bądź szczery

Dziecko musi wiedzieć, że zastrzyk, szczepienie bądź pobieranie krwi to rzecz konieczna dla jego dobra. Warto więc wytłumaczyć swojemu maluchowi, na miarę jego wieku, co daje ukłucie i jak wpłynie na jego zdrowie. Szczerość to także mówienie prawdy o tym, że ukłucie może boleć. Przecież dobrze wiemy, że to boli – dlatego nie ma co tego faktu pomijać, bo dziecko po wszystkim poczuje się oszukane i przestanie nam ufać przy kolejnym razie. Uczciwiej jest powiedzieć, że to chwilowy ból, który mija w okamgnieniu niż mówić, że to nic nie boli.

 

  1. Powiedz wcześniej

Częstym pytaniem rodziców jest, kiedy powiedzieć dziecku o szczepieniu czy zastrzyku. Najlepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ale też nie mówić zbyt wcześnie, by dziecko nie musiało się przez kilka dni martwić tym, co je czeka. Najlepszym czasem na powiedzenie o kłuciu według psychologów jest poranek dnia, w którym jesteśmy umówieni na wizytę w przychodni. By zminimalizować stres, który się pojawi po usłyszeniu przez dziecku takiej informacji, należy zapowiedzieć mu też to, co fajnego zrobimy po szczepieniu np. pójdziemy na lody lub do kina.

 

  1. Zachowaj spokój

Dzieci bardzo dobrze odczytują nasze emocje. Nasz strach czy stres często im się udziela, dlatego warto zadbać również o swoje dobre samopoczucie. Badania wykazują, że niepokój dziecka przed szczepieniem w dużej mierze wynika ze zdenerwowania rodzica. Z tego powodu należy uspokoić najpierw siebie a potem dziecko. Inaczej będziecie się wzajemnie „nakręcać”.

 

  1. Nie rób z tego wielkiego „halo”

Pójście na zastrzyk czy szczepienie powinno być zwykłą rutyną, dlatego nie należy wyolbrzymiać tego wydarzenia do rangi jakiegoś wielkiego wyzwania. Nie powtarzaj dziecku co chwilę – wszystko będzie dobrze. Potraktuj to, jak normalną rutynową wizytę u lekarza, przed którą nie zapewniasz dziecka co kilka minut, że wszystko będzie w porządku. Takie zachowanie mogłoby wzbudzić jego niepokój.

 

  1. Unikaj siłowego rozwiązania

Często pielęgniarka robiąca zastrzyk czy pobierająca krew prosi rodzica dziecka, by mocno uchwycił je tak, by nie miało możliwości się ruszyć. To, choć na pewno ułatwia pracę pielęgniarki, wzmaga stres i budzi przerażenie w samym dziecku. Ono nagle dostrzega, że to jest bardzo zła sytuacja i może oznaczać jakieś niebezpieczeństwo, dlatego jego opór w takim momencie jeszcze bardziej się wzmaga. Zamiast więc stosować takie mocne chwyty, o wiele lepiej jest zagadać dziecko, odwrócić jego uwagę a ewentualnie rączkę przytrzymać takim miłym uściskiem, nie siłowym. Dziecko może dla bezpieczeństwa siedzieć u mamy na kolanach lub stać i ją obejmować.

 

  1. Skorzystaj ze sztuczki

Obecnie na rynku możemy znaleźć produkty, które mogą załagodzić ból ukłucia u dziecka. Wszystko jest dostępne w aptece bez recepty lub możemy sami wymyślić na to swój sposób albo skorzystać z babcinych porad. Środkami z apteki są np. plastry lub maści znieczulające miejsce kłucia. Z domowych sposobów możemy poradzić podanie dziecku czegoś słodkiego tuż przed szczepieniem (cukier zwiększy przyjemność dziecka i zamaskuje ból). Innym sposobem jest sposób na „kaszel”. Wystarczy poprosić dziecko, by zakasłało tuż przed wkłuciem a także tuż po nim. Kaszel odwraca uwagę od bólu. Mamy niemowląt mogą w trakcie szczepienia karmić malucha – to też zminimalizuje jego stres.

 

  1. Po ukłuciu szybko o wszystkim zapominamy

Tuż po ukłuciu, należy szybko odciągnąć uwagę dziecka i zainteresować go czymś innym. To pozwoli szybko mu zapomnieć o tym wydarzeniu. Daj dziecku coś do zabawy, pozwól mu zagrać na tablecie a potem zabierz go na lody lub do kina czy na plac zabaw. Wypełnij mu resztę dnia w bardzo pozytywny sposób, by tego małego niezbyt przyjemnego epizodu, dziecko nie pamiętało.

 

Zobacz jeszcze:

Kalendarz szczepień 2016

 

autor: Ania
foto: pixabay.com

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...