-Reklama-

Kalendarz szczepień 2016

Kalendarz szczepień obowiązkowych dla dzieci jest corocznie opracowywany przez Ministerstwo Zdrowia. Zobacz, w jakiej kolejności i jakie rodzaje szczepień powinno otrzymać twoje dziecko. Jakie szczepienia nie są refundowane przez NFZ?

-Reklama-

Temat szczepień dla dzieci budzi wiele kontrowersji. Nie zamierzam jednak w tym tekście zajmować się słusznością szczepień, ale pokazać, które z nich są obowiązkowe i refundowane, a które podlegają rodzicielskiemu wyborowi. Kalendarz szczepień obowiązkowych to dokument, według którego w Polsce szczepi się każde dziecko. To według lekarzy absolutne minimum, pozwalające na zapewnienie dziecku i jego otoczeniu podstawowego bezpieczeństwa i odporności.

Jak wygląda kalendarz szczepień na 2016 rok?

szczepienia-1

Powyższe szczepienia są refundowane, więc ich koszt ponosi państwo. Istnieje jednak możliwość rozbudowania kalendarza o kolejne szczepienia, ale nieobowiązkowe i niestety odpłatne.

Jakie są szczepienia nieobowiązkowe dla dzieci i ile kosztują?

  • Szczepionka skojarzona 5 w 1 lub 6 w 1 (1 szczepionka w zastępstwie pojedynczych szczepień obowiązkowych) – 4 dawki – jedna dawka kosztuje: 120-190 zł
  • WZW typu A – 2 dawki szczepionki, jedna dawka kosztuje: 80-140 zł
  • Rotawirusy – 2 lub 3 dawki, cena jednej dawki: 240-350 zł
  • Pneumokoki – w zależności od wieku dziecka – od 1 do 3 dawek (+1 przypominająca),  jedna dawka kosztuje: 250-350 zł
  • Meningokoki -w zależności od wieku dziecka – od 1 do 2 dawek (+1 przypominająca), jedna dawka kosztuje: 140-180 zł
  • Odkleszczowe zapalenie mózgu – potrzebne są 3 dawki, koszt jednej dawki wynosi: 60-100 zł
  • Ospa wietrzna – obejmuje 2 dawki, koszt jednej dawki – ok. 250 zł
  • Grypa – w zależności od wieku dziecka – 1 lud 2 dawki, cena jednej dawki ok. 30 zł (szczepienie chroni przez jeden sezon)

 

Zobacz jeszcze:

Nie szczepię, bo nie chcę truć dziecka

Bez szczepienia nie będzie przedszkola?

 

autor: iguana
foto: pixabay.com
grafika: mamy-mamom.pl

 

 

 

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!