Szykowanie kącika dla malucha to ekscytujące chwile. Choć z pewnością jest to duża frajda, czasem nachodzą nas pytania i niezdecydowanie. Gdzie postawić łóżeczko, jakie wybrać oświetlenie i kolorystykę, co z bibelotami? By ułatwić wam to zadanie, zebrałyśmy opinie różnych mam, które urządzanie dziecięcego pokoiku mają za sobą. Co zatem radzą innym?
„Masz ulubione motywy? A może jest coś co ma wartość emocjonalną i chcesz koniecznie umieścić to w pokoju dziecka? Zacznij od tego przedmiotu i potraktuj go jako motyw przewodni. Dzięki temu zachowasz spójność w wyglądzie. Ja zrobiłam tak z ukochanym patchworkowym pledem uszytym przez moją babcię. Dobrałam do niego wszystko – farbę na ściany i elementy wyposażenia, a każdy kto przychodzi mówi: „Ale ci się udało idealnie dobrać narzutę na łóżko do tego pokoju!”. – Anka T.
„Pamiętaj, by pokoik dla dziecka miał charakter osobisty. Nie kopiuj aranżacji z katalogu lub strony internetowej sklepu meblowego – podkreśl indywidualny charakter pomieszczenia, który nadadzą m.in. zdjęcia rodzinne. Moje dziecko uwielbia wskazywać na kolejne fotografie i mówić kogo na nich widzi.” Marta M.
„Kupując farby czy tapety, upewnij się, że posiadają atesty i są bezpieczne dla dzieci. Tapeta powinna być papierowa, bo ta nie jest tak bardzo szczelna i pozwala „oddychać” ścianom. Farba powinna być pozbawiona substancji szkodliwych, szybko wysychać i nie pozostawiać po sobie długo utrzymującego się zapachu. Dobrze, gdy pomyślisz o tym, by była to farba zmywalna. Dlaczego? Dwulatek ci pokaże :)” Olga K.
„Urządzając pokoik dla malucha, nie zapomnij o miejscu dla siebie. Jeśli dziecko jest małe, obowiązkowo potrzebny ci będzie wygodny fotel, w którym np. nakarmisz malucha. Jeśli planujesz spać w pokoju dziecka, zainwestuj w wygodne rozkładane łóżko, które w dzień będzie pełnić funkcję miękkiego siedziska.” Marta T.
„Gdy szykowałam pokoik dla dziecka, zapomniałam o ergonomiczności i postawiłam łóżeczko pod oknem. O tym, że była to zła decyzja przekonałam się po jednym dniu. Łóżeczko blokowało dostęp do okna, synek budził się bo słońce świeciło mu prosto na buźkę a o otwarciu okna mogłam zapomnieć – od razu naraziłabym dziecko na przeciąg. Teraz już wiem, że pod oknem nie można stawiać łóżeczka.” Sylwia U.
„Pomyśl o dwóch źródłach światła sztucznego – żyrandolu i jakiejś małej lampce, której będziesz używać w nocy, by nie rozbudzać malucha. Co do lampki, nie wieszaj jej tuż nad głową dziecka a w jakiejś większej odległości – nie będzie oślepiać. Najlepiej wybierać lampki z przytłumionym światłem lub takie, które mają wbudowaną regulację natężenia światła.” Weronika A.
„Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę. Ja dwa miesiące przed porodem uważałam, że mam całe mnóstwo czasu a okazało się, że urodziłam 6 tygodni przed terminem, zostawiając pusty, nieurządzony pokoik. Mój mąż w 3 tygodnie musiał wszystko kupić i zamontować – nie mogliśmy wybrzydzać. Zamawialiśmy to, co było dostępne od ręki, nie patrząc na to, czy pasuje czy nie. Efektem było to, że wygląd pokoiku był bardzo odległy od mojej wcześniejszej wizji. Dla kolejnego dziecka pokoik zacznę urządzać już po pierwszym trymestrze.” Ania S.
„Nie zapomnij o dobrej organizacji miejsca dla dziecka. Maluch na początku potrzebuje wiele drobnych przedmiotów do pielęgnacji. Potem będzie mieć masę małych zabawek. Pomyśl o tym, gdzie to wszystko pochowasz. Pozostawianie na widoku całego wyposażenia jest nie tylko nieładne, ale i niepraktyczne. Przyda się z pewnością komoda z dużą ilością szuflad oraz dekoracyjne pudełka, które będziesz mogła na niej postawić.” Baśka Ś.
„Myśl perspektywicznie. Pokój dla dziecka powinien wystarczyć na pierwsze lata życia. Urządzając go, weź pod uwagę to, że musi to być miejsce i dla noworodka i dla przedszkolaka. Wybierz meble, które będą uniwersalne, zrezygnuj ze słodkiej tapety w smoczki lub bobasy. Jeśli decydujesz się na ozdoby typowe dla pokoju niemowlęcia, wybierz takie, które można łatwo zdemontować i zastąpić innymi.” Justyna W.