-Reklama-

Podaruj bliskim wspólnie spędzony czas

Wśród wszystkich opcji prezentowych dostępnych na naszym rynku jedną z najwspanialszych są nowoczesne gry planszowe. To coś więcej niż zwykły przedmiot: ofiarowane najbliższym stanowią obietnicę wspólnie spędzonego, wartościowego czasu. Możemy je otworzyć jeszcze podczas wigilijnego wieczoru i wykorzystać do integracji przy stole; posłużą nam z resztą w tym celu przez wiele, wiele lat.

-Reklama-

Co ważne, planszówki stanowią świetny pomysł na prezent nie tylko dla najmłodszych! Nowoczesne gry projektowane są w taki sposób, by zapewnić interesującą zabawę każdemu niezależnie od płci, wieku czy zainteresowań. Doskonale połączą wspólną aktywnością maluchy, rodziców i dziadków; proste zasady będą zrozumiałe dla wszystkich uczestników zabawy, a rozgrywka każdemu z nich zapewni maksimum satysfakcji. Taka analogowa rozrywka jest szczególnie cenna w czasach, gdy coraz więcej czasu spędzamy przed rozmaitymi ekranami.

Dobble

Nie ma chyba drugiej gry tak uniwersalnej, jak Dobble: ta niepozorna karcianka sprawdzi się w dziecięcym gronie (maluchy po wytłumaczeniu zasad mogą bawić się same), na imprezach dorosłych oraz jako trening umysłowy dla osób starszych. Oczywiście wszystkie te grupy mogą też bawić się wspólnie! Podczas rozgrywki mamy bardzo proste zadanie: jak najszybciej znajdować pary identycznych symboli. Dowolnie dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek, który musimy nazwać, zanim zrobią to przeciwnicy. Instrukcja opisuje aż 5 wariantów gry, dzięki czemu zabawa jest jeszcze bardziej różnorodna!

Dixit

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi grupami, zróżnicowanym towarzystwem wymagającym skutecznej integracji lub po prostu osobami o żywych, kreatywnych umysłach, doskonale sprawdzi się Dixit. To wesoła gra skojarzeń, która doskonale pobudza naszą wyobraźnię. W każdej rundzie jeden z graczy zostaje Bajarzem. Spośród posiadanych na ręce kart wybiera jedną, a następnie wymyśla i głośno podaje do niej skojarzenie. To może być wszystko: słowo, zdanie, tytuł filmu czy piosenki… Następnie pozostali gracze spośród kart ze swojej ręki wybierają po jednej, która ich zdaniem pasuje do hasła. Wszystkie karty są tasowane, a uczestnicy, głosują, która karta była wybraną na początku przez Bajarza. Po każdej rundzie warto porozmawiać o naszych skojarzeniach i o tym, co spowodowało, że wybraliśmy taką kartę a nie inną. Dzięki temu mamy okazję jeszcze lepiej poznać naszych najbliższych.

Wsiąść do Pociągu

Oczywiście nie każdy musi się odnaleźć w tak dynamicznej czy kreatywnej zabawie. Gdy gramy z dziadkami, lub po prostu wolimy coś spokojniejszego, warto skłonić się ku nieco bardziej klasycznym grom planszowym, takim jak chociażby Wsiąść do Pociągu: Europa. To niezwykle przyjemna rodzinna zabawa, w której uczestnicy budują trasy kolejowe na planszy z mapą Starego Kontynentu. Na początku gry dobieramy karty tras, które będą naszymi celami – wskazują one miasta, które musimy ze sobą połączyć. Następnie za pomocą kolorowych kart wagonów będziemy zajmowali kolejne odcinki naszych tras. W tej grze do zwycięstwa poprowadzi nas nie szybkość czy spostrzegawczość, a umiejętne planowanie i obmyślenie dobrej strategii działania.

Architekci 7 Cudów Świata

Ciekawą rodzinną propozycją są też Architekci 7 Cudów Świata – zabawa o bardzo prostych zasadach, do wytłumaczenia dosłownie w kilka minut, a jednocześnie pełna istotnych decyzji. Podczas rozgrywki uczestnicy będą starali się wznieść jedną z antycznych budowli, mądrze wybierając spośród dostępnych możliwości. W każdej turze mamy do wyboru 1 z 3 kart, na których znajdują się różne postacie pomocne w zdobywaniu surowców do budowy cudów, dokonywaniu odkryć naukowych oraz toczeniu bitew z sąsiadami. To od nas zależy, jaki kierunek rozwoju wybierzemy. Co ciekawe, każdy z dostępnych cudów oferuje nam nieco inne bonusy podczas budowy, co może wpłynąć na przyjętą przez graczy strategię, dzięki czemu poszczególne partie różnią się od siebie, a my mamy okazję spróbować swoich sił w różnych stylach gry.

Kroniki zamku Avel

Jednym z przyjemniejszych rodzajów gier rodzinnych są te oparte na współpracy. To doskonały wybór, gdy chcemy zaprosić do wspólnej zabawy młodsze dzieci: łatwiej jest wspierać je w rozgrywce, gdy wszyscy dążymy do jednego celu. Dodatkowo dzięki takim tytułom maluchy uczą się, jak istotny jest właściwy podział obowiązków oraz że każdy członek drużyny jest jej ważną częścią. Gry kooperacyjne często opowiadają o bohaterskich postaciach, dzięki czemu są wyjątkowo atrakcyjne, jak Kroniki zamku Avel, w których będziemy odpowiadali za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy eksplorować świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również