-Reklama-

PIMS-TS, czyli rzadkie, ale poważne powikłania COVID-19 u dzieci

-Reklama-

Dotychczas przebieg koronawirusa u dzieci określany był jako łagodny, często bezobjawowy. Zdarza się, że u niektórych młodych pacjentów diagnozowane są groźne powikłania COVID-19, które występują po kilku tygodniach od zachorowania. O wciąż niezbadanym PIMS-TS, wieloukładowym zespole zapalnym po COVID-19, mówi się coraz więcej. Warto wiedzieć, czym jest, jak go rozpoznać, i jak z nim walczyć. 

PIMS-TS (wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19 u dzieci) to nowa jednostka chorobowa, która wciąż jest badana. Na chwilę obecną można powiedzieć, iż jest on powikłaniem przebytego ok. 2-4 tyg. wcześniej bezobjawowego zakażenia SARS-CoV-2 lub skąpoobjawowego COVID-19. Obecnie w Europie ryzyko PIMS-TS jest uznawane za bardzo niskie, niemniej zdarzają się przypadki, również w Polsce, hospitalizacji młodych pacjentów, będące wynikiem tych powikłań. Najczęściej chorują dzieci w wieku ok. 9-10 lat.

W typowym przebiegu PIMS-TS występuje gorączka, której może towarzyszyć wysypka (różowe plamy w kształcie pierścieni na ciele), zapalenie spojówek i zmiany na śluzówkach jamy ustnej, „spierzchnięte” usta oraz tzw. truskawkowy język. Znamienne są także symptomy ze strony przewodu pokarmowego (tj. ból brzucha, wymioty, biegunka), nerwowego (osłabienie, apatia), oddechowego (kaszel, duszność). Po kilku dniach gorączki następuje istotne pogorszenie stanu pacjenta. Bardzo ważne jest szybkie i właściwe zdiagnozowanie dziecka oraz włączenie leczenia zmiejszającego ryzyko ciężkiego przebiegu PIMS-TS, a nawet śmierci.

U najmłodszych pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, może dojść do poważnych zaburzeń układu odpornościowego prowadzących do niewydolności wielu narządów – serca, nerek, wątroby, czy narządu ruchu. PIMS-TS daje objawy podobne do choroby Kawasakiego, zapalenia wyrostka robaczkowego, czy wstrząsu septycznego, stąd ważne jest właściwe i jak najszybsze postawienie diagnozy oraz niezwłoczne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia w warunkach szpitalnych – informuje dr n.  med. Marta Sobczyńska, pediatra, Kierownik Działu Szpitalnych Standardów Medycznych w Szpitalu Medicover.

Jak zatem poznać, że to PIMS-TS?

O PIMS-TS możemy mówić, gdy zaobserwowane objawy mają związek z przebytym COVID-19, co potwierdza dodatni wynik testu RT-PCR lub szybkiego testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego podczas infekcji (choć ujemny wynik nie wyklucza PIMS-TS!), badanie serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 oraz istotną i udokumentowaną ekspozycję na COVID-19 w okresie ostatnich 4-8 tygodni – tłumaczy ekspertka Medicover.

Dotychczas w Polsce zdiagnozowano PIMS-TS u blisko 500 dzieci. 63% stanowili chłopcy. Wszystkie dzieci gorączkowały, 81% miało wysypkę, 76% – zapalenie spojówek, 82% – ból brzucha, 61% – nudności lub wymioty, 60% – biegunkę[1]. Im większa jest zapadalność na COVID-19 w społeczeństwie, tym więcej jest zachorowań na PIMS wśród dzieci.

[1] https://pimsudzieci.pl/ [dostęp 25.01.2022]

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.