-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady

Młodzi rodzice nie zawsze wiedzą, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka. Jeżeli maluch rodzi się w szpitalu, to bardzo często mogą obserwować, jak z dzieckiem radzi sobie położna. Po powrocie do domu to jednak opiekunowie muszą zadbać o odpowiednią higienę noworodka. O czym należy pamiętać, aby nie nie była to dla dziecka stresująca chwila?

-Reklama-

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel? 

Zazwyczaj to właśnie w szpitalu dziecko kąpane jest po raz pierwszy. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli poród odbywa się w domu, jednak i w tym przypadku tą czynnością zajmuje się położna lub osoba za to odpowiedzialna. Czy jednak malucha trzeba myć każdego dnia? Czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż nie. Pierwsza kąpiel noworodka rzeczywiście jest bardzo ważna, natomiast przez najbliższy miesiąc rodzice nie powinni zbyt często narażać malucha na dodatkowy stres. W zupełności wystarczy, jeżeli ta czynność będzie powtarzana co 2-3 dni. Noworodki mają często bardzo delikatną i wrażliwą skórę, która musi przyzwyczaić się do obecnych czynników zewnętrznych. Tuż po porodzie jest ona dodatkowo chroniona czymś, co nazywane jest mazidłem płodowym. Tworzy pierwszą, ochronną barierę, która zabezpiecza naszego malucha. 

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Najważniejsze, aby kąpiel niemowlaka była właściwie przygotowana – woda nie może być zbyt gorąca, aby nie poparzyć skóry i nie spowodować dyskomfortu. Zawsze trzeba to zweryfikować, ponieważ możemy zrazić malucha do tego wieczornego rytuału. Zanurzmy swoją dłoń lub łokieć, aby mieć pewność, że wszystko dobrze przygotowaliśmy.

Ponadto w pomieszczeniu musi być odpowiednia temperatura (około 24°C), co zapobiegnie wystąpieniu przeziębienia. Tutaj też nie można przesadzić – jeżeli będzie zbyt gorąco, to także nie stworzymy komfortowych warunków. Zaleca się także, aby podczas mycia malucha wykorzystać w tym celu niewielką wanienkę. Kupimy ją bez problemu w każdym sklepie, który posiada typowo dziecięcy asortyment. Pozwala ona na komfortowe ułożenie dziecka w bardzo wygodnej pozycji. Wody nie powinno być zbyt wiele – dobrze, by sięgała najwyżej do połowy brzuszka maleństwa. Tyle w zupełności wystarczy, aby właściwie zadbać o higienę noworodka i nie narażać jego bezpieczeństwa.

Dobrze również, aby podczas pierwszych kąpieli obecny był więcej niż jeden opiekun. Dlaczego? W ten sposób jeden rodzic może skupić się na myciu dziecka, podczas gdy druga osoba będzie zabawiała maleństwo i odciągała jego uwagę. Sprawi to również, że niemowlak będzie zawsze dobrze kojarzył ten wieczorny rytuał pielęgnacyjny.


A z jakich kosmetyków najlepiej skorzystać? Zupełnie nie przydadzą się tutaj produkty przeznaczone dla dorosłych. Posiadają w składzie zbyt silne detergenty, które mogłyby wpłynąć negatywnie na delikatną skórę. Należy szukać takich płynów do kąpieli, które sprawią, że kąpiel niemowlaka będzie prosta i przyjemna – będą one nawilżały i natłuszczały skórę, a do tego nie wywołają uporczywych przesuszeń.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?