-Reklama-

Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady

Młodzi rodzice nie zawsze wiedzą, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka. Jeżeli maluch rodzi się w szpitalu, to bardzo często mogą obserwować, jak z dzieckiem radzi sobie położna. Po powrocie do domu to jednak opiekunowie muszą zadbać o odpowiednią higienę noworodka. O czym należy pamiętać, aby nie nie była to dla dziecka stresująca chwila?

-Reklama-

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel? 

Zazwyczaj to właśnie w szpitalu dziecko kąpane jest po raz pierwszy. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli poród odbywa się w domu, jednak i w tym przypadku tą czynnością zajmuje się położna lub osoba za to odpowiedzialna. Czy jednak malucha trzeba myć każdego dnia? Czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż nie. Pierwsza kąpiel noworodka rzeczywiście jest bardzo ważna, natomiast przez najbliższy miesiąc rodzice nie powinni zbyt często narażać malucha na dodatkowy stres. W zupełności wystarczy, jeżeli ta czynność będzie powtarzana co 2-3 dni. Noworodki mają często bardzo delikatną i wrażliwą skórę, która musi przyzwyczaić się do obecnych czynników zewnętrznych. Tuż po porodzie jest ona dodatkowo chroniona czymś, co nazywane jest mazidłem płodowym. Tworzy pierwszą, ochronną barierę, która zabezpiecza naszego malucha. 

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Najważniejsze, aby kąpiel niemowlaka była właściwie przygotowana – woda nie może być zbyt gorąca, aby nie poparzyć skóry i nie spowodować dyskomfortu. Zawsze trzeba to zweryfikować, ponieważ możemy zrazić malucha do tego wieczornego rytuału. Zanurzmy swoją dłoń lub łokieć, aby mieć pewność, że wszystko dobrze przygotowaliśmy.

Ponadto w pomieszczeniu musi być odpowiednia temperatura (około 24°C), co zapobiegnie wystąpieniu przeziębienia. Tutaj też nie można przesadzić – jeżeli będzie zbyt gorąco, to także nie stworzymy komfortowych warunków. Zaleca się także, aby podczas mycia malucha wykorzystać w tym celu niewielką wanienkę. Kupimy ją bez problemu w każdym sklepie, który posiada typowo dziecięcy asortyment. Pozwala ona na komfortowe ułożenie dziecka w bardzo wygodnej pozycji. Wody nie powinno być zbyt wiele – dobrze, by sięgała najwyżej do połowy brzuszka maleństwa. Tyle w zupełności wystarczy, aby właściwie zadbać o higienę noworodka i nie narażać jego bezpieczeństwa.

Dobrze również, aby podczas pierwszych kąpieli obecny był więcej niż jeden opiekun. Dlaczego? W ten sposób jeden rodzic może skupić się na myciu dziecka, podczas gdy druga osoba będzie zabawiała maleństwo i odciągała jego uwagę. Sprawi to również, że niemowlak będzie zawsze dobrze kojarzył ten wieczorny rytuał pielęgnacyjny.


A z jakich kosmetyków najlepiej skorzystać? Zupełnie nie przydadzą się tutaj produkty przeznaczone dla dorosłych. Posiadają w składzie zbyt silne detergenty, które mogłyby wpłynąć negatywnie na delikatną skórę. Należy szukać takich płynów do kąpieli, które sprawią, że kąpiel niemowlaka będzie prosta i przyjemna – będą one nawilżały i natłuszczały skórę, a do tego nie wywołają uporczywych przesuszeń.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również