-Reklama-

Pielęgnacja oczu noworodka – krok po kroku

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi spojówkami i opuchniętymi powiekami. To nierzadko występujące zjawisko u najmłodszych najczęściej jest spowodowane wysiłkiem podczas porodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji z zachowaniem higieny i czystości, obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni. Jak pielęgnować oczy noworodka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

-Reklama-

Od początku: wzrok- zmysł, którego dziecko się uczy

Dziecko już w zaciemnionym łonie matki, otwiera oczy i reaguje na zmiany oświetlenia. Przychodząc na świat, jest gotowe na to, by operować zmysłem, który dopiero poznaje. Przez kolejne miesiące swojego rozwoju uczy się z niego korzystać.

Czym przemywać oczy niemowlaka?

W warunkach domowych do pielęgnacji oczu dziecka stosuje się wodę przegotowaną w temperaturze pokojowej. Można użyć również soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Najbardziej praktyczne są preparaty w jednorazowych ampułkach, które po użyciu należy szczelnie zamknąć. Preparat w takich ampułkach jest sterylny, otwartą ampułkę trzeba zużyć w ciągu 24 godzin.

Środki „niewskazane” przy higienie oczu dziecka

Do przemywania oczu noworodka nie wolno używać mydła oraz innych preparatów kosmetycznych, nawilżanych chusteczek dla dzieci i naparu rumianku. Środki te działają drażniąco, niektóre mogą wywołać reakcję alergiczną.

Systematyczność, dokładność i zachowanie czystości podstawą przy pielęgnacji oczu dziecka

Oczy noworodka z reguły nie są kłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Dla zdrowia dziecka ważne jest, by przemywać je regularnie. Najlepiej rano, co najmniej pół godziny po karmieniu tak, by dziecko nie ulało pokarmu i wieczorem, chwilę przed kąpielą. Kąciki oczu gromadzą naturalną wydzielinę. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, zaczną się w niej namnażać bakterie, co może doprowadzić do infekcji. Najistotniejsze w przemywaniu oczu dziecka jest zachowanie bezwzględnej czystości. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy umyć dokładnie swoje ręce wodą z mydłem i starannie je opłukać.

Zasady przemywania oczu noworodka – krótki instruktaż

Krok pierwszy

Dziecko połóż na pleckach, główkę lekko przechyl na bok. Przy przemywaniu oka lewego, główkę należy skierować w prawo, oka prawego – w lewo. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której preparat używany do mycia oczu dostanie się niechcący również do uszu dziecka.

Krok drugi

Namocz gazik w wodzie lub soli fizjologicznej i zdecydowanym ruchem, a jednocześnie delikatnie i lekko, przytrzymaj główkę i przetrzyj oczko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w wewnętrznym kąciku oka – przecierając je w ten sposób unikamy roznoszenia bakterii po całej powierzchni oczka. Z reguły jeden ruch wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Jeżeli nie została usunięta cała wydzielina, przetrzyj oczko ponownie w ten sam sposób. Co ważne – myjąc oczy, przestrzegaj zasady: jeden ruch – jeden gazik. To istotne zwłaszcza podczas infekcji, bo pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Nawracające ropienie oczka dziecka – jak mu pomóc?

Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka silniej ropieją, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Taki objaw może oznaczać infekcję.

Niesprzyjające dla oczu niemowlaka są…

Dym papierosowy, promieniowanie UV, ostre światło, kurz. Dotyczy to zarówno oczu dorosłego, jak i dziecka, ale to oczy maluszka są bardziej narażone na szkodliwe konsekwencje oddziaływania czynników zewnętrznych.

Autor: Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.