Czas biegnie nieubłaganie, codziennie twoje dziecko robi ogromne postępy. Jak wygląda 5 miesiąc życia dziecka?
Pięciomiesięczny maluszek bez trudu wkłada swoje stopy do buzi, z zaciekawieniem ogląda każdy palec u nogi. Pomaga również podczas przebierania – prostując rączki i podnosząc pupę w trakcie zakładania spodni. Większość maluchów na tym etapie jest już silnie przywiązanych do rodziców i do znajomych uśmiecha się po dłuższej chwili, gdy ci o to mocno zabiegają. W 5 miesiącu masz do czynienia z ciekawym życia i coraz więcej o nim wiedzącym małym człowiekiem.
Tak jak w poprzednich miesiącach, dziecko poznaje świat przez jeden z ważniejszych dla jego zmysłów – zmysł smaku, dlatego wszystko co wpadnie mu w łapki wkłada do buzi, smakuje. Warto podkreślić tu, że zanim obiekt pożądania zacznie badać języczkiem, ogląda go dokładnie z każdej strony i dotyka paluszkami, wciskając je we wszystkie możliwe otwory i zagłębienia. Pięciomiesięczne niemowlę potrafi już ocenić odległość danego przedmiotu od siebie i jego wielkość, dlatego łatwiej mu jest go uchwycić. Śmiało wyraża swoją wolę – wyciąga rączki, gdy chce by go wziąć, przytulić lub wędrować z nim po mieszkaniu.
Piąty miesiąc życia dziecka – baczny z niego obserwator
Po mimice twarzy i tonie głosu potrafi rozpoznać twoje emocje – wie, kiedy jesteś smutna, a kiedy wesoła. Sam chętnie ćwiczy mięśnie twarzy, wykrzywiając ją w przeróżne minki, a przy tym wypróbowując coraz to nowe zbitki głoskowe.
Piąty miesiąc życia dziecka – umiejętności
- Potrafi stabilnie trzymać główkę, posadzone i podparte pod pleckami: unosi się na przedramionach, odwraca głowę w kierunku bodźca zewnętrznego.
- Pamiętaj, że dziecka nie należy sadzać – pilnujemy zasady NIC NA SIŁĘ. Trzymane na kolanach opiekuna, powinno mieć podparty nie tylko kręgosłup, ale również główkę.
- Podczas leżenia na brzuszku podnosi się na wyprostowanych ramionach, opierając na podłożu otwarte dłonie. W takiej pozycji odwraca główkę na boki – wodzi za głosem, przedmiotem.
- Ruchy nóg ograniczają się do kopania. Unosząc się do siadania, maluch podciąga nóżki do brzucha.
- Chętnie leży na brzuchu.
- Potrafi dość długo bawić się interesująca zabawką.
- Skupia na rodzicu swój wzrok i z chęcią wpatruje się w wykonywane czynności przez opiekuna.
- Zaczyna przewracać się z pleców na brzuch, wykonując to dość dynamicznie.
- Niemowlę unoszone pod paszki, zaczyna opierać się na palcach, a nawet potrafi przez moment przyjąć ciężar ciała na cale stopy.
- Przejawia wzrost umiejętności koncentracji uwagi: coraz dłużej bada różne przedmioty.
- Sięga po duże przedmioty oburącz, natomiast mniejsze chwyta dłonią od strony małego palca. Uwielbia gnieść papier, chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki.
- Zaczyna manipulować przedmiotami, obraca je w dłoniach, czasem przekłada z rączki do rączki, potrafi podnieść grzechotkę, która upadła w zasięgu jego ręki.
- Skupia się bacznie na otoczeniu.
- Umie odczytywać podstawowe emocje, tj. radość czy smutek na twarzach najbliższych osób, odróżnia głos przyjazny od głosu zagniewanego i odmiennie reaguje na uśmiech i na gniew.
- Ma cztery sposoby komunikowania się: płacz, odgłosy, mimikę oraz gesty.
- Uważnie śledzi przedmioty przesuwające się przed jego oczami
- utrzymuje zabawkę w dłoni i koncentruje wzrok na innym przedmiocie.
- Koncentruje wzrok na ustach mówiącej osoby dorosłej.
- Dziecko 5-miesięczne, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, naśladując dżdżownicę, jest w stanie przesunąć się kilka centymetrów do przodu lub do tyłu.
- Część dzieci już siada, gdy podciągnie się je za ręce, ale trzeba je jeszcze podtrzymywać lub podpierać im plecki.
- Maluszkowi nie zamyka się buzia. Gada do siebie, do ciebie, do zabawek – oczywiście we własnym języku. Jest on jednak coraz bardziej skomplikowany i złożony, bogaty w nowe głoski i dźwięki. Choć dziecko głośno reaguje na widok ludzi, to jednak bezpiecznie czuje się tylko przy tobie.
- Zaczyna samodzielnie wywoływać różne dźwięki, słucha wypowiedzi opiekunów.
- Szuka źródła dźwięku przez odwrócenie głowy.
- Wydaje różne odgłosy: piszczy, głośno pokrzykuje, grucha, powtarza samogłoski, imituje zasłyszane dźwięki.
- Reaguje na swoje imię.
Piąty miesiąc życia dziecka – rady dla rodziców
- Bawcie się w robienie „pa-pa” – to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
- Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
- Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.
- Pięciomiesięczne niemowlę zaczyna interesować się zabawkami, chętnie sięga po grzechotki, dzwoniące piłeczki czy pluszowe przytulanki. Ciekawią go różne przedmioty codziennego użytku, które pod czujnym okiem opiekuna może oglądać i poznawać. Niemowlę staje się też coraz bardziej spostrzegawcze.
Czas 5 miesiąca to czas na dobry start w przyszłość – potrzebuję Cię Mamo, Tato – to mój czas z Wami.
autor: Anna Wojtyla, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info. Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest Octaseptal.
Zobacz jeszcze: