Owulacja – po co wiedzieć, kiedy następuje?
Przewidywanie terminu jajeczkowania (owulacja) jest naturalnym sposobem na określenie płodności kobiety w fazie cyklu. Może ono służyć zarówno kobietom, które pragną zajść w ciąże, jak i tym, które chcą jej uniknąć. Czas jajeczkowania stanowi szczyt płodności w całym cyklu menstruacyjnym. Dochodzi wtedy do uwolnienia pęcherzyka jajnikowego dojrzałej komórki jajowej, który przemieszcza się w jajowodzie. Zbliżenia z partnerem w tej fazie cyklu dają największe szanse na zapłodnienie.
W określeniu dni jajeczkowania pomocne jest prowadzenie kalendarza, obserwacja ciała oraz narzędzia – takie, jak komputery owulacyjne i testy.
Czym jest owulacja?
Terminem owulacji określa się proces wytwarzania żeńskich gamet, czyli komórek jajowych. W pełni dojrzałe jajeczko powoduje pęknięcie pęcherzyka Graffa. W efekcie tego zjawiska komórka jajowa zaczyna przesuwać się w jajowodzie. W czasie cyklu tylko jedna komórka jajowa może zostać uwolniona. Organizm kobiety, aby zapobiec jej zdublowaniu, zaczyna wydzielać hormony, które hamują kolejne jajeczkowanie. Owulacja następuje regularnie co około 28 dni. Gdy komórka jajowa napotka na swojej drodze plemniki, dojdzie do zapłodnienia.
Owulacja przypada na około dwa tygodnie przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego. W przypadku nieregularności cyklów kobieta może mieć problem z określeniem czasu jajeczkowania.
Czas życia komórki jajowej wynosi jedynie 24 godziny. Tylko w tym czasie może dojść do połączenia gamety żeńskiej i męskie, czyli zapłodnienia. Plemniki w sprzyjających warunkach mogą przeżyć jednak nawet do 5 dni, dlatego w ramach dni płodnych ujmuje się czas poprzedzający owulacje, jak również krótko po jej zakończeniu.
Owulacja – objawy
Wnikliwa obserwacja ciała pozwala określić czas jajeczkowania nie tylko na podstawie kalendarza, ale również własnych symptomów. U wielu kobiet sygnałem przedostania się komórki jajowej do jajowodu jest ból w okolicach jajnika (po prawej lub lewej części podbrzusza). Czasem towarzyszy mu również delikatne krwawienie. Dni płodne można również poznać po innej strukturze śluzu. W czasie jajeczkowania ma on konsystencję białka jaja kurzego. Jajeczkowanie można poznać również po zwiększonej temperaturze ciała. Wzrost obserwuje się po wyjściu jajeczka do jajowodu przez okres około 3 dni.
Owulacja – jak obliczyć termin?
Kobiety z regularnymi cyklami, które potrafią obserwować swoje ciało, mają w tej kwestii ułatwione zadanie. Jeśli jednak długość cyklu zmienia się, pomocą w określeniu terminu jajeczkowania będą testy owulacyjne i komputery owulacyjne. Można również stosować do samobadania jedną z metod: Ogino-Knausa lub Billingsów.