Owsiki w ciąży to nie jest temat łatwy. Głównie dlatego, że to uciążliwa choroba, której w ciąży nie da się leczyć tak, jak w innych przypadkach.
Owsiki w ciąży – czy można skutecznie się ich pozbyć?
Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych.
W przypadku leków zawierających pyrantel badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płód. Jednak ze względu na brak kontrolowanych badań klinicznych, dotyczących stosowania embonianiu pyrantelu u kobiet w ciąży, nie zaleca się stosowania się tego produktu leczniczego, z wyjątkiem przypadków, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.
Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej. Kobieta musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie leczenia.
Owsiki w ciąży – jaka alternatywa dla leków?
Należy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przestrzeganie zasad leczenia niefarmakologicznego, do których należy dokładne codzienne sprzątanie mieszkania, częsta zmiana bielizny, pranie i prasowanie odzieży i pościeli, wietrzenie pomieszczeń. Ciężarna matka dziecka z owsicą powinna często myć ręce i nie spać w jednym łóżku z zarażonym dzieckiem. Kobieta, która ma owsiki w ciąży powinna również dbać o codzienne wypróżnienia (np. pestki dyni pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego) i odpowiednią dietę z dużą zawartością błonnika i białka, a z ograniczeniem węglowodanów.