-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Ósmy miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to okres między 32 a 36 tygodniem ciąży lub 30 a 34 tygodniem rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka. W tym czasie przyszła mama z jednej strony nie może doczekać się, kiedy nastąpi poród, a z drugiej – boi się porodu i opieki nad maluszkiem. Miesiąc ten upływa pod znakiem intensywnego wzrostu masy ciała, zarówno mamy jak i dziecka. Jakie zmiany zachodzą w ósmym miesiącu ciąży u mamy i maluszka, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

-Reklama-

Ósmy miesiąc ciąży – rozwój dziecka

Maleństwo nadal rośnie, porusza się jeszcze dość intensywnie. Podskórna tkanka tłuszczowa już się rozwinęła, a skóra jest gładka i różowa. Jego rączki i nóżki są okrągłe i pełne. Rozwija się nadal zmysł wzroku. Oczy dziecka rejestrują przez powłoki brzuszne zmiany oświetlenia. Zapamiętuje głos mamy i rytm bicia jej serca. Mózg nadal intensywnie się rozwija. Większość układów jest już dobrze rozwinięta, ale płuca mogą być jeszcze niedojrzałe. Dziecko urodzone w tym miesiącu ma duże szanse, aby przeżyć. Co tydzień przybywa dziecku 200g i pod koniec 8 miesiąca waży już ok. 2500g, a jego wzrost to 45-46cm

Ósmy miesiąc ciąży – zmiany u mamy

Prawdopodobnie Twój oddech się trochę skróci na skutek wysokiego położenia dna macicy, uciskającego na płuca i przeponę. Ucisk ten dotyczy również żołądka, przez co staje się on wtedy mniejszy więc proponuję Ci jeść mniejsze posiłki ale częściej ok. 5-6 dziennie. Dolegliwości te ustąpią nieco, gdy dziecko przesunie się niżej (jakby bardziej w głąb miednicy) najczęściej pod koniec tego miesiąca. Dlatego w tym czasie większość położnych wypytuje pacjentki czy zauważyły, że brzuch się trochę obniżył. Zwiększa się ilość skurczów Braxtona-Hicksa. Utrzymuje się świąd skóry brzucha, bóle pleców, skurcze łydek; nasilają się również zaparcia i białawe upławy pochwowe. Z twoich piersi może wyciekać siara, czyli pierwszy pokarm dla dziecka. Może pojawić się zniecierpliwienie i pragnienie, by ciąża dobiegła końca. Wzrasta roztargnienie. Możesz mieć kłopoty ze snem, ponieważ trudno Ci będzie znaleźć wygodną pozycję. Spróbuj używać więcej mniejszych poduszek, podkładając je pod głowę, brzuch czy między kolana. Ulgę powinna Ci przynieść pozycja na lewym boku z podkurczonymi nogami. Pamiętaj, że wszystkie te dolegliwości to stan przejściowy, a z każdym dniem ciąży wzrasta szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Duży brzuch sprawia, że możesz czuć się nieco niezdarna i mieć trudności z szybkim i sprawnym poruszaniem się, a nawet z utrzymaniem równowagi. Organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte, a serce musi teraz szybciej pracować. Dlatego staraj się dużo i często odpoczywać. Znajdź czas na drzemkę, lub po prostu leniuchowanie.
Od 32 tygodnia ciąży powinnaś zgłaszać się na badania kontrolne co dwa tygodnie. Normą jest w tym miesiącu przybieranie na wadze ok. pół kilograma na tydzień.

Zgłoś się do swojego lekarza, gdy tylko zaobserwujesz:

  • krwawienie lub odpływanie płynu owodniowego z pochwy,
  • silne skurcze brzucha, bóle żołądka lub tępy ból pleców,
  • pogorszenie wzroku, plamki przed oczyma,
  • uczucie wypierania dziecka od dołu,
  • zauważalne, nietypowe zmiany ruchliwości twojego dziecka,
  • więcej niż 5 skurczów w ciągu godziny.

Badania w ósmym miesiącu ciąży

W 8. miesiącu ciąży czeka Cię trzecie, zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, badanie USG (zwykle wykonuje się je w 35.–37. tygodniu ciąży). Badanie pozwoli ocenić, jak duże jest dziecko, jego stan i położenie łożyska. Można też sprawdzić, czy dziecko przybrało już pozycję do porodu ( czy jest główką w dół). W tym miesiącu warto zrobić wymaz z pochwy, aby sprawdzić, czy nie ma tam paciorkowca z grupy B (Streptococcus agalactiae, tzw. GBs), który może być groźny dla rodzącego się dziecka.

autor: Monika Wójcik, położna i ambasadorka akcji „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...