-Reklama-

Opiekujesz się dzieckiem? Nie pij!

Wakacje kojarzą się nam z luźną i beztroską atmosferą. Podczas urlopu częściej pijemy alkohol, zapominając, że pod naszą opieką są dzieci.

-Reklama-

Alkohol + rodzic = nieodpowiedzialność

Nie da się pogodzić picia alkoholu z opieką nad dzieckiem. Nawet jak się nam wydaje, że wypiliśmy niedużo i mamy jasność umysłu, jest to często wyobrażenie mylne. Człowiek pod wpływem alkoholu ma częściowo zaburzoną świadomość. Już niewielka ilość alkoholu zmienia nasze zachowanie i szkodliwie działa na układ nerwowy.

Picie alkoholu naraża dziecko na niebezpieczeństwo

Pod wpływem alkoholu mamy trudności z oceną sytuacji, rozsądnym myśleniem, precyzją. W takim stanie opiekowanie się dzieckiem może narazić je na niebezpieczeństwo. Zaburzony czas reakcji może nie pozwolić nam np. uchronić dziecko przed wypadkiem, a brak racjonalnej oceny sytuacji może spowodować, że dziecko za naszym przyzwoleniem znajdzie się w niebezpieczeństwie. Alkohol też powoduje zbaburzenia świadomości i rozluźnienie, które bywa przyczyną braku kontroli nad dzieckiem. To wszystko może skończyć się naprawdę tragicznie, o czym niemal każdego dnia słyszymy w telewizji. Dzieci ulegające wypadkom bardzo często znajdują się właśnie pod opieką osób, które piły alkohol.

Dlatego nawet jeśli wydaje ci się, że masz pełną kontrolę nad sytuacją, mimo spożycia alkoholu, nie ulegaj tym złudzeniom. Jeżeli masz pod opieką dzieci, nie wolno ci pić nawet małej ilości alkoholu. Ryzykujesz nie tylko bezpieczeństwem swojej pociechy, ale też konsekewncjami prawnymi.

Pamiętaj!

W przypadku opieki nad dzieckiem przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów powinien pozostać całkowicie trzeźwy, by należycie wypełniać rodzicielskie obowiązki.

Spożywanie alkoholu przy dziecku

Kodeks karny wyraźnie reguluje tę kwestię. Według przepisów KK za opiekę nad dzieckiem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

art. 160 paragraf 1-2 kodeksu karnego
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy to znaczy, że w wakacje spędzane z dziećmi nie wolno mi pić alkoholu?

Niekoniecznie. Dorosłym ludziom nikt nie zabrania sięgać po alkohol – nie jest to karalne. Jednak pamiętaj, że chociaż jeden opiekun dziecka powinien być wówczas całkowicie trzeźwy. Zatem jest na to rozwiązanie. Albo pije jeden rodzic, a drugi bierze odpowiedzialność za dzieci. Albo dzieci na czas imprezowania oddajemy pod opiekę innych zaufanych osób (trzeźwych) – wówczas obydwoje możemy spożywać alkohol.

Zobacz jeszcze:

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!