-Reklama-
-Reklama-

Opiekujesz się dzieckiem? Nie pij!

Wakacje kojarzą się nam z luźną i beztroską atmosferą. Podczas urlopu częściej pijemy alkohol, zapominając, że pod naszą opieką są dzieci.

-Reklama-

Alkohol + rodzic = nieodpowiedzialność

Nie da się pogodzić picia alkoholu z opieką nad dzieckiem. Nawet jak się nam wydaje, że wypiliśmy niedużo i mamy jasność umysłu, jest to często wyobrażenie mylne. Człowiek pod wpływem alkoholu ma częściowo zaburzoną świadomość. Już niewielka ilość alkoholu zmienia nasze zachowanie i szkodliwie działa na układ nerwowy.

Picie alkoholu naraża dziecko na niebezpieczeństwo

Pod wpływem alkoholu mamy trudności z oceną sytuacji, rozsądnym myśleniem, precyzją. W takim stanie opiekowanie się dzieckiem może narazić je na niebezpieczeństwo. Zaburzony czas reakcji może nie pozwolić nam np. uchronić dziecko przed wypadkiem, a brak racjonalnej oceny sytuacji może spowodować, że dziecko za naszym przyzwoleniem znajdzie się w niebezpieczeństwie. Alkohol też powoduje zbaburzenia świadomości i rozluźnienie, które bywa przyczyną braku kontroli nad dzieckiem. To wszystko może skończyć się naprawdę tragicznie, o czym niemal każdego dnia słyszymy w telewizji. Dzieci ulegające wypadkom bardzo często znajdują się właśnie pod opieką osób, które piły alkohol.

Dlatego nawet jeśli wydaje ci się, że masz pełną kontrolę nad sytuacją, mimo spożycia alkoholu, nie ulegaj tym złudzeniom. Jeżeli masz pod opieką dzieci, nie wolno ci pić nawet małej ilości alkoholu. Ryzykujesz nie tylko bezpieczeństwem swojej pociechy, ale też konsekewncjami prawnymi.

Pamiętaj!

W przypadku opieki nad dzieckiem przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów powinien pozostać całkowicie trzeźwy, by należycie wypełniać rodzicielskie obowiązki.

Spożywanie alkoholu przy dziecku

Kodeks karny wyraźnie reguluje tę kwestię. Według przepisów KK za opiekę nad dzieckiem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

art. 160 paragraf 1-2 kodeksu karnego
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy to znaczy, że w wakacje spędzane z dziećmi nie wolno mi pić alkoholu?

Niekoniecznie. Dorosłym ludziom nikt nie zabrania sięgać po alkohol – nie jest to karalne. Jednak pamiętaj, że chociaż jeden opiekun dziecka powinien być wówczas całkowicie trzeźwy. Zatem jest na to rozwiązanie. Albo pije jeden rodzic, a drugi bierze odpowiedzialność za dzieci. Albo dzieci na czas imprezowania oddajemy pod opiekę innych zaufanych osób (trzeźwych) – wówczas obydwoje możemy spożywać alkohol.

Zobacz jeszcze:

foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?