-Reklama-

Opiekujesz się dzieckiem? Nie pij!

Wakacje kojarzą się nam z luźną i beztroską atmosferą. Podczas urlopu częściej pijemy alkohol, zapominając, że pod naszą opieką są dzieci.

-Reklama-

Alkohol + rodzic = nieodpowiedzialność

Nie da się pogodzić picia alkoholu z opieką nad dzieckiem. Nawet jak się nam wydaje, że wypiliśmy niedużo i mamy jasność umysłu, jest to często wyobrażenie mylne. Człowiek pod wpływem alkoholu ma częściowo zaburzoną świadomość. Już niewielka ilość alkoholu zmienia nasze zachowanie i szkodliwie działa na układ nerwowy.

Picie alkoholu naraża dziecko na niebezpieczeństwo

Pod wpływem alkoholu mamy trudności z oceną sytuacji, rozsądnym myśleniem, precyzją. W takim stanie opiekowanie się dzieckiem może narazić je na niebezpieczeństwo. Zaburzony czas reakcji może nie pozwolić nam np. uchronić dziecko przed wypadkiem, a brak racjonalnej oceny sytuacji może spowodować, że dziecko za naszym przyzwoleniem znajdzie się w niebezpieczeństwie. Alkohol też powoduje zbaburzenia świadomości i rozluźnienie, które bywa przyczyną braku kontroli nad dzieckiem. To wszystko może skończyć się naprawdę tragicznie, o czym niemal każdego dnia słyszymy w telewizji. Dzieci ulegające wypadkom bardzo często znajdują się właśnie pod opieką osób, które piły alkohol.

Dlatego nawet jeśli wydaje ci się, że masz pełną kontrolę nad sytuacją, mimo spożycia alkoholu, nie ulegaj tym złudzeniom. Jeżeli masz pod opieką dzieci, nie wolno ci pić nawet małej ilości alkoholu. Ryzykujesz nie tylko bezpieczeństwem swojej pociechy, ale też konsekewncjami prawnymi.

Pamiętaj!

W przypadku opieki nad dzieckiem przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów powinien pozostać całkowicie trzeźwy, by należycie wypełniać rodzicielskie obowiązki.

Spożywanie alkoholu przy dziecku

Kodeks karny wyraźnie reguluje tę kwestię. Według przepisów KK za opiekę nad dzieckiem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

art. 160 paragraf 1-2 kodeksu karnego
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy to znaczy, że w wakacje spędzane z dziećmi nie wolno mi pić alkoholu?

Niekoniecznie. Dorosłym ludziom nikt nie zabrania sięgać po alkohol – nie jest to karalne. Jednak pamiętaj, że chociaż jeden opiekun dziecka powinien być wówczas całkowicie trzeźwy. Zatem jest na to rozwiązanie. Albo pije jeden rodzic, a drugi bierze odpowiedzialność za dzieci. Albo dzieci na czas imprezowania oddajemy pod opiekę innych zaufanych osób (trzeźwych) – wówczas obydwoje możemy spożywać alkohol.

Zobacz jeszcze:

foto: canva
-Reklama-
Pokoik dziecięcy - zobacz ceny

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również