-Reklama-

Okres i powrót do płodności po porodzie

Choć połóg trwa 6 tygodni, nie oznacza to, że całkowity powrót do formy sprzed porodu uzyskamy w niecałe dwa miesiące. Nasz organizm potrzebuje trochę więcej czasu, by uporządkować gospodarkę hormonalną i na nowo zacząć funkcjonować tak, jak przed porodem. Jak wygląda powrót do płodności?

-Reklama-

 

Połóg

Pierwszym etapem normowania się i regulowania pracy organizmu jest połóg. Poza bolesnością, objawia się głównie krwawieniem z dróg rodnych. Tuż po porodzie krwawienie jest najbardziej intensywne, z każdym tygodniem maleje i zmienia swój charakter. Na początku krew jest jasna, z dużą ilością skrzepów. W dalszym etapie krew staje się jaśniejsza, a na końcu ściemnieje i będzie mieć brązowawy odcień. Na końcu odchody poporodowe (tzw. lochia) mogą mieć konsystencję żółtawej wydzieliny. 6 tygodni od porodu to czas, gdy krwawienie powinno całkowicie ustać, choć w niektórych przypadkach zdarza się, że okres krwawienia jest dłuższy – wymaga jednak kontroli przez lekarza ginekologa, który sprawdzi, czy w macicy nie ma np. pozostałości łożyska. U kobiet, które nie karmią piersią, połóg może trwać dłużej niż 6 tygodni.

Podczas krwawienia poporodowego nie wolno używać tamponów, które mogą doprowadzić do infekcji. W odchodach poporodowych bakterie szybko się namnażają. Najlepsze są więc podpaski – wymieniane najrzadziej co 4 godziny. Niepokojącymi sygnałami poza przedłużającym się krwawieniem po porodzie jest: ciągła, żywo czerwona krew, duże skrzepy, nagłe obfite krwawienia lub nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza.

 

Powrót miesiączki po porodzie

Nie ma konkretnej daty, gdy kobiecie powinien wrócić okres po porodzie. Zwykle (w 80% przypadków) u kobiet, które nie karmią piersią – okres wraca w ciągu pierwszych 10 tygodni od porodu. Karmienie piersią opóźnia miesiączkę i owulację nawet przez kilkadziesiąt tygodni. Okres oczekiwania na krwawienie miesiączkowe może trwać nawet rok lub więcej. Zwykle miesiączka pojawia się jednak po 20. tygodniu od porodu. Wpływ na czas, gdy wraca miesiączka, ma poziom hormonów, a ten jest bardzo indywidualny.

 

Miesiączka po porodzie

Zwykle pierwszy okres po porodzie jest intensywniejszy niż przed ciążą a pierwsze cykle bardzo nieregularne. Może to trwać nawet kilka miesięcy, by gospodarka hormonalna mogła się ustabilizować. Pierwszy okres może być tak obfity, że kobieta ma wrażenie powrotu krwawienia połogowego, na dodatek może trwać nawet dłużej niż tydzień. To całkiem normalne w tych pierwszych cyklach – bardzo zresztą rozregulowanych.

 

Płodność po porodzie

Pierwszy okres po porodzie nie musi iść w parze z pierwszą owulacją. Pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne, ale zdarza się i tak, że owulacja wraca od razu a wtedy seks bez zabezpieczenia może skończyć się kolejną ciążą. Trudno jest tak naprawdę ustalić w tym czasie dni płodne, bo rozregulowany cykl na to nie pozwala. Z tego powodu najłatwiej zajść w ciążę właśnie wtedy. I pamiętajmy, tak samo jest i w drugą stronę – brak miesiączki nie oznacza braku płodności!

Owulacja prawie nigdy nie wraca w ciągu 6 tygodni od porodu, dlatego z jednej strony jest to czas bezpłodności, ale z drugiej i tak należy powstrzymać się od współżycia, bo trwa połóg. Powrót do seksu po porodzie musi więc uwzględniać metody planowania rodziny, by obyło się bez niespodzianek.

Większe szanse na tłumienie owulacji mają kobiety karmiące piersią. Podczas karmienia, w przysadce mózgowej uwalnia się prolaktyna, która może blokować owulację. Z tego powodu kobiety karmiące naturalnie narażają się na mniejsze ryzyko zajścia w ciążę, jeśli nie stosują zabezpieczenia niż kobiety karmiące dzieci mlekiem modyfikowanym. Im kobieta rzadziej karmi swoje dziecko piersią, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w jej cyklu.

Karmienie piersią może być skutecznym środkiem antykoncepcyjnym (98% skuteczności), gdy spełnione są te warunki:

  • dziecko karmione jest wyłącznie piersią,
  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
  • u kobiety nie wystąpiła jeszcze miesiączka,
  • karmienie odbywa się regularnie co 4-6 godzin lub częściej.

 

Mimo wszystko – karmienie piersią nie jest stuprocentowym środkiem antykoncepcyjnym!

 

Jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy znowu jesteś płodna po urodzeniu dziecka, należy dobrze wsłuchiwać się w swój organizm. Zaleca się mierzenie temperatury codziennie rano oraz obserwację śluzu szyjkowego podczas całego cyklu. Inną oznaką wracającej płodności jest zwiększony popęd seksualny.

Jeśli nie planujesz kolejnego dziecka zbyt szybko, najlepiej zacząć stosować metody planowania ciąży już od początku współżycia po porodzie. Wśród antykoncepcji hormonalnej są środki, które może przyjmować nawet kobieta karmiąca piersią – bez szkodzenia dziecku. Warto zapytać o nie już na pierwszej wizycie u lekarza po połogu.

 

Zobacz jeszcze:

8 zaskakujących dolegliwości w połogu

Seks po porodzie, czyli kolejny pierwszy raz

 

Autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Porady dla rodziców

Wyciszenie dziecka przed snem jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się rodzice. Dziecku, które jest rozbawione, podenerwowane lub przepełnione emocjami, trudno zasnąć. A sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jak więc pomóc maluchowi się uspokoić i przygotować do snu?