-Reklama-

Okres i powrót do płodności po porodzie

Choć połóg trwa 6 tygodni, nie oznacza to, że całkowity powrót do formy sprzed porodu uzyskamy w niecałe dwa miesiące. Nasz organizm potrzebuje trochę więcej czasu, by uporządkować gospodarkę hormonalną i na nowo zacząć funkcjonować tak, jak przed porodem. Jak wygląda powrót do płodności?

-Reklama-

 

Połóg

Pierwszym etapem normowania się i regulowania pracy organizmu jest połóg. Poza bolesnością, objawia się głównie krwawieniem z dróg rodnych. Tuż po porodzie krwawienie jest najbardziej intensywne, z każdym tygodniem maleje i zmienia swój charakter. Na początku krew jest jasna, z dużą ilością skrzepów. W dalszym etapie krew staje się jaśniejsza, a na końcu ściemnieje i będzie mieć brązowawy odcień. Na końcu odchody poporodowe (tzw. lochia) mogą mieć konsystencję żółtawej wydzieliny. 6 tygodni od porodu to czas, gdy krwawienie powinno całkowicie ustać, choć w niektórych przypadkach zdarza się, że okres krwawienia jest dłuższy – wymaga jednak kontroli przez lekarza ginekologa, który sprawdzi, czy w macicy nie ma np. pozostałości łożyska. U kobiet, które nie karmią piersią, połóg może trwać dłużej niż 6 tygodni.

Podczas krwawienia poporodowego nie wolno używać tamponów, które mogą doprowadzić do infekcji. W odchodach poporodowych bakterie szybko się namnażają. Najlepsze są więc podpaski – wymieniane najrzadziej co 4 godziny. Niepokojącymi sygnałami poza przedłużającym się krwawieniem po porodzie jest: ciągła, żywo czerwona krew, duże skrzepy, nagłe obfite krwawienia lub nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza.

 

Powrót miesiączki po porodzie

Nie ma konkretnej daty, gdy kobiecie powinien wrócić okres po porodzie. Zwykle (w 80% przypadków) u kobiet, które nie karmią piersią – okres wraca w ciągu pierwszych 10 tygodni od porodu. Karmienie piersią opóźnia miesiączkę i owulację nawet przez kilkadziesiąt tygodni. Okres oczekiwania na krwawienie miesiączkowe może trwać nawet rok lub więcej. Zwykle miesiączka pojawia się jednak po 20. tygodniu od porodu. Wpływ na czas, gdy wraca miesiączka, ma poziom hormonów, a ten jest bardzo indywidualny.

 

Miesiączka po porodzie

Zwykle pierwszy okres po porodzie jest intensywniejszy niż przed ciążą a pierwsze cykle bardzo nieregularne. Może to trwać nawet kilka miesięcy, by gospodarka hormonalna mogła się ustabilizować. Pierwszy okres może być tak obfity, że kobieta ma wrażenie powrotu krwawienia połogowego, na dodatek może trwać nawet dłużej niż tydzień. To całkiem normalne w tych pierwszych cyklach – bardzo zresztą rozregulowanych.

 

Płodność po porodzie

Pierwszy okres po porodzie nie musi iść w parze z pierwszą owulacją. Pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne, ale zdarza się i tak, że owulacja wraca od razu a wtedy seks bez zabezpieczenia może skończyć się kolejną ciążą. Trudno jest tak naprawdę ustalić w tym czasie dni płodne, bo rozregulowany cykl na to nie pozwala. Z tego powodu najłatwiej zajść w ciążę właśnie wtedy. I pamiętajmy, tak samo jest i w drugą stronę – brak miesiączki nie oznacza braku płodności!

Owulacja prawie nigdy nie wraca w ciągu 6 tygodni od porodu, dlatego z jednej strony jest to czas bezpłodności, ale z drugiej i tak należy powstrzymać się od współżycia, bo trwa połóg. Powrót do seksu po porodzie musi więc uwzględniać metody planowania rodziny, by obyło się bez niespodzianek.

Większe szanse na tłumienie owulacji mają kobiety karmiące piersią. Podczas karmienia, w przysadce mózgowej uwalnia się prolaktyna, która może blokować owulację. Z tego powodu kobiety karmiące naturalnie narażają się na mniejsze ryzyko zajścia w ciążę, jeśli nie stosują zabezpieczenia niż kobiety karmiące dzieci mlekiem modyfikowanym. Im kobieta rzadziej karmi swoje dziecko piersią, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w jej cyklu.

Karmienie piersią może być skutecznym środkiem antykoncepcyjnym (98% skuteczności), gdy spełnione są te warunki:

  • dziecko karmione jest wyłącznie piersią,
  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
  • u kobiety nie wystąpiła jeszcze miesiączka,
  • karmienie odbywa się regularnie co 4-6 godzin lub częściej.

 

Mimo wszystko – karmienie piersią nie jest stuprocentowym środkiem antykoncepcyjnym!

 

Jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy znowu jesteś płodna po urodzeniu dziecka, należy dobrze wsłuchiwać się w swój organizm. Zaleca się mierzenie temperatury codziennie rano oraz obserwację śluzu szyjkowego podczas całego cyklu. Inną oznaką wracającej płodności jest zwiększony popęd seksualny.

Jeśli nie planujesz kolejnego dziecka zbyt szybko, najlepiej zacząć stosować metody planowania ciąży już od początku współżycia po porodzie. Wśród antykoncepcji hormonalnej są środki, które może przyjmować nawet kobieta karmiąca piersią – bez szkodzenia dziecku. Warto zapytać o nie już na pierwszej wizycie u lekarza po połogu.

 

Zobacz jeszcze:

8 zaskakujących dolegliwości w połogu

Seks po porodzie, czyli kolejny pierwszy raz

 

Autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również