-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Okres i powrót do płodności po porodzie

Choć połóg trwa 6 tygodni, nie oznacza to, że całkowity powrót do formy sprzed porodu uzyskamy w niecałe dwa miesiące. Nasz organizm potrzebuje trochę więcej czasu, by uporządkować gospodarkę hormonalną i na nowo zacząć funkcjonować tak, jak przed porodem. Jak wygląda powrót do płodności?

-Reklama-

 

Połóg

Pierwszym etapem normowania się i regulowania pracy organizmu jest połóg. Poza bolesnością, objawia się głównie krwawieniem z dróg rodnych. Tuż po porodzie krwawienie jest najbardziej intensywne, z każdym tygodniem maleje i zmienia swój charakter. Na początku krew jest jasna, z dużą ilością skrzepów. W dalszym etapie krew staje się jaśniejsza, a na końcu ściemnieje i będzie mieć brązowawy odcień. Na końcu odchody poporodowe (tzw. lochia) mogą mieć konsystencję żółtawej wydzieliny. 6 tygodni od porodu to czas, gdy krwawienie powinno całkowicie ustać, choć w niektórych przypadkach zdarza się, że okres krwawienia jest dłuższy – wymaga jednak kontroli przez lekarza ginekologa, który sprawdzi, czy w macicy nie ma np. pozostałości łożyska. U kobiet, które nie karmią piersią, połóg może trwać dłużej niż 6 tygodni.

Podczas krwawienia poporodowego nie wolno używać tamponów, które mogą doprowadzić do infekcji. W odchodach poporodowych bakterie szybko się namnażają. Najlepsze są więc podpaski – wymieniane najrzadziej co 4 godziny. Niepokojącymi sygnałami poza przedłużającym się krwawieniem po porodzie jest: ciągła, żywo czerwona krew, duże skrzepy, nagłe obfite krwawienia lub nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza.

 

Powrót miesiączki po porodzie

Nie ma konkretnej daty, gdy kobiecie powinien wrócić okres po porodzie. Zwykle (w 80% przypadków) u kobiet, które nie karmią piersią – okres wraca w ciągu pierwszych 10 tygodni od porodu. Karmienie piersią opóźnia miesiączkę i owulację nawet przez kilkadziesiąt tygodni. Okres oczekiwania na krwawienie miesiączkowe może trwać nawet rok lub więcej. Zwykle miesiączka pojawia się jednak po 20. tygodniu od porodu. Wpływ na czas, gdy wraca miesiączka, ma poziom hormonów, a ten jest bardzo indywidualny.

 

Miesiączka po porodzie

Zwykle pierwszy okres po porodzie jest intensywniejszy niż przed ciążą a pierwsze cykle bardzo nieregularne. Może to trwać nawet kilka miesięcy, by gospodarka hormonalna mogła się ustabilizować. Pierwszy okres może być tak obfity, że kobieta ma wrażenie powrotu krwawienia połogowego, na dodatek może trwać nawet dłużej niż tydzień. To całkiem normalne w tych pierwszych cyklach – bardzo zresztą rozregulowanych.

 

Płodność po porodzie

Pierwszy okres po porodzie nie musi iść w parze z pierwszą owulacją. Pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne, ale zdarza się i tak, że owulacja wraca od razu a wtedy seks bez zabezpieczenia może skończyć się kolejną ciążą. Trudno jest tak naprawdę ustalić w tym czasie dni płodne, bo rozregulowany cykl na to nie pozwala. Z tego powodu najłatwiej zajść w ciążę właśnie wtedy. I pamiętajmy, tak samo jest i w drugą stronę – brak miesiączki nie oznacza braku płodności!

Owulacja prawie nigdy nie wraca w ciągu 6 tygodni od porodu, dlatego z jednej strony jest to czas bezpłodności, ale z drugiej i tak należy powstrzymać się od współżycia, bo trwa połóg. Powrót do seksu po porodzie musi więc uwzględniać metody planowania rodziny, by obyło się bez niespodzianek.

Większe szanse na tłumienie owulacji mają kobiety karmiące piersią. Podczas karmienia, w przysadce mózgowej uwalnia się prolaktyna, która może blokować owulację. Z tego powodu kobiety karmiące naturalnie narażają się na mniejsze ryzyko zajścia w ciążę, jeśli nie stosują zabezpieczenia niż kobiety karmiące dzieci mlekiem modyfikowanym. Im kobieta rzadziej karmi swoje dziecko piersią, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w jej cyklu.

Karmienie piersią może być skutecznym środkiem antykoncepcyjnym (98% skuteczności), gdy spełnione są te warunki:

  • dziecko karmione jest wyłącznie piersią,
  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
  • u kobiety nie wystąpiła jeszcze miesiączka,
  • karmienie odbywa się regularnie co 4-6 godzin lub częściej.

 

Mimo wszystko – karmienie piersią nie jest stuprocentowym środkiem antykoncepcyjnym!

 

Jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy znowu jesteś płodna po urodzeniu dziecka, należy dobrze wsłuchiwać się w swój organizm. Zaleca się mierzenie temperatury codziennie rano oraz obserwację śluzu szyjkowego podczas całego cyklu. Inną oznaką wracającej płodności jest zwiększony popęd seksualny.

Jeśli nie planujesz kolejnego dziecka zbyt szybko, najlepiej zacząć stosować metody planowania ciąży już od początku współżycia po porodzie. Wśród antykoncepcji hormonalnej są środki, które może przyjmować nawet kobieta karmiąca piersią – bez szkodzenia dziecku. Warto zapytać o nie już na pierwszej wizycie u lekarza po połogu.

 

Zobacz jeszcze:

8 zaskakujących dolegliwości w połogu

Seks po porodzie, czyli kolejny pierwszy raz

 

Autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?