Dziwne odgłosy z brzucha
Odgłos kliknięcia jest wyjątkowo frapujący i patrząc na wpisy na naszym fanpage’u – dość popularny wśród odczuwanych objawów ciąży. Oto kilka takich wiadomości od was:
„Hej. Dziewczyny, wiem że to dziwne pytanie. Jestem w 9 miesiącu, i czasem jak mała się kręci usłyszę pojedyncze jakby pstryknięcie lub kliknięcie…? jestem pewna, że odgłos jest z brzucha Czy któraś z Was ma podobnie?”
„Jestem w 30 tc. wczoraj zauważyłam tzn usłyszałam strzelanie (jak w palcach czasami strzeli), pstryknięcie w brzuchu. Czytałam, że to może dziecko się rusza i strzela bąbelkami w jelitach. Czy któraś z was też tak miała? (I nie jest to czkawka, bo to rozróżniam)”
„Witam. Obecnie 36 tc. Wczoraj raz usłyszałam takie jakby pstrykniecie w brzuszku, ale za bardzo nie przywiązywałam do tego uwagi. Jednak dziś przy ruchach córy poczułam znów to samo. To takie charakterystyczne pstrykniecie – jakby coś pękło (?), jakiś pęcherzyk? To na pewno nie czkawka dzidzi ani kopniak. Czy któraś z Pań miała coś podobnego i wie może co to może być?”
Jak widać, te dźwięki zwykle rozpoznają u siebie kobiety w zaawansowanej ciąży. Nie są bolesne, ale rzeczywiście dość głośne. Trzask to nie jest odgłos, który nam się dobrze kojarzy, dlatego, gdy go słyszymy w ciąży, wyobraźnia podpowiada najgorsze scenariusze. Lekarze nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie przyszłej mamy, czym są owe tajemnicze dźwięki. Jak już wspominałam, odpowiedzi nie znajdziemy również w poradnikach ciążowych. Ginekolodzy i położne zwykle uspokajają ciężarne, że to całkiem naturalne, choć wytłumaczeń tych odgłosów może być tak naprawdę kilka.
Dlaczego w brzuchu mi coś strzela? Oto prawdopodobne scenariusze
- Strzykanie w kościach
Odgłos kliknięcia może być dźwiękiem strzelających stawów u malucha. Dziecko w brzuchu mamy jest bardzo wygimnastykowane i przybiera różne, dziwne pozycje. Przy nagłej zmianie pozycji, stawy mogą strzelać. Zresztą tak samo jak u dorosłych, którzy np. po dłuższym siedzeniu nagle wstają. Takie strzykanie w kościach jest normalnym zjawiskiem u każdego w tej sytuacji.
- Rozciągające się więzadła
Więzadła odgrywają w ciąży bardzo ważną rolę – podtrzymują macicę w miednicy. W trakcie ciąży rozciągają się i grubieją. Ich rozciąganie może wywoływać bóle, ale też powodować właśnie dźwięk podobny do strzelania czy pyknięcia.
- Chlupiące wody
Niektóre ruchy dziecka sprawiają, że wody płodowe się wzburzają i uderzają o ścianki worka owodniowego z dużą siłą. Takie „obijanie się” wód może generować charakterystyczny dźwięk przypominający chlupnięcie.
- Maluch wydaje dźwięki
Choć dziecko w brzuchu nie jest zdolne do wydawania typowych dźwięków przy użyciu strun głosowych, może tak ułożyć usta, by ten odgłos jednak został wygenerowany. Maluch często otwiera buzię w brzuchu i połyka wody płodowe, dlatego odgłos cmoknięcia czy mlaśnięcia nie powinien nikogo dziwić.
- Dziecko uciska na jelita
Jeśli w jelitach matki zalegają gazy, uciśnięcie jelit przez dziecko np. nóżkami, powoduje przemieszczanie się tych gazów. Tej sytuacji towarzyszą dźwięki przypominające pyknięcie.
- Pękanie pęcherza płodowego
Część mam, którym odeszły wody płodowe, wspomina, że zanim to się stało, usłyszały charakterystyczne kliknięcie. Był to odgłos pękającego pęcherza płodowego, który uwolnił zgromadzone w nim wody. Jeśli więc usłyszysz dziwny dźwięk pękania czy strzelania, a chwilę potem zaczną ci odchodzić wody płodowe, nie ma powodów do niepokoju. To całkiem normalne.
Zobacz jeszcze:
Napinanie się (stawianie, twardnienie) brzucha w ciąży. Skąd się bierze?
Czytanie z ciążowego brzucha