Noworodek to zaskakująca istota. Zadziwia nie tylko swoim wyglądem, ale też i zachowaniem. Czy wiecie, że noworodki rodzą się z wieloma dziwnymi umiejętnościami, które zanikają jakiś czas po porodzie? Widzieliście noworodka, który chodzi?
Ten film wywołał burzę w internecie. Przedstawia on noworodka podtrzymywanego przez pielęgniarkę. Dziecko opierając nóżki o podłoże, próbuje chodzić. Kontrowersje może wzbudzać fakt, że ktoś z personelu szpitala chwali się takim rzeczami w sieci i na dodatek w ten sposób traktuje małe dziecko. Zapewne wszyscy zastanawiają się, czy to bezpieczne. Osobiście wolimy wierzyć, że pani położna (?) wie co robi i że dziecku nie dzieje się krzywda.
Nasuwa się jednak pytanie, czy taka umiejętność stawiania nóżek jedna za drugą przez noworodka jest czymś uzasadniona? Czy dziecku potrzebne to jest na tym etapie życia? O ile bowiem umiejętność pełzania u noworodka (zobacz film) można wytłumaczyć silnym instynktem przetrwania zmuszającym go do dotarcia do źródła pokarmu, o tyle chodzenie wydaje się nam niepotrzebne. Według lekarzy odruch chodzenia u dziecka to normalny etap, który pozwala mu osiągnąć sprawność ruchową za kilka miesięcy, gdy samodzielnie stanie na nogach. Ten pierwszy odruch nóżek jest zatem pierwszym etapem nauki chodzenia, takim „bodźcem”. Nie oznacza to oczywiście, ze noworodka można nauczyć chodzić. Nie pozwalają na to zbyt słabo rozwinięty układ mięśniowy, nerwowy i kostny. Tym bardziej, że odruch chodzenia wygasa u dziecka po drugim miesiącu życia.
Jakie jeszcze dziwne umiejętności wrodzone ma dziecko?
- odruch wstrzymywania powietrza pod wodą – utrzymuje się do 6. miesiąca życia dziecka, dlatego tak łatwo nauczyć niemowlę pływać. Ta umiejętność pozostaje wtedy mu na zawsze.
- odruch pełzania – znika po 3. miesiącu życia dziecka.